Son Dakika Haberleri: Meclis'te Yemin Gününden Kareler

Meclis'te Yemin Gününden Kareler

5 yıl önce

1

TBMM'nin 25. dönem açılış oturumu ve yemin töreni öncesinde, Genel Kurul Salonu'nda hazırlık yapıldı.


2
Merve Kavakçı'nın kardeşi Ravza Kavakçı, TBMM'deki yemin törenine, ablası Merve kavakçı'nın 16 yıl önce takarak Meclis'e geldiği başörtüsüyle geldi. Kavakçı'nın başörtüsü dışında bir diğer dikkat çeken nokta ise üzerindeki kıyafet ve turuncu büyük kol saati oldu.

3
Ravza Kavakçı, ABD'de yaşayan modacı kız kardeşi Elif Kavakçı'nın tasarladığı lacivert kıyafeti ve üzerine kombinlediği turuncu büyük kol saati ile dikkatleri üzerine topladı. Devasa saati ile ilgi odağı olan Kavakçı, gülümseyerek poz vermeyi ihmal etmedi.

4

Genel Kurul Salonu'nda milletvekili sıralarına gül buketi, 95. yıl kokartı ve ilk gün zarfı ve pulları konuldu.


5

Atatürk Anıtı'na çelenk bırakan Baykal, TBMM açılış oturumuna başkanlık yapıyor.


6
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, görevini en yaşlı üye olan Deniz Baykal'a (77) devretti. Kendisi için dikilen frakı teslim alan Deniz Baykal, frakla da ilk kez görüntülendi. Tören öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baykal, Meclis Başkanlığı ima edilerek, "Bu frak geçici mi olur, kalıcı mı?" sorusuna esprili bir dille yanıt verdi. "Bütün fraklar geçicidir, hiçbir frak kalıcı değildir" diyen Baykal, "Heyecan demeyelim de çok duyarlıyım. Her zamankinden daha farklı bir duyarlılıkla karşı karşıyayız" ifadelerini kullandı.

7
Ama ne yazık ki; yeminini yapamadan Meclis'ten çıkarıldı ve milletvekililiği haklarını alamayan tek vekil oldu. İlk ve tek başörtülü milletvekili olarak onun dimdik duruşu neredeyse hayatına maal olacaktı. Onun o gün Meclis'te giydiği kıyafet ve örttüğü başörtüsü ise bir efsane oldu. Bugün 23 Haziran 2015, 16 sene sonra yine siyasette aktif olan ikinci ablam #RavzaKavakçı Meclis'te Allah izin verirse yemin edecek. Ravza'nın yemin töreni için giyeceği kıyafeti, 1999'da Merve için tasarladığımız kıyafetten ilham alarak hazırladık" dedi.

8
9
Deniz Baykal'a, Başkanlık Divanı'nda en genç 6 milletvekili dönüşümlü olarak eşlik ediyor. O isimlerden biri de Abdullah Öcalan'ın yeğeni, HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan. AK Parti'nin başörütlü milletvekillerinden Sena Nur Çelik de Başkanlık Divanı'nda görev yapıyor.

10
Milletvekili yemini şöyle: "Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine andiçerim." Ant içme törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

11
1999'da Merve Kavakçı TBMM'deki yemin törenine bu kıyafetle gelmişti...

12
13

Yemin törenin ardından Meclis Başkanlığı seçim süreci başlayacak.


27 Haziran'a kadar başkanlık ve divan başkanlığı için aday başvuruları alınacak. Başkanlık seçiminin ilk turu ise 28 Haziran'da yapılacak.


Meclis Başkanlığı seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte ikisi (367), üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu (276) aranacak.


Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oyu alan 2 aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, başkan seçilecek.


14
Parti grupları geçen dönemdeki yerlerinde oturacak, ancak kendilerine ayrılan sıralarda değişiklik olacak. Geçen döneme göre AK Parti'li milletvekillerinin oturduğu alan küçülürken, HDP'nin yerinin genişlediği, ancak MHP'nin yanındaki konumunu koruduğu görüldü. Geçiş koridorları gözetilerek yapılan yeni düzende, AK Parti'nin yanında CHP, daha sonra MHP ve HDP sıraları yer alıyor.

