Maya Takvimi'nde korkutan 2020 kehaneti! Dünya bir hafta içinde yok olacak - Son Dakika

Maya Takvimi'nde korkutan 2020 kehaneti! Dünya bir hafta içinde yok olacak

17.06.2020 14:24

2012'de kıyamet senaryolarının çıkmasına neden olan Maya Takvimi, yeniden yorumlandı. Fullbright Pablo Tagaloguin isimli bilim insanı "Jülyen Takvimi takip edilecek olursa, aslında şu an 2012 yılı içindeyiz ve dünya bir hafta içinde yok olacak" yorumunda bulundu.

1
Astronomi ve matematik alanında yaptıkları atılımlar ve yılın önemli kozmik ile mevsimsel olaylarına göre oluşturdukları takvimlerle ne kadar gelişmiş bir uygarlık olduğu bilinen Mayalar, 5 bin 125 yıllık Haab takvimleriyle yıllardır büyük bir tartışma konusu.

Bu takvimde daha önce yapılan başka bir tahminde dünyanın sonunun 2012'de geleceği iddia edilmişti.

2
Kovid-19 pandemisi ve küresel ekonomik durgunluk şu ana kadar benzer inançları körüklemiş olsa da Maya Takvimi'nin yorumlanmasıyla pek çok kişinin gündemine giren tahminler daha önce yalanlanmıştı.
3
Maya Takvimi'nin bazı yorumlarına göre, dünyanın sonunun çok daha önce 2012'de gerçekleşmesi gerekiyordu. Antik Maya uygarlığının takviminin daha önceki yorumuna göre oluşturulan spekülasyonlarda dünyanın sonunun 21 Aralık 2012'de gelmesi bekleniyordu. Bu spekülasyonlardan esinlenen 2012 gibi Hollywood filmleri de çekilmişti.
4
Fullbright burslu Pablo Tagaloguin isimli bilim insanının yorumuna göreyse eğer Jülyen Takvimi takip edilecek olursa, aslında şu an 2012 yılı içindeyiz ve dünya bir hafta içinde yok olacak. Tagaloguin'in Twitter'da hesaplamalarına dair yaptığı paylaşımlar, sosyal medya kullanıcıları arasında bir anda ilgi uyandırmış olsa da LinkedIn ve Instagram hesaplarının yanı sıra Tagaloguin'in Twitter hesabı da silindi.
5
Forbes'da yer alan habere göre, her şeyden önce Mayaların dünyanın sonunu tahmin etmediklerine inanmak için birçok neden var. Dünyanın sonunun tahmin edilmesinin ziyade sona erme tarihleri bir döngünün sonuna işaret ediyor. Tıpkı eskimiş takvimleri çöpe atmamız gibi, bunun da bir yılın bitip bir diğerinin başladığı zaman döngüsünden daha fazlasına işaret etmediği ifade edildi.
6
Astronom Phil Plait'e göre, daha önceki 21 Aralık 2012 gününün Jülyen Takvimi'ne göre aslında 21 Haziran 2020'ye denk geldiği tahmini yanlış. İddiaları yorumlayan Phil Plait, "21 Aralık 2012 günü ilk önce Maya takviminin Gregoryen takvimine dönüştürülmesiyle elde edilmişti. Bu yüzden bunu Jülyen takvimine de uygulamanın herhangi bir manası yok. Mantıklı değil" ifadelerini kullandı.

7
NASA da benzer tahminlerin herhangi bir bilimsel temelinin olmadığına yönelik açıklamalar yapıştı.

8

Son Dakika Maya Takvimi'nde korkutan 2020 kehaneti! Dünya bir hafta içinde yok olacak - Son Dakika


YORUMLAR (41)
  • yaprak: İnsanların bir kısmı maceraya açık ve inkarcı, o gün öyle korkunç olacakki ana evlattan tanıdık tanıdıktan kaçacak kimsenin kimseye faydası olmayacak, şu haber diye yapılan şirk yardımı bile yanlış, insanlara islamın nurunu anlatın kafiri beyinsizin yalanlarıyla süslemeyin Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Noluyor lan?: Biz Müslümanız ve imanımıza göre daha yüzlerce yıl var kıyamete..Pek çok alamet zuhur etmemiş..Elin putperestinin takviminin kehanetinden bize ne kardeşim! Lütfen 2021 olunca bakın gene yalan çıktı diye haber yapmayı unutmayın! Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Diğer Galeriler

Nefise Karatay'la çıplak pozlarından pişman olan Mali'den bir itiraf daha: Kandırıldık Beklenmedik kaza! Ivanka Trump sörf tahtasıyla oğlunun yüzüne çarptı Yalanlasalar da kameralardan kaçamadılar! Sibel Can ve Emir Sarıgül aşkı belgelendi Bayram paylaşımları art arda geldi! Tarkan ve Cem Yılmaz'ın pozlarına beğeni yağıyor Takipçilerinin bayramını bornozlu pozuyla kutlayan Fahriye Evcen eleştirilerin hedefi oldu
Advertisement