Londra'da Görmeniz Gereken 12 Yer - Son Dakika

Londra'da Görmeniz Gereken 12 Yer

26.04.2014 11:27

1
İngiltere'nin başkenti ve şıklığın şehri olan Londra'da ilk olarak sizleri güzel, temiz renkli sokaklar ve ayrıntılar bekliyor. Londra'da görülecek 12 güzel mekanı sizler için derledik.

2
İlk olarak Trafalgar Meydanı'na gidebilirsiniz. Burası şehrin buluşma merkezi olarak geçiyor. Her daim renkli bu meydanda açık hava konserleri ve çeşitli kutlamalar yapılıyor.

3
Ardından Kraliyet Ailesi'nin kaldığı Buckingham Sarayı'na gidebilirsiniz. Bu sarayda resmi resepsiyonlar ve kraliyet kutlamaları yapılıyor. Sarayın önünde Kraliçe Victoria'nin büyük bir heykeli bulunuyor. Ayrıca askerlerin nöbet değişim törenlerini izlemekte çok keyifli.

4
Şehrin bir diğer eski yapılarından biri olan Londra Kulesi'ne mutlaka uğramalısınız. Bu kalede tarih boyunca Kraliyet Ailesinin değerli eşya ve mücevherleri saklanıyor. İlginç bir anektod ise bu kule yıllarca hapishane olarak da kullanılmış. Monarşi karşıtları buraya kapatılıp infaz ediliyormuş.

5
Kültürel ve tarihi açıdan ise British Museum mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. 1753 yılında yapılmış müze 4 km uzunluğunda ve tam 94 galeriden oluşmuyor. Burada 2 milyon yıllık dünya tarihi sergileniyor.

6
Londra'nın bir sembolü haline gelmiş olan Big Ben saat kulesi tam 106 metre yüksekliktedir. 1840-1867 tarihleri arasında yapılan Big Ben'in adı 13 tonluk çanından geliyor.

7
Londra'nın dünyaca ünlü parkı olan Hyde Park'da sıra.

8
Parkın çevresinde bakımlı ve iri atlar bulunmaktadır. 350 dönüm arazi üzerinde kurulmuş olan park daha önceleri Westminister Sarayı'na dahil olup 17.yy'da halka açılmıştır.

9
Parkın içinde yapay göller ve bol bol sincap görmeniz mümkün.

10
Londra'da görülmesi gereken müzelerden biri de National History Muesum (Doğal Tarih Müzesi). Böcekler ve memeliler ile ilgili devasa galeriler mevcut. Burada bulunan dev dinazor iskeleti de görülmeye değer.

11
Dünyanın en eski tiyatro binasını da gezmelisiniz. Rio'dan sonra dünyanın en büyük karnavallarının yapıldığı 2. büyük sokak karnaval alanı.

12
Londra denince Tower Eye (Dönme Dolap)'dan bahsetmeden olmaz. Times Nehri kıyısında 135 metre yükseklikte olan bu dönme dolap, bir tur tam dönüşünü 20 dakikada tamamlıyor. Tepeye çıktığınızda ise Londra'nın ayaklarınızın altındaki manzarası sizi büyüleyecek. Yapılış hikayesi de oldukça ilginç aslında.

13
Milenyum'a girerken şehre en iyi ne yapabılırız diye bir yarışma düzenlenmiş ve karı koca bir çift Londra'yı kuşbakışı olarak görmeyi düşünüp bu dönme dolabı yapmışlar. Yıllar sonra da zaten Londra'nın sembolü haline gelmiş.

14
İngiltere'nin ünlü Thames Nehri'ni görmeden olmaz. Thames nehri, 338 kilometre uzunluğunda ve 13 bin kilometrekare alan kaplıyor. Londralılar bu suyu arıtarak içme suyu olarak kullanıyor.

15
Kule köprüsü anlamına gelen Tower Bridge'i nehir turu sırasında görmeniz mümkün. Tower Bridge'in yapımına 1886 senesinde başlanmış ve 1894 senesinde kullanıma açılmıştır.

16
Köprünün en yüksek sevisinde 2 adet yaya yürüyüş yolu, daha alt seviyesinde ise karayolu ile birbirine bağlanan iki kule var.

17
Bir diğer renkli mekan ise Covent Garden. Burası Türkiye'deki Nişantaşı kadar renkli bir alan. Her türlü şovlar, gösteriler, sihirbazlıklar bu meydanda yapılıyor. İnsanlar çevresinde çember oluşturarak bu gösterileri izlerken büyük keyif alıyor.

18
İngilizlerin olmazsa olmazı beş çaylardır. İnsanlar düzenli olarak beş çaylarını tercih ediyorlar. Bu mekanda sevimli personelleri ve lezzetli tatlılarıyla meşhur.

19
Çaylar bu porselen çaydanlıkta geliyor. İstediğiniz kadar çay çeşidi de mevcut.

20
Esas lezzetli olan da bu tatlılar. En alt sırada tuzlu sandeviçler, orta sırada bizdeki KFC gibi kurabiyeler bulunuyor. En üstte ise seçtiğiniz pasta dilimleri.

21
Bu da bir çeşit ingiliz kahvaltısı. Bizdekinin aksine tamamen protein ağırlık besleniyorlar. Bir adet haşlanmış kurufasulye, yumurta ve iki adet patates kroket ile günlük kahvaltılarını tamamlıyorlar.

22
Bu da kahvaltının yanında servis edilen çay.

23
Gelelim tatlılara. Enfez lezzetlere sahip Londra'da pancake yemeden dönmeyin. Özel sosu ve meyve salatası ile bütünleşmiş çok lezzeti bir tatlı.

24
Bu da meşhur dondurmacıların yapmış olduğu çok değişik bir lezzet. İki adet brownie arasına dondurmayı koyuyorlar. İngilizlerin brownwich adını verdiği bu dondurma vazgeçilmezleri arasında.

25
Yeme içmeden sonra görülecek çok büyük bir müze var sırada. Madam Tussasud Mumyalan Müzesi. Bu müze kesinlikle görülmeye değer. İçerisinde ünlülerin mumyadan yapılmış halleri, kotku tünelleri, 4 boyutlu sinema ve en sonunda da tren keyfı ile çıkışa ulaşmak mümkün. İşte mumyalanmış ünlülerden örnekler...

26
27
28
29
30
31
32

Son Dakika Londra'da Görmeniz Gereken 12 Yer - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement