Liseliler Kenan Evren'i Bile Tanıyamadı - Son Dakika

Liseliler Kenan Evren'i Bile Tanıyamadı

17.04.2009 17:31

1
ANTALYA'da, TÜBİTAK için 4 lisede 289 öğrenciyle yapılan bir araştırma, öğrencilerin Türk ve dünya tarihine damga vurmuş kişileri çok fazla tanımadığını ortaya çıkardı.
2
Fotoğrafları gösterilen 12 Eylül darbesinin lideri ve 7'nci Cumhurbaşkanı Kenan Evren'i `Tanımıyorum' diyen erkek öğrencilerin oranı yüzde 69, kızların yüzde 88 çıktı.
3
İstiklal Marşı'nın yazarı Mehmet Akif Ersoy'u da erkek ve kız öğrencilerin yarısından fazlası tanımadı.
4
Küba'da devrime imza atan Che Guevara, Sultan Vahdettin ve Karl Marx'tan daha çok tanınırken, `50 Cent' adı ile popüler olan ABD'li rap müzik sanatçısı Curtis James Jackson, tanınırlıkta ünlü piyanist Fahir Atakoğlu, Ayhan Işık, Müşfik Kenter, Ayşe Kulin ve Orhan Pamuk'un toplamını geçti.

5
Antalya Anadolu Lisesi 11'inci sınıf öğrencileri Mustafa Kürşat Sert ve Meysa Baykal tarafından felsefe öğretmeni Seda Ünal gözetiminde geçen Ocak ve Şubat aylarında TÜBİTAK için hazırlanan bir araştırmanın sonuçları, anketi yapanları da şaşırttı. Sonuç raporunda, `Çalışmamız boyunca bilimin nesnellik ilkesine uygun davrandık. Ancak çalışmamızın sonucunda ortaya çıkan, yakın tarihimizdeki önemli kişiliklerin ve sanatçıların tanınmayışı bizi şaşırtan bir durumdu' denildi.

6
Antalya'da dört farklı ortaöğrenim kurumunda eğitimlerine devam eden 289 öğrenciyle yapılan araştırmada, deneklere tarihi ve siyasi kişiler, sanatçı ve düşünürler ile tarihi yerlerin fotoğrafları gösterildi, `Tanıyorum', `Tanımıyorum' şıklarını işaretlemeleri istendi. Dünya ve Türkiye siyasi tarihine bir dönem damgalarını vuran Sultan Vahdettin, Enver Paşa, Ernesto Che Guevara, Kenan Evren ve Karl Marx içerisinden en bilindik kişi Che Guevara çıktı.
7
Che ankete katılan erkeklerin yüzde 75'i, kızların da yüzde 66'sı tarafından tanınırken, Türkiye'nin yakın siyasi tarihine damgasını vuran Kenan Evren'i ise erkeklerin yüzde 69'u, kızların ise yüzde 88'i tanımadı. 1980 darbesinden 10- 11 yıl sonra doğan ve bugün lise eğitimi alan öğrencilerin yarısından fazlasının Kenan Evren'i fotoğrafından tanımaması, anketörleri en çok şaşırtan durum oldu.

8
Küreselleşme, ortaöğretim gençliğini kendi kültüründen uzaklaştırarak toplumsal kimliğine yabancılaştırmaktadır' hipoteziyle ortaya atılan araştırmada, kendi sanatçılarımızı tanımadığımız ortaya çıktı. Oynadığı 200'e yakın filmle Türk Sinema tarihine `Taçsız Kral' olarak geçen ve 1950'li yılların sonunda şansını Hollywood'da deneyen Ayhan Işık, ankete katılan erkeklerin yüzde 22'si, kızların ise yüzde 27'si tarafından tanındı.
9
Buna karşılık, Hollywood starı Angelina Jolie'nin ise ankete katılan her 100 kişiden 80'i tarafından tanındığı saptandı.
10
Nobel Edebiyat ödülü alan yazar Orhan Pamuk ise ankete katılanların ancak yüzde 47'si tarafından tanındı.

11
Araştırmaya denek olarak katılan öğrencilerin tamamına yakınının Antalya merkeze 70 kilometre uzaklıktaki Side'de bulunan Apollon Tapınağı'nı bilmedikleri ortaya çıktı. İtalya'nın simgesi olan Pizza Kulesi ise erkeklerin yüzde 61'i, kızların ise yüzde 45'i tarafından tanındı
12
Besteleriyle birçok müzik ödülü alan ünlü piyanist Fahir Atakoğlu'nu hemen hemen hiç kimse tanımazken, son yıllarda dünyayı saran `Rap' müziğinin Amerikalı temsilcisi 50 Cent'i ankete katılanların çok büyük bir kısmının tanıdığı belirlendi. 50 Cent'i tanıyan erkeklerin oranı 92, kızların ise 82'i çıktı.

13
İşte yapılan araştırmanın çarpıcı sonuçları
14
Erkeklerin yüzde 77'si, kızların yüzde 72'si Mevlana'yı tanıdıklarını belirtti.

Tanımayanların oranı erkeklerde 23, kızlarda ise yüzde 28 oldu.

15
Yunus Emre'yi tanıyanların oranı erkeklerde yüzde 77, kızlarda yüze 65 olarak ortaya çıktı.

Tanımayanlar rakamı ise erkeklerde yüzde 23, kızlarda yüzde 35.

16
Orhan Pamuk sorusuna erkeklerin yüzde 49'u, kızların yüzde 45'i tanıyorum şeklinde cevap verdi.

Tanımıyorum cevabı erkeklerde yüzde 51, kızların yüzde 55 oldu.

17
Yazar Ayşe Kulin de tanınmayan ünlüler arasında. Erkeklerin yüzde 3'ü, kızların yüze 1'i Ayşe Kulin'i araştırma kapsamında tanıyor.Tanımayanlar rakamı ise erkeklerde yüzde 67, kızlarda yüzde 99.
18
Müşfik Kenter: Erkeklerin yüzde 2'si, kızların yüzde 5'i tanıyor. Erkeklerin yüzde 98'i, kızların yüzde 95'i tanımıyor.
19
Enver Paşa: Erkeklerin yüzde 15'i, kızların yüzde 11'i tanıyor. Erkeklerin yüzde 85'İ, kızların yüzde 89'u tanımıyor.
20
Brad Pitt: Erkeklerin yüzde 81'i, kızların yüzde 88'i tanıyor. Erkeklerin yüzde 22'si, kızların yüzde 9'u tanımıyor.

Son Dakika Liseliler Kenan Evren'i Bile Tanıyamadı - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

"Bilim kadını olup aç mı kalsaydım" sözüyle hafızalara kazınmıştı! İşte skandallar kraliçesinin son hali Dünyada tek! Bu kasabaya erkekler yalnızca hafta sonu girebiliyor Bal kabağı ile spor yapan fenomenin iç çamaşırı koptu "1915 Çanakkale Köprüsü"nün yüksekliği 300 metrelik Eyfel Kulesi'ni geçti Bircan sonunu hesap edemedi! Sadakatsiz'in Derin'ine yaptığı "Tokatlayacağım" yorumu ortalığı karıştırdı