Meclis'te Yaşanan Unutulmaz Kavgalar - Son Dakika

Meclis'te Yaşanan Unutulmaz Kavgalar

22.01.2014 20:56

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yaşanan kavgaları sizler için derledik.

1
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de Meclis Genel Kurulu'nda iktidar ile muhalefet milletvekilleri arasında zaman zaman sert tartışmalar yaşanıyor. Yumruklar, küfürler, tekmeler, havada uçuşurken; kanın döküldüğü, hatta ölüm yaşanan kavgalar bile olmuştu. İşte Meclis'in unutulmaz kavgaları…
2
30 Ocak 2001 tarihinde gece yarısı Meclis Genel Kurulu'nda iç tüzük görüşmeleri sırasında muhalefette yer alan DYPliler kürsüye yürümüştü. Fazilet Partisi ve DYP milletvekilleri, Cuma günü olduğu gibi İçtüzük değişikliğini, ‘‘muhalefetin sesini kesmeyi ve anti demokratik bir ortam sağlamayı'' amaçladığını ileri sürerek engellemeye devam ettiler. DYP milletvekili Divan katibinin mikrofonunu çekince; DSP ve MHPli iktidar milletvekilleri tepki gösterdi. MHP ile DYPli vekiller kürsü önünde yumruklaşmaya başladı.
3
Bu kavga sırasında DYP Şanlıurfa Milletvekili Fevzi Şıhanlıoğlu, aldığı yumruklar sonucu yere yığıldı. DYPli arkadaşları Zeki Ertugay ve Mehmet Ali Yavuz tarafından kulise çıkarıldı. Daha önce by-pass ameliyatı da geçiren ve üç damarı değişen Şıhanlıoğlu fenalaştı. Aldığı yumruklar nedeniyle kalp krizi geçiren Şıhanlıoğlu'na ilk müdahaleyi doktor vekiller yaptıysa da iktidar kulisinde hayatını kaybetti. Şıhanloğlu'nun ölümü üzerine Çiller, “Bu akşam demokrasimiz bir şehit vermiştir.” diyerek ağladı.
4
Şıhanlıoğlu'nun ölümünden sonra MHP İçel milletvekili Cahit Tekelioğlu yargılandı. 2 yıl 9 ay 10 gün olan ağır hapis cezasını Yargıtay da onayınca, Tekelioğlu yaklaşık 13.5 ay cezaevinde yattı.
5
3 ŞUBAT 2010/ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer hakkındaki gensoru önerisinin gündeme alınması konusundaki görüşmelerde kürsüye çıkan MHPli eski bakan Osman Durmuş , Başbakanın eşinin GATA'ya alınmaması konusunu dile getirdi. Alaycı bir üslupla, “Peygamber olarak kabul edilen bir Başbakanın eşini nasıl hastaneye almazsınız?” dedi.
6
Durmuş'un sözlerine sinirlenen Başbakan Erdoğan, sataşma gerekçesiyle söz istedi. “Peygamberimiz son peygamberdir, önce izan sahibi olacaksın. Benim partimde bu tür bir yakıştırmayı yapan barınamaz. Kaldı ki benimle ilgili bu tür yakıştırmayı yapan sizsiniz. Eşime laf atamazsın, bu edepsizliktir, ahlaksızlıktır.” dedi. Erdoğan konuşma sırasında kıpkırmızı kesilirken, bir anda MHP ve AK Parti milletvekilleri küfürler ederek birbirlerine girdi. Yumruklar konuştu. Gözlükler kırıldı.
7
Durmuş'un, Erdoğan'a söylediği sözler üzerine Bakan Recep Akdağ da yerinden kalkarak, gözlüğünü çıkarıp, ceketine koydu; ceketini sandalyeye astı ve “Gel lan buraya!” diyerek Durmuş'un üzerine yürüdü. Ancak Akdağ'ı bakan ve vekil arkadaşları engellediler.
8
8 ŞUBAT 2012/ Bir içtüzük değişikliği vekil ölümüne yol açarken, 2012 yılındaki bir başka değişiklik CHP'li vekillerin 5 saat süreyle kürsünün önünden ayrılmamasına neden oldu. Şubat 2012'de AK Parti'nin İçtüzük Değişiklik Teklifi sırasında 200'ü aşkın milletvekilinin öbek öbek tutuştuğu kavga, 20 dakika sürdü; tekmeler, yumruklar, küfürler havada uçuştu. CHP ve BDP'li vekiller tam 5 saat 13 dakika kürsüyü işgal etti.

Genel Kurul içtüzük çalışmalarına saat 19.00'da başladı; kavga 00.13'te çıktı. Meclis Başkanı Çiçek'in birleşimi kapatmasının hemen ardından AK Parti ve CHPli milletvekilleri arasında kavga çıktı. Kavganın fitilini, Çiçek'in AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Yahya Akman'ı kürsüye çağırması ateşledi.

9
Kürsünün etrafında toplanan 200'den fazla milletvekili yaklaşık 20 dakika yumruklaştı.Darbe alanlar, kulise çıkarıldı. AK Parti Muş Milletvekili Faruk Işık'ın CHP'li milletvekillerine seri yumruklar indirdiği gözlenirken; Zeyit Aslan'nın yere düştüğü görüldü.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in istifasını isteyen Muharrem İnce, CHP'nin kürsüyü işgal etmediğini, kürsüyü koruduğunu söyledi.

