Mars Yeniden Dünyayı Ayağa Kaldırdı! - Son Dakika

Mars Yeniden Dünyayı Ayağa Kaldırdı!

16.01.2009 22:58

1
Kızıl Gezegen'i inceleyen NASA sonunda sadece biyolojik aktivite sonrasında ortaya çıkan metan gazı buldu. Uzmanlar bu gazın gezegende bulunan bakteriler ve mikroplar tarafından üretildiğine inanıyor.

2
Mars'ta hayat olduğuna dair yedi yıldır yürütülen araştırmalar nihayet meyvelerini vermeye başladı. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi, (NASA) uzmanları gezegenin çevresinde ve üzerinde aynı dünyaya benzer, metan gazı bulutları bulduğunu açıkladı.
3
Metan gazı sadece canlı organizmalar tarafından biyolojik aktivite sonucunda ortaya çıkıyor. Yani bu gaz, birkaç istisna dışında sadece canlı bakteriler, mikroplar tarafından üretiliyor.
4
Dünyadaki metan gazının yüzde 80'i de canlılar tarafından üretiliyor. Sadece yüzde 20'si volkanik hareketler nedeniyle ortaya çıkıyor. Ancak Mars'ta bilinen bir volkanik hareketlilik bulunmuyor.

5
Uzmanlara göre Mars'ın atmosferindeki metanın tek bir açıklaması var. Yüzeydeki buzların altında, “metanojen” denilen ve metan üreten bakterilerin varlığı.
6
En büyük kanıt

İngiliz The Sun gazetesine konuşan Mars uzmanı İngiliz Profesör Colin Pillinger'a göre, metanın bir gezegende bulunması, o gezegende hayat olduğu anlamına geliyor.

7
Nasa'dan yapılan açıklamada bulunan metan gazının Mars'ta hayat olduğuna dair bugüne kadar bulunan en büyük kanıtlar olduğu belirtildi.
8
Uzmanlar, gezegen yüzeyinin altında yaşayan bakteriler veya mikropların, metanı ürettiklerini düşündüklerini söyledi.

9
120 YIL ÖNCE KEŞFEDİLDİ

Güneş sistemindeki dördüncü gezegen olan Mars 1877'de keşfedildi.

10
Yüzeyindeki parlaklığın su olduğuna inanıldı. Ancak Mariner 4 uydusu parlaklıkların ışık yansıması olduğu ortaya çıkardı.
11
1976'da ilk Mars aracı Viking, yüzeye indi ve renkli fotoğraflarını çekti. 2001'de Odyssey, Mars'ta keşif çalışmalarına başladı.
12
Ardından Phoenix, Mars'ta hayat olduğuna dair mineraller buldu.
13
14
15
16
17
18
19

Son Dakika Mars Yeniden Dünyayı Ayağa Kaldırdı! - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Kışın beyaz, yazın kahverengiye bürünüyorlar! Nesli tükenmekte olan gelincik objektiflere takıldı Dondurucu soğukta bikiniyle bisiklet süren genç kız, hayır kurumu için bir saatte 83 bin TL topladı Sınavdan çıkıp doğumhaneye giden avukat adayı, buzların üzerinde oturarak görevini tamamladı Koronayı yeniyorlar ama kalplerine yenik düşüyorlar! İlaçlarla ilgili komplo teorileri kafa karıştırıyor Şampiyonlar Ligi maçında sahaya yarı çıplak atlayan modelin son paylaşımı görenlerin ağzını açık bıraktı