Marvel ve DC'nin Ezeli Rekabetinin Hiç Bilinmeyen Yönleri - Son Dakika

Marvel ve DC'nin Ezeli Rekabetinin Hiç Bilinmeyen Yönleri

05.02.2019 14:21

Dünyanın süper kahramanlarının kuluçkası olan Marvel ve DC kıyasıya bir rekabetle halen yarışıyor. Şimdilerin sinema salonlarını dövüş arenaları olarak ilan etseler de bir zamanlar çizgi romanlar üzerinden rekabet ettiler. İşte, hiç bilinmeyen Marvel ve DC rekabetinin görünmeyen yüzü...

1
Marvel ve DC Kavgasında İlk Kazanan DC
Marvel ve DC Kavgasında İlk Kazanan DC
Şimdilerde DC olarak bildiğimiz Detective Comics, çizgi roman sektörüne 1938 yılında giriş yaptı ve ilk süper kahramanı hepimizin yakından tanıdığı superman oldu. Ardından Batman''i sahaya sürdü. Sektörün tekeli iken bir başka isim olan Marvel sektöre girişini yaptı.
2
1960'lara Kadar Marvel, DC'yi Yakalayamadı
1960lara Kadar Marvel, DCyi Yakalayamadı
DC'den sadece 1 sene sonra piyasaya giriş yapan Marvel, Human Torch karakteri ile süperlere adım attı. Ardından şimdilerde ismini çok iyi bildiğimiz Kaptan Amerika ile devam etti. 1961 yılına kadar bir türlü DC'ye yetişemeyen Marvel, DC'nin Justice League'nin alternatifi olarak Fantastik Dörtlü'yü öne sürdü ve ilk defa çağın gençlerine ayak uyduran kendi çizgisini yakalayarak atak yaptı.
3
Gerçek Rekabet Şimdi Başladı
Gerçek Rekabet Şimdi Başladı
1970'li yıllarda Marvel ve DC artık birbirlerine denk iki rakipti. Marvel'ın kahramanlarının daha çok komik ve insani özellikler taşıması ancak DC kahramanlarının ciddi ve ağır duruşlu olması gençlerin Marvel'a yakın durmalarına sebep oluyordu. Bu dönem rekabet o kadar göz önündeydi ki Manhattan'da beyzbol maçları bile yaptılar.
4
Superman mi Yener Hulk mu?
Superman mi Yener Hulk mu?
Dönemin rekabetini anlamak açısından bu soru önemlidir. Zira bu soru günlük hayatın bir parçası olmuş ve iki grup arasında taraflaşmalar olmuştur. Ama aynı zamanlarda DC ve Marvel birlikte super kahramanlarını dost gösteren serilere de imza atmışlardır.
5
Peki ya Sinemaya Nasıl Geçtiler?
Peki ya Sinemaya Nasıl Geçtiler?
Şimdilerde sinema devi olan Marvel o zaman sinemaya geçişte DC'nin oldukça arkasındaydı. İlk olarak Superman serileri ile sinema dünyasını alt üst eden DC, daha sonra Batman serileri ile gişede rekorlar kırıyordu.
6
Marvel Yine Atakta
Marvel Yine Atakta
2000'lerin başına kadar Marvel, sinemada ne DC'yi yenecek kadar sinema tekniğine ne de bilgisine sahipti. Ancak 2000 yılında çıkardığı X-Men serisi ile sinema dünyasında görülmemiş bir farklılık yarattı. Bu atağının arkasında DC'nin eli boş durmadı ve şimdilerde bile çokça andığımız Christopher Nolan yapımı Batman serisi ile liderliğini geri kazandı.
7
Marvel'ın Yepyeni Stratejisi
Marvelın Yepyeni Stratejisi
Marvel, gerçek bir atak istiyordu artık. Bu yüzden yeni bir strateji planladı ve Iron Man'i çıkardı sonra tüm kahramanlarını tek bir filmde toplayacak Yenilmezler filmini yapacağını söyledi ama kimsenin büyük bir beklentisi yoktu.
8
Yenilmezler ile Marvel Şuan Açık Ara Önde
Yenilmezler ile Marvel Şuan Açık Ara Önde
Yenilmezler başarısının ardından tüm kahramanların solo filmleri ile ismini pekiştiren Marvel, şuan başarısını dolu dizgin yaşıyor. Hatta son zamanlarda ortaya çıkan siyahi süper kahramanı Black Panther oldukça popüler.
9
DC'de Son Zamanlarda Yükselişte
DCde Son Zamanlarda Yükselişte
Her ne kadar açık ara Marvel önde ise de DC, Justice League ile Yenilmezler'e karşılığını verdi. Aquaman ve Wonder Women ile gücüne yeni yeni kavuşuyor.
10
Rekabet Hala Devam Etse de Gönüllerde Şampiyon Marvel
Rekabet Hala Devam Etse de Gönüllerde Şampiyon Marvel
Halen sıkı bir rekabetin olduğu bu iki çizgi roman kökenli şirket için yapılan eleştirilerde halk kendini Marvel'a yakın görüyor. Daha yenilikçi olan Marvel'a karşı DC yeni stratejiler geliştiriyor. Bakalım yarışı kim kazanacak?

Son Dakika Marvel ve DC'nin Ezeli Rekabetinin Hiç Bilinmeyen Yönleri - Son Dakika


YORUMLAR (2)
  • Bayan Rogers: Ne kadar marvelcı olsam da son zamanlarda dcnin karanlık havasını aldığını ve dcnin de marvel ın samimi esprili havasını aldığını inkar edemem. Eğer marvel çok büyük fark atmak istiyorsa eski haline geri dönmeli ve kaptan marvelı en güçlü göstermemeli çünkü bu büyük bir izleyici kaybına neden olacaktır. Cevap Yaz 0 1 Yayından Kaldır
500
Advertisement