LPG Farkı İle Yeni Hyundai İ10 - Son Dakika

LPG Farkı İle Yeni Hyundai İ10

05.08.2014 14:35

1
Kompakt yapısı ve pratik kullanımı ile A segmentinin önemli yarışçılarından olan Hyundai i10, LPG alternatifi ile artık çok daha iddialı. Haberler.om okurları için LPG'li Hyundai i10'u test ettik. İşte Esad Sivri'nin kaleminden yeni i10…

2
Nam-ı diğer Ay-Ten Hyundai Assan İzmit Fabrikası'nda 1.2 Milyar TL yatırımla üretildi. Avrupa'ya sadece Türkiye'den ihraç ediliyor ve 2013 Eylül ayından beri yollarda.

3
2 farklı donanım seçeneği ve 3 farklı motor ve şanzıman kombinasyonuyla satışta olan yeni Hyundai i10, artan yakıt fiyatlarına dur diyebilmek için i10 LPG'liyi satışa sundu.

4
Eskiden beri tasarımını şirin bulduğum i10, makyajlanan yeni halinde biraz daha keskin çizgilerle daha dinamik ve kaslı bir görünüm kazanmış.

5
Geriye çekilmiş farları ve çift parçalı ızgarasıyla dikkat çekiyor. Kaput üzerindeki keskin hatla birleşen far grubu, otomobile agresif bir bakış kazandırmış.

6
Yan bölümde; cam bitim hizasında ve çamurluk kenarlarında da keskin hatlara rastlamak mümkün. Kapıların alt kısmında kullanılan yüzgeç şeklindeki gövde renginden farklı detay hoş bir görüntü katmış.

7
Arka bölümde de değişimler göze çarpıyor. Önceki versiyonda dik konumlandırılan stoplar burada yatay olarak tasarlanmış.

8
Arka kısımda camın yan tarafına konumlanan siyah detaylar ile arka cam olduğundan geniş gösterilmiş. Alt bölümdeki sis farları stoplar ile harika bir bütünlük sağlamış.

9
Hyundai mühendisleri, LPG dolum girişini benzin depo ağzı ile aynı yere konumlandırmış. Bu sayede gizli kalan bu detay oldukça şık olmuş.

10
Hyundai i10; 3.665 mm uzunluğa, 1.660 mm genişliğe, 1.500 mm yüksekliğe ve 2.385 mm dingil mesafesine sahip. Yüksüz ağırlığı 1.008 Kg olan i10, 252 litrelik bagaj alanına sahip.

11
Hyundai i10'un kabini içine girdiğimizde önceki versiyonuna göre genişlemiş ve görsel anlamda daha şık bir görünüm kazanmış. Bolca sert malzeme kullanılan kokpit kalite anlamında ortalama düzey bir performans sergiliyor.

12
Siyah ve krem renkler ile kombine edilmiş iç mekan göze hoş geliyor. İsterseniz daha farklı kombinasyonlarda iç döşemeleri belirleyebilirsiniz.

13
Orta konsolda yer alan müzik sistemi ve havalandırma sistemi kullanım anlamında oldukça pratik. Müzik sistemi doyurucu bir performans sunmazken klima sistemininse başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

14
Gösterge paneli okunaklı. Çok dikkatli bakıldığında bir şeylerin eksik olduğunu görüyorsunuz. Motor soğutma sıvısı sıcaklığını gösteren bölümde ikinci depo olan LPG göstergesi yer alıyor.

15
Direksiyonun sol tarafındaki tuşa uzun basılarak aktifleştirilen LPG, tekrar aynı tuş ile devreden çıkarılabiliyor. LPG tankınız boşaldığında ise sistem otomatik olarak benzine geçiş yapıyor.

16
Pratik ve yumuşak olan direksiyon özellikle dar sokaklarda en büyük yardımcınız. Ayrıca Hyundai modellerinde olmazsa olmaz USB ve Aux bağlantı her zamanki gibi vites önündeki cebe konumlandırılmış.

17
Test aracımızda ailenin en küçük hacimli motoru kullanılıyor. 1.0 litre benzinli ünite 66 bg güce 5.500 d/d'da ulaşırken, 3.500 d/d'da ise 90 Nm tork değeri sunuyor.

18
15.2 saniyelik 0-100 Km/s hızlanma değerine sahip olan i10, 153 Km/s maksimum hıza kadar çıkabiliyor. 3 silindirli bu motor alt devirlerden itibaren motorun gücünü gösteriyor.

19
Aracı kendi karakterine göre kullanmak gerekli. Ancak ESP sisteminin standart olması sizi güvende tutmaya yetecektir. İç mekânda sert koltuklar uzun yolculuklarda yorulmayı geciktiriyor.

20
Testimiz süresince karma tüketim değerini benzinde 6.9 litre, LPG'de ise 8.7 litre olarak ölçtük. Şunu belirtmeliyiz LPG ile benzinin performansının hiç fark etmiyorsunuz, sadece göstergedeki LPG ışından anlayabiliyorsunuz.

21
LPG'li Hyundai i10 kısa dingil mesafesi ve orta sertlikteki süspansiyonuyla özellikle şehir içi kullanımda yükseltileri hissettiriyor. Aracın yapısı gereği yüksek bir viraj performansı beklememek gerekiyor.

22
Bir önceki versiyona göre daha az yol ve rüzgâr sesi alan Hyundai yeni i10 üst devirlerde motor sesini iç mekâna biraz yansıtıyor.

23
Hyundai i10 EuroNcap çarpışma testlerinden 4 yıldız almayı başardı. Hyundai yeni i10 style LPG 38.200 tl'lik fiyat ile satılmakta.

Son Dakika LPG Farkı İle Yeni Hyundai İ10 - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Kendilerini işkenceyle öldürüyorlar! Canlı canlı mumyalanan rahipler görenleri ürkütüyor Bu halini hatırlayan yok! Şimdi İtalyanları peşinden sürüklüyor Yıldız oyuncu Gwyneth Paltrow'un başı fena dertte! "Vajina kokulu" mumu alev alıp patladı Doğal ısısını koruyan 500 yıllık mağaraya ilgi büyük! Akın akın geliyorlar Boş arazide öğrencisiyle ilişkiye giren evli öğretmenin tehdit mesajı ortaya çıktı: Seni sınıfta bırakırım