Lisedeyken Çalışmaya Başlamıştı Şimdi Onu Tanımayan Yok - Son Dakika

Lisedeyken Çalışmaya Başlamıştı Şimdi Onu Tanımayan Yok

"İtibar kazanmak 20 yıl sürer, kaybetmek ise 5 dakika." demiş Warren Buffett. Küçük yaşlardan itibaren iş hayatına atılarak doğru zamanda doğru hamleler yapan Buffett'ın sıradışı yükselişi size de ilham verecek...

1
Dünyanın en zengin beş iş adamından biri, size birçok konuda ilham verecek zeki bir yatırımcı, ilginç bir yaşam hikayesi ile gerçek bir milyoner. Tabii ki ünlü Amerikalı iş adamı ve hayırsever Warren Buffett'ten söz ediyoruz.

2
Şimdiye kadar onu tanımadıysanız ve girişimci ruhunuza ilham gelsin istiyorsanız, kendinizi satırlar arasında kaybedebilirsiniz. Bugün 88 yaşında olan Buffett, Amerika'nın Nebraska - Omaha kentinde dünyaya geldi ve yıllar sonra Omaha Kahini lakabıyla adını tarihe yazdırdı.

3
Howard ve Leila çiftinin üç çocuğundan biri olan Buffett, ticari zekasını ve öngörüsünü daha çocuk yaşta ispatlamıştı. Lise çağında ticari girişimleri ile birikim yapmaya başlayan Buffett, şimdi 80 milyar dolarlık bir servetin sahibi.

4
İş dünyasındaki başarısını özel hayatına da yansıtan Buffett, 1952 yılında Susie Buffett ile evlendi. İş hayatına çocuk yaşta sakız satarak başlayan Buffett, ilk hisse senedini satın aldıktan sonra 5 dolar kar ile tekrar sattı.

5
Ancak sattığı hisse senetleri kısa süre sonra 200 dolara kadar çıkınca, iş hayatı boyunca sabretmesi ve doğru hamle için doğru zamanı beklemesi gerektiğini öğrendi.

6
Aslında bu ticari zekasını biraz da dedesi ve babasına borçluydu. Borsacı olan babası ve ticaret yapan dedesi sayesinde nasıl karlı satış yapacağını öğrendi ve hisse senetleri üzerine yoğunlaştı.

7
Çok düşük kar elde ettiği ilk hisse senedini de 11 yaşında satın aldı. Bu işin püf noktasını çözmüştü; uzun vadeli yatırım ve doğru hamleli hisse senedi satışı! Buffett'ın iş adamı unvanının yanında belki de daha önemlisi hayırsever unvanı da var.

8
Sadece kendi ailesini zengin etmekle yetinmeyip servetinin büyük bir kısmını bağışlayan Buffett, yalnızca beş yılda bir 1'er milyon USD miras bırakıp geriye kalan gelirini tamamen bağışlamayı tercih ediyor.

9
Büyük bir hayırsever olduğunun en büyük haberi ise geçtiğimiz 2006 yılında dünya basınına yansıdı.

10
Yaklaşık 31 milyar dolar değerindeki hisselerini Bill ve Melinda Gates Vakfı'na bağışlayan Buffett, Amerika tarihinin en yüksek bağışını yaptı.

11
Bufett, 1962 yılında 1 milyon 25 bin dolarlık serveti ile ilk kez milyonerler arasına girdi ve bir daha da o listeden çıkmayarak ilk 5 sıraya kadar yükseldi.

12
İşe dans ederek gittiği söylenen Buffett, bu huyu için şöyle der; ‘Dans ederek gitmediğiniz bir iş, size yüksek para kazandırmaz, vaktinizi boşa harcamayın.' Girişimci ruhunuz, ticari öngörünüz varsa Buffett'ın felsefesi size bu uzun ve çetrefilli yolda düşündüğünüzden çok daha fazla yardımcı olacak.

13
Warren Buffett genç kalmasının sırrını da esprili bir şekilde yanıtlamayı tercih ediyor. “Dörtte birim Coca Cola” diyor. “Eğer günde 2700 kalori alıyorsam, bunun dörtte biri Coca Cola. Günde en az beş kutu içiyorum. Bunu her gün yapıyorum.”

14
Buffett'ın sahip olduğu Berkshire Hathaway'in portföyünde 16 milyar dolarlık hisse bulunduğu göz önüne alındığında, belki de Warren Buffett'ın beslenme tarzına şaşırmamak gerekiyor. Bir kutu cola 140 kalori. Buffett “gün içinde üç coke, gece ise iki tane içiyorum” diyor.

15
84 yaşındaki Buffett cola'nın yanında kahvaltıda patates cipsi tüketmeyi de seviyor. Peki tercih ettiği bir cips markası var mı?

16
Buffett'ın bu konudaki tercihi Utz markası. Hatta şirketi satın almak için yönetimle görüştüğünü de söylüyor. Ancak neyse ki her kahvaltıda tercihi cipsten yana olmuyor. Çikolatalı dondurma da favorileri arasında.

17
Peki tüm tıp çevrelerine meydan okuyan, yüksek oranda tuz ve şeker içeren beslenme tarzına rağmen nasıl oluyor da sağlıklı kalabiliyor?

18
Buffett'ın bu konudaki cevabı da ironik: “ Tüm araştırmalara baktım ve en düşük ölüm oranının altı yaş grubunda olduğunu gördüm. Böylece altı yaşındaki bir çocuk gibi beslenmeye karar verdim. Bu kanımca en güvenilir yol.”

Haber Yayın Tarihi: 30.11.2017 16:24

Son Dakika Lisedeyken Çalışmaya Başlamıştı Şimdi Onu Tanımayan Yok - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Bu dağa bin yıldır tek bir kadın ayak basmıyor! Sebebi ise 'bekaret yemini' Yeni bulgularla en güncel karşılaştırma! İşte koronavirüs, grip ve soğuk algınlığının belirtileri arasındaki farklar Ne umdu ne buldu! Çıplak fotoğraf paylaşan hakimin başı fena dertte İkinci kez yaşadığı annelik heyecanı yarım kaldı! Petek Dinçöz bebeğini kaybetti Necati Şaşmaz'ın günde 80 bardak çay içtiğini biliyor muydunuz? İşte ünlülerin bilinmeyen alışkanlıkları