Meksika'daki Ölüler Günü Festivali - Son Dakika

Meksika'daki Ölüler Günü Festivali

28.11.2015 15:46

1
Tüm Katolik ülkelerde azizler veya ruhlar günü olarak kutlanan Ölüler Bayramı, Meksika'da hiçbir ülkede olmadığı kadar hayatın içinde ve ülkenin en önemli bayramı olarak kutlanıyor.

2
Özellikle Michoacan ve Oaxaca eyaletