Son Dakika Haberleri: Mahşere Açılan Kapı Gazze

Mahşere Açılan Kapı Gazze

11 yıl önce

1
Venezuela, Devlet Başkanı Hugo Chavez'in Filistinliler'e yönelik İsrail saldırısını "soykırım" olarak nitelemesinden kısa süre sonra, İsrail Büyükelçisi'ni sınırdışı etti.
2
Caracas hükümeti, İsrail´in Gazze Şeridi´nde sivillere yönelik saldırılarını protesto etmek maksadıyla İsrail´in Venezuela Büyükelçisi ile elçilik personelinin bir kısmını sınırdışı etme kararı aldıklarını belirtti.

3
Dışişleri Bakanlığı´ndan yapılan açıklamada, İsrail´in Gazze Şeridi´ndeki saldırılarıyla "uluslararası hukuku kaba şekilde ihlal ettiği" ve "devlet terörizmi" uyguladığı ifade edildi.

4
Açıklamada, "Yukarıda zikredilen nedenlerden dolayı Venezuela hükümeti, İsrail Büyükelçisi ve Büyükelçilik personelinin bir kısmını sınırdışı etme kararı almıştır" denildi.

5
Chavez, İsrail´in Lübnan´daki Hizbullah´a karşı 2006 yılında başlattığı askeri harekat sırasında, İsrail ile ilişkilerini kesme tehdidinde bulunmuş, iki ülke de elçilerini geri çekmişti.
6
Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, daha önce yaptığı açıklamada İsrail´in son saldırılarını kınamış ve ülkedeki Musevi cemaatini, İsrail hükümetine karşı tavır almaya çağırmıştı.
7
Chavez, İsrail´in Gazze saldırısını işaret ederek, "Venezuela Musevi cemaatinin bu barbarlığa karşı çıkacağını ümit ediyorum. Bunu yapın. Bütün zulümlere şiddetle karşı çıkmıyor musunuz?" diye konuşmuştu.

8
Chavez dün yaptığı konuşmada da, ABD´yi Ortadoğu´da istikrarı bozmak amacıyla Yaser Arafat´ı zehirlemekle suçlamıştı. Chavez son olarak dün, Gazze´de yaşananları soykırım olarak nitelemiş ve "İsrail Cumhurbaşkanı şu an ABD Başkanı ile birlikte Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi´nde olması gerekiyor" demişti.
9
10
11
12
13
14
Afganistan ve Irak'ta yaptığı sivil katliamlarla adını tarihe en kanlı lider olarak yazdırmaya hazırlanan kendi basının değimiyle Topal Ördek Bush, dünyanın tepkisini çeken Gazze soykırımına karşı yine kendine yakışan bir açıklama yaptı.İşte Kanlı Lider'in şaşırtmayan ama "bir İnsan nasıl bu kadar vahşi ruhlu olabilir?" dedirten açıklaması.
15
Bush, Hamas'ın, Gazze halkını önemsemek yerine Gazze'yi masum İsrailliler'i öldürmek için füze fırlatma yeri olarak kullandığını belirterek, ''İsrail, besbelli kendini ve halkını koruma kararı verdi'' dedi.
16
Ateşkes olacağına dair hala umutlu olduğunu ifade eden Bush, bunu ''yüce bir emel'' olarak niteledi, ancak Hamas saldırıları durdurmadığı sürece bir barış anlaşması olmayacağını kaydetti.
17
Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü Dana Perino, gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD'nin mümkün olduğunca çabuk ateşkes istediğini, ancak bunun sürekli olması gerektiğini vurguladı. Perino, İsrail'in ''kendini savunma hakkını'' desteklediğini belirtirken, ''sivil kayıplar sözkonusu olduğunda çok tedbirli olunması'' çağrısında bulundu.
18
ABD'NİN ATEŞKES ÖNERİSİNDE 3 TEMEL UNSUR VAR ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarıyla ilgili olarak George W. Bush yönetiminin, Hamas'ın İsrail'e roket saldırılarını durdurması dahil 3 temel unsuru içerecek bir ateşkes için çaba harcadığını açıkladı.
19
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın, ateşkes konusunda çok sayıda yabancı liderle telefon görüşmesi yaptığını söyledi. Ateşkes için 3 unsur üzerinde çalıştıklarını belirten McCormack, buradaki amacın, Rice'ın daimi ve sürdürülebilir olmasını istediği biçimde şiddetin durdurulması olduğunu bildirdi.
20
McCormack, ateşkes önerisinin içermesi gereken unsurların ''Gazze'den İsrail'e roket saldırılarının durdurulması, İsrail ile sınır geçiş noktalarının yeniden açılmasının düzenlenmesi ve Hamas'ın silah dahil türlü maddeler için kaçakçılıkta kullandığı Mısır'a ulaşan tüneller'' konuları olduğunu kaydetti.
21
ABD Dışişleri Bakanı Rice, İsrail'in Gazze saldırıları nedeniyle Çin'e yapacağı 1 haftalık ziyareti iptal etmişti.
22
360 Kilometrekarede 1.5 Milyon İnsan. Kapılar Kapalı, Çıkış Yok. 6 Aydır Aç Bırakıldılar. Bir Haftadır Havadan Üzerlerine Bomba Yağıyor. Şimdi, Karadan, Denizden Va Havadan Kıstırılıp Öldürülüyorlar.


