Son Dakika Haberleri: Mars Hakkında 8 İlginç Gerçek

Mars Hakkında 8 İlginç Gerçek

12 ay önce

Mars gezegeni ile ilgili haberleri pek çoğumuz ilgiyle takip ediyoruz. Peki temiz su kaynaklarına ulaşmayı ve belki ileride yerleşmeyi düşündüğümüz bu gezegen hakkında gerçekten ne kadar şey biliyoruz? İşte Mars gezegeni hakkında muhtemelen daha önce hiç duymadığınız 8 bilgi...

1
Mars, ya da bazen bilinen adıyla “Kızıl Gezegen”, tozlu, kayalık bir yüzey ve ince bir atmosfere sahiptir. Nispeten sakin koşulları ve Dünyaya yakınlığı keşifler için en olası hedef yapar.
2
Başarılı (ve başarısız) robotik görevlerle, Mars bir çok defalar ziyaret edilmiştir. Son derece gelişmiş robotlar Dünya'daki bilim adamları için numune ve önemli bilimsel verileri toplamak için gönderilmiştir.
3
Pas gibi bir tozla kaplı olduğu için Mars gezegeni kırmızı lakabını almıştır. Hatta atmosfer yüzeyinden yukarıya atılan toz küçük parçacıklar yüzünden pembemsi bir kırmızı renktedir.
4
Mars sürekli yüzeyini değiştiren şiddetli toz fırtınaları yaşar.
5
Mars'da birçok büyük volkan vardır ve 21km yüksekliğiyle ve taban çevresi 600km olan bizim güneş sistemindeki en büyük yanardağ Olympus Mons'a ev sahipliği yapar.
6
Mars çoğunlukla karbondioksitten oluşan çok ince bir atmosfere sahiptir. Bu ince atmosfer Venüs gibi güneşin ısısını tutmak için yeterince kalın değildir, bu nedenle gezegen Venüs'e kıyasla oldukça soğuktur. Sıcaklıklar kışları geceleri -120 santigrat derece yaz aylarında ise 25 derece arasında değişir.
7
Mars geçmişte su erozyonuna neden olmuş olabilir yüzeyde birçok kanal, ovalar ve kanyonlar bulunmaktadır.
8
Kutuplarında ise donmuş karbondioksit Co2 (kuru buz) oluşur.

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Motoruyla Ünlenen Blogger Olga Petrova'nın Korkunç Sonu! 46. Yaşına Özel Eminem Rehberi! İşte Ünlü Rapçinin Bilinmeyenleri Ünlülerin Sınırları Zorlayan Son Çılgınlığı: Bornozlu Paylaşım! Ekmek Teknesi'nin Sonnur'una Bir de Şimdi Bakın! Kardashian'lara Benzetilen Top Model Aniden Öldü!