15
CHP'ye ayrılan sıraların arkasında AK Parti, MHP'ye ayrılan sıraların arkasında CHP, HDP'ye ayrılan bölümün arkasında ise MHP'li bazı milletvekilleri oturacak.Meclis, 550 milletvekilinden oluşurken, Kurul'da ise 524 milletvekili sırası bulunuyor.Buna göre yeni düzende 258 milletvekili olan AK Parti'ye 248, 132 milletvekili olan CHP'ye 126, 80 milletvekili olan MHP'ye 76, 80 milletvekili olan HDP'ye 72 sandalyelik yer ayrıldı. Genel Kurul'da ayrıca Bakanlar Kurulu ile komisyon sıraları da yer alıyor.

16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
Baykal, konuşmasının ardından ant içerek 25. Dönem'de yemin eden ilk milletvekili oldu. Bu arada Baykal'ın, "Geçici Genel Başkanınız olarak ilk yemini edeceğim" ifadesi salonda gülüşmelere neden oldu. Deniz Baykal daha sonra sözlerini düzelterek, "Geçici Başkan" olarak ant içeceğini belirtti.

30
Genel Kurul, yemin töreni için Deniz Baykal başkanlığında toplandı.

31
Deniz Baykal'a, Başkanlık Divanı'nda en genç 6 milletvekili dönüşümlü olarak eşlik etti.


O isimlerden biri de Abdullah Öcalan'ın yeğeni, HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan.

32
Bu arada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yemin töreni için TBMM'ye geldi.


Askeri törenle karşılanan Erdoğan, daha sonra Meclis'e geçti.

33
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Geçici Başkan Deniz Baykal ile tokalaştı.

34
Baykal, Cumhurbaşkanı Erdoğan salona gelirken "Hoşgeldiniz" diye selamladı.


Genel Kurul'da yaklaşık 45 dakika kalan Erdoğan, milletvekili yeminlerini bir süre takip ettikten sonra Meclis Genel Kurulu Salonu'ndan ayrıldı.

35
36
37
38
Deniz Baykal'ın ardından AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun tekerlekli sandalyeyle kürsüye geldi.

39
Yemini okuyan Bennur Karaburun, görevlilerin yardımıyla yerine geçti.

40
Birleşimi yöneten Deniz Baykal, and içme sırası Ankara milletvekillerine geldiği sırada, "Geleneğe uyarak Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aziz ruhu için sizleri bir dakika saygı duruşuna davet ediyorum" dedi.

41
42
43
44
AK Parti Milletvekili Ravza Kavakçı, salona girişinde, izleyici sıralarındaki yakınlarını selamladı.

45
46
47
Genel Kurul'a ilk gelen lider MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu.

48
Bahçeli'nin ardından salona gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu ile bir süre sohbet etti.

49
50
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

51
Kısa bir süre sonra da Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genel Kurul Salonu'na giriş yaptı.

52
53
54
55
Salona en son HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş geldi.

56
57
CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, yemin sırasında bir elini göğsüne koyup, diğer elini de yumruk yaparak havaya kaldırdı.

58
HDP Ankara milletvekili Sırrı Süreyya Önder

59
60
AK Parti İstanbul milletvekili Ravza Kavakçı

61
HDP İstanbul milletvekili Hüda Kaya

62
63
64
65
66
67
68
69
70
Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Başkanı Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, YSK Başkanı Sadi Güven, Kamu Baş Denetçisi Nihat Ömeroğlu

71
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

72
73
74
75
AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet Gündoğdu

76
AK Parti Antalya Milletvekili Lütfi Elvan

77
CHP Ankara Milletvekili Levent Gök

78
CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın

79
HDP Ağrı milletvekili Leyla Zana

80
HDP Ankara Milletvekili Sırrı Sakık

81
Yalçın Akdoğan AK Parti AnkaraHaber Yayın Tarihi: 23.06.2015 03:29 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Sevgilisine bile genç kızlar ayarlıyordu! Şimdi istismarla suçlanan Kraliçe Elizabeth'in oğlunu savunacak Böyle gelenek görülmedi! Sevdiği biri ölünce parmaklarını kesiyorlar Putin, bir an olsun yanından ayırmıyor! Tek düğmeye basıp dünyayı karanlığa gömebilir Bu işi yapan paraya para demiyor! İşte geleceğin en çok kazandıracak 6 mesleği Madonna'nın kızı sanat için herkesin önünde soyunup sevişti! Sosyal medya karıştı