23
İşte Mahşer... Küçüçük bir alanda, (360 kilometrekare) 1.5 milyon insan. Kapılar kapalı, çıkış yok. 6 aydır aç bırakıldılar. Bir haftadır havadan üzerlerine bomba yağıyor. Şimdi, karadan, denizden va havadan kıstırılıp öldürülüyorlar... Mahşer'in adı şimdi Gazze.
24
PENCEREDEN BAKTIM... CESETLER SOKAKLARDA'


Gazze'de yayın yapan Hamas'ın El Aksa radyosuna, çatışmaların sürdüğü Gazze'nin Zeytun mahallesinden sabah saatlerinde bağlanan bir kadın, ağlayarak, 'Pencereden baktım... Cesetler sokaklarda...' dedi. Çok korktuğunu, tir tir titrediğini anlatan kadın, etraflarındaki evlerin bombardımanda isabet aldığını da belirtti.

25
Gazze kentinin Tuffah ve Zeytun mahallelerinde sabah saatlerinde İsrail askerleri ile Filistinli militanlar arasında çatışmaların olduğu belirtiliyor. Ayrıca Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Lahya'nın El Hatra (kuzey batısı) bölgesinde de çatışmaların sürdüğü öğrenildi.
26
GAZZE'Yİ İKİYE BÖLDÜLER


İsrail tanklarının bölgeyi yoğun bombardıman altında tuttuğu Gazze Şeridi'nde ordunun esas amacının, Gazze ile güney ve kuzey bölgeleri arasında bağlantıları keserek, bölgeyi iki kesime ayırmak olduğu ifade ediliyor. Bu doğrultuda, Gazze Şeridi'ni boydan boya kesen ve güneyi Gazze'ye ve diğer yörelere bağlayan Selahhaddin Caddesi'ni kontrolü altına aldığı öne sürülüyor.

27
Böylece, güneyden silah nakliyatının engellenmesinin amaçlandığı belirtiliyor. Nitekim El Aksa radyosu da Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah ve Han Yunus'takilerin Gazze'ye ulaşamadıklarını duyurdu. Radyo, yayınlarında sık sık çağrılar yaparak, halka 'Dualarınızı eksik etmeyin. Hepimiz tek olalım' diyerek, birlik mesajları veriyor.


28
İSRAİLLİ YORUMCULARA GÖRE HAREKAT


İsrailli askeri yorumcular ise harekata katılan asker ve tank sayısı ile şimdiye kadar yürütülen operasyonlar doğrultusunda yaptıkları değerlendirmede, bunun çok geniş çaplı bir işgal harekatı değil, sadece birkaç noktada yürütülen bir kara operasyonu olduğu görüşünü ifade ediyorlar.


29
HAREKATIN KOMUTANI TUĞGENERAL EYAL EİSENBERG


İsrail basınına göre halen Gazze Şeridi'nin içlerinde on binlerce asker bulunuyor. Haaretz gazetesi, bu sayıyı 10 bin dolayında olarak verdi.

30
Piyadelerin, zırhlı ve istihkam birliklerinin yer aldığı kara harekatına Gazze Tümen Komutanı Tuğgeneral Eyal Eisenberg komuta ediyor. Aynı komutanın, Güney Lübnan'da Hizbullah'la savaş sırasında da bir tümenin komutanlığını yaptığı hatırlatılıyor.


31
Öte yandan, Hamas'a bağlı yayın yapan El Aksa Televizyonu, İzzeddin El Kassam Tugayları militanlarının 2 İsrail askerini ele geçirdiğini iddia etti. Ancak bu iddia, İsrail ordu sözcülüğü tarafından hemen yalanlandı.
32
GAZZE'YE İNSANİ YARDIMLARIN GEÇİŞİ DURDURULDU


Bu arada Gazze Şeridi'ne son bir haftadır Kerem Şalom geçişinden sağlanan insani yardımların nakli de durduruldu. Bu kararın, İsrail'in kara saldırısı


başlatması nedeniyle Filistinli militanların geçiş noktalarına saldırı düzenleyebileceği ihtimaline karşı alındığı belirtildi.


Gelecek günlerde yapılacak değerlendirmeler doğrultusunda insani yardım naklinin başlatılıp başlatılmamasına karar verilecek.

33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
84Haber Yayın Tarihi: 04.01.2009 09:24 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Herkes bilmez! Büyükanıt, totemiyle bakın Fener'i nasıl şampiyon yaptı 83'lük İngiliz'in, emeklilik oyunu! Türkiye'de gününü gün ederken ülkesini dolandırdı Canlı yayında skandal! 74'lük kocasını, 60 yaşındaki adamla duşta aldattı Kuruluş Osman'ın Ayşe Hatun'u Açelya Özcan, yatak pozuyla nefes kesti! Hükümet için çalışıyordu, çıplak fotoğrafları ortaya çıkınca hayatı tepetaklak oldu