CHP'lilerin 5 saat süren kürsü işgali, AK Parti milletvekillerinin yarmasıyla sonuçlandı. AK Partililer kürsüyü ele geçirmelerini, alkışlayarak kutladılar.

10
30 MART 2012/ Komisyon görüşmeleri çok sert geçen ve zorunlu eğitimin 4+4+4 şeklinde 12 yıla çıkarılmasını öngören teklifin, Genel Kurul görüşmeleri de çok gergin geçti. 30 Mart 2012 tarihli görüşmelerde söz alan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ile AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner arasında sözlü kavga başladı. Ardından Metiner yerinden kalkarak Ağbaba'ya tokat attı ve boğazını sıktı. CHP ve AK Partili vekillerin ayırmaya çalıştığı kavga sırasında, Ağbaba, "Kimsin sen, kim bu eşkıya?' diye bağırdı.
11
30 NİSAN 2013/ CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, bir hafta önce Bakan Fatma Şahin'e sorduğu sorularına yanıt alamadığını belirterek söz istedi. Bakan Şahin'in Atatürk'ün adını kullanmadan Çanakkale Savaşı'nı anlatmasını eleştiren Genç, “Gaziantep'i Fransızlar işgal etmişti. Atatürk olmazsa ya siz Fransız vatandaşı olurdunuz ya da Osmanlı'da bir gerçek vardır hatırlatayım. Fesli bir adamın arkasından dört kadın giderdi. Atatürk'e bu kininiz nedir?” diye sordu.

Genç'in bu sözlerini ayakta dinleyen AKP Tokat Milletvekili Zeyit Aslan, konuşmanın bitiminde kürsüye doğru yürüdü. “Öldürürüm seni pez….” diye bağırdı. AKP'li Doğan Kubat, Aslan'ı tutarken Genç eline aldığı su bardağıyla kendini savunmak istedi.CHP grubu Genç'i korumaya alırken; CHP ve AK Partili vekiller arasında kavga başladı.

12
CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın'a yumrukla vurdu. Aydın masanın üzerine düştü.

Zeyit Aslan, bu kavga sırasında Genç'e, “Senin … koyarım soytarı, köpek, şerefsiz!” dedi. Ancak bu sözler ilk önce Meclis tutanağına girse de daha sonra tutanaktan çıkarıldı.

13
6 TEMMUZ 2013/ Taksim Gezi Parkı eylemleri sırasında yaşananlar, Meclis'te muhalefet ile iktidarı sert şekilde karşı karşıya getirdi. CHP'li Vekil Özgür Özel, Taksim'de elinde pala ve satır bulunanların, eylemci vatandaşlara saldırmasına polisin neden göz yumduğunu sordu. Hükümet adına soruları yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, bu soruya yanıt vermek yerine polis maaşlarında yaptıkları artışları anlatınca CHP grubunun tepkisine neden oldu. CHPliler Bozdağ'ın üzerine yürüyünce küfür ve yumruklar havada uçuştu. AK Parti Şırnak Milletvekili Mehmet Emin Dindar'ın kaşı açılırken yüzü kanlar içerisinde kaldı. CHPli Mahmut Tanal'ın da eli kanadı.
14
9 ARALIK 2013/ 2014 yılı Bütçe Kanun Tasarısı raporuna BDP'nin ‘Kürdistan' ibaresini eklemesi genel kurulda kavgaya neden oldu. BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın konuşması sırasında MHP ve BDPli vekiller arasında başlayan tartışma, yumruklaşmaya dönüştü.
15
12 OCAK 2014/ 2014'e damga vuran ilk olay ise HSYK teklifinin Adalet Komisyonu görüşmeleri sırasında yaşandı. Yargıçlar Sendikası Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun üzerine "Provokatör, milletin kürsüsüne gidemezsin!" diye yürüyen AK Partili vekilleri ile Eminağaoğlu ve CHPli vekiller arasında itiş kakış yaşanırken, AK Partili Zeyid Aslan, Eminağaoğlu'na tekme attı.
16
Eminağaoğlu, Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya'dan komisyona katılmak için izin istemek ve dilekçesini vermek için kürsüye gitti. AK Partili vekiller yerlerinden fırlayarak, "Sen Meclis'in kürsüsüne böyle yürümezsin. Provokatör!" diye bağırdılar. CHPli vekillerin de müdahalesi ile salon karıştı. AK Partililer, CHPliler ve Eminağoğlu arasında itiş kakış oldu. AK Partililer, "Atın bunu dışarı." diye bağırdılar. AK Partili Harun Karaca ise Eminağaoğlu'nun kolunu çekince Eminağaoğlu sendeledi Bu sırada AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan, hızla masanın üzerine çıkarak Yargıçlar Sendikası Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'na bir kaç uçan tekme savurduktan sonra kalabalığa karıştı.

YORUMLAR
500

Son Dakika Meclis'te Yaşanan Unutulmaz Kavgalar - Son Dakika


Advertisement