Madenciler Yüksek Teknoloji İçin Ölüme Yürüyorlar - Son Dakika

Madenciler Yüksek Teknoloji İçin Ölüme Yürüyorlar

16.02.2015 20:39

1

Koltan madeni, cep telefonları, DVD oynatıcılar gibi yüksek-teknoloji ürünlerinde kullanılıyor. Dünyanın bilinen koltan rezervlerinin %80'i de Kongo'da bulunuyor...

2

Ancak Kongo'nun Rwanda işgali altında olması, ülkenin bu kaynaklarını kendi çıkarları için kullanmasını engelliyor. Madenin önemli bir kısmı Uganda, Burundi ve Rwanda'lı milisler tarafından kaçırılıyor...

3

Kaçırılan koltan, öncelikle ABD olmak üzere batı ülkelerine ihraç ediliyor. Geri kalan kısmı da Kongo ordusu tarafından kaçak olarak yine batıya satılıyor...

4

Son on yılda artan talep, koltanı -aynı elmas gibi- savaş düzenini finanse eden "kanlı" bir mineral haline getiriyor. Bu durum da koltan madencilerinin inanılmaz güç şartlarda çalışmasına yol açıyor...

5

Koltan madencileri ölüme indikleri her gün için sadece 7 dolar (15 TRY) kazanabiliyor. Günde 15 saat kadar çalışan madenciler çıkardıkları koltanı köye omuzlarında taşıyor...

6
Koltanın kilo fiyatı ise 200 dolar. Kongolu madenciler hiç satın alamayacakları bir teknolojiye hammadde sağlamak için hayat mücadelesi verirken dünya teknoloji devleri ucuz koltan elde edebildikleri sürece bu duruma göz yumuyor...

7

İşte cep telefonlarımızı mümkün kılan koltanın, çok yakında değişmeyecek gibi görünen hazin hikayesi...

8
9
10
11
12
13
14
15
16
Kongo'da bulunan bu maden gibi dünyada bulunan birçok mekanda adeta ölüm saçıyor. Kimisi soğuk kimisi nükleer kimisi tamamen insani sebeplerle çok ciddi ölüm tehlikelerini barındırıyor. İşte dünya üzerinde bulunan ve ölüm tehlikesi nedeniyle kesinlikle uğramamanız gereken mekanlar...

17

Gouffre Berger Mağarası/ Fransa: 1 km derinliğindeki bu çukur dünyanın en ölümcül çukuru olarak adlandırılıyor.

18

Fransa'nın güneyinde yer alan Gouffre Berger Mağarası'nı uğrak yeri haline getiren adrenalin tutkunları ve tırmanıcılar, bu mağaranın ihtişamından gözlerini alamıyorlar.

19

Tabana kadar inmeyi başaranlar tarafından 'yeraltındaki cennet' ismi de takılan Gouffre Berger Mağarası, şimdiye kadar 6 kişinin hayatına mal olmuştur.

20
21
22
23
24

Nyos Gölü/ Kamerun: Sönmüş bir volkan kraterinin bol yağışlarla dolması sonucu oluşmuş zehirli bir göldür.

25

Devamlı kaynayan magma sayesinde yer altından göle bulaşan karbondioksit gölde devasa patlamalara ve püskürtmelere yol açmaktadır ve 20-25 km yakınındaki her canlı zehirlenmektedir.

26
27

Danakil Çöküntüsü/ Etiyopya: Dünyadaki cehennemi tarif etmek isterseniz en büyük yardımcınız Danikal Çöküntüsü olacaktır.

28

Asla yağmurun yağmadığı ve deniz seviyesinin altında olan bu topraklar 50 °C 'yi geçen kavurucu sıcaklığı ve kuraklığıyla dünyada yaşayabilmenin en zor olduğu yer olarak gösterilir.

29

100 yılı aşkın bir süredir eriyik bir lav gölü halinde bulunan "Erta Ale"de bu çöküntü alanındadır.

30
31

Karaçay Gölü/ Rusya: Worldwatch Enstitüsü tarafından dünyanın en fazla kirletilmiş yeri olarak tespit edilmiştir. Bu nükleer çöplüğün çevresinde 10 dakika boyunca ayakta beklemek bile size ölümcül dozda radyoaktif zehir bulaştırır.

32

1968'de bölgede yaşanan kuraklık neticesinde kuruyan gölün tabanından rüzgarla taşınan radyoaktif tozlar çevredeki yarım milyon insanı radyoaktiviteye maruz bırakmış.

33

Ölüm Vadisi/ İspanya: İspanya'daki Ölüm Vadisi dünyadaki en tehlikeli yerlerden biri olarak bilinmektedir.

34

1905 yılında, Gaitanejo ve Chorro şelalelerindeki hidroelektrik santrallerinin denetim ve bakımını sağlayabilmek amacıyla yapılan bu tehlikeli patikanın en geniş yeri sadece 1 metre ve aşağıdaki nehirden yüksekliği ise 100 metredir.

35

Herhangi bir korkuluk ve güvenlik önlemi olmayan bu ölümcül patikanın zeminindeki boşluklar da tehlikeyi arttıran önemli faktörlerden bir tanesi.

36
37

Mariana Çukuru/ Büyük Okyanus: Dünya üzerindeki en derin nokta olan ve Büyük Okyanus'un 11 km altında bulunan Mariana Çukuru'ndaki basınç yeryüzündekinden bin kat daha fazla olduğu için burada insan vücudu ezilir ve ciğerler paramparça olur.

38

Beyne oksijen gitmeyeceği için 10 saniye içinde şuur kaybedilir ve ölüm tıpkı uzay boşluğuna kostümsüz çıkılmış gibi gerçekleşir.

39
40
41

San Pedro Sula/ Honduras: Dünyanın en tehlikeli şehri olan San Pedro Sula'da suç oranı anormal derecede yüksektir.

42

Geceleri dolaşmanın çok riskli olduğu bu şehirde her gün ortalama 5 cinayet işlenmektedir.

43
44
45

Yellowstone Kalderası/ ABD: Magmanın yer kabuğuna yükselip dışarı çıkamadığı zaman oluşturacağı korkunç basınçla patlayacağı düşünülen bir süper yanardağdır.

46

Patladığı zaman milyonlarca ton döküntü ve zehirli gaz bir anda dünyanın çevresini sararak alt atmosfer tabakasını örtüp Güneş ışınlarının yeryüzüne ulaşmasını aylarca engelleyecektir ve böylece tüm dünya hayatını yok edebilecek zehirli bir volkanik kışa yol açacaktır.

47
48
49

Yungas Yolu/ Bolivya: Yeryüzündeki yollar arasında en tehlikelisi olarak kabul edilir ve "ölüm yolu" olarak adlandırılır.

50

3600 metre yükseklikte olmasına rağmen etrafında etrafında herhangi bir bariyer bulundurmaz.

51

Aşırı derecede sisli, yağmurlu ve dardır. Yolda günde ortalama 1 kişi ölmektedir.

52
53

Antarktika: Dünya üzerindeki en büyük kara parçalarından biri olsa da ziyaretçi sayısı 4000'i geçmezken kimse burada kalıcı olarak yaşamamaktadır.

54

Saatte 300km'lik dayanılmaz kasırgaları ve -90°C' lik dondurucu soğuğu, insan yaşamına müsaade etmemektedir.

55

Sadece ülkelerin son derece korunaklı istasyonlarındaki bilim adamları oradaki çetin hayata katlanmaya çalışıyorlar.

56
57

Son Dakika Madenciler Yüksek Teknoloji İçin Ölüme Yürüyorlar - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement