Son Dakika Haberleri: Mars'ın Sırrını Çözecek Maden

Mars'ın Sırrını Çözecek Maden

7 yıl önce

1
Kanada'nın Quebec eyaletinde Mars gezegeni ile aynı özelliklere sahip bir asbest madeni, ABD'li ve Kanadalı bilimadamlarına araştırma alanı oldu.

2
Quebec eyaletinin amyant madenleri ile ünlü olan ve şehre de ismi verilen Asbestos kentindeki Jeffrey Maden Ocağı'nda, NASA ve Kanada Uzay Ajansı CSA'dan 24 bilimadamı bilimsel çalışma başlattı.
3
Proje yöneticilerinden Winnipeg Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Ed Cloutis, metan gazının sudan sonra hayatın başlangıcını aramaktaki en önemli ikinci anahtar olduğunu belirterek, ''Mars'taki metan gazının kaynağını bulmak, gezegendeki yaşama ilişkin soruların da cevabı olacak. Jeffrey Asbest Maden Ocağı'nın şartları da, elimizdeki Mars verileri ile birebir aynı'' dedi.
4
NASA tarafından Mars'a gönderilen Curiosity robotunun gezegenin atmosferinde metan gazı saptaması üzerine heyecanlanan bilimadamları, Jeffrey Asbest Maden Ocağı'nda da Toronto Ryerson Üniversitesi'nde üretilen ve Kapvik adı verilen robotu kullanacak.
5
2 kilometrekarelik bir alana yayılan maden ocağında, yerin 350 metre altındaki madene inecek Kapvik'in toplayacağı veriler, NASA ve CSA'nın elindeki Mars verileri ile karşılaştırılacak.
6
Bir önceki Quebec eyalet hükümetinin 58 milyon dolar kaynak aktararak üretimi devam ettireceğini açıkladığı Jeffrey Asbest Maden Ocağı, seçimler sonrası oluşan yeni hükümetin kapatma kararı ile üretimini durdurmuştu.
7
8
9
10
11Haber Yayın Tarihi: 27.11.2012 10:37 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Milyoner'de ilginç anlar! 'Yusuf Miroğlu' sorusu için yardım istedi, İmirzalıoğlu'nun yanıtı olay oldu Instagram'ın Playboy'u Dan Bilzerian, ABD başkanlığına aday olacak! Survivor Hikmet Tuğsuz son haliyle hayal kırıklığı yarattı! Fit görüntüsünden eser yok Ateşli model Kendall Jenner'a Türk dokunuşu! Güzelliğiyle mest etti 10 yaşındayken okyanusa bırakmıştı! 9 sene sonra gelen cevapla şoke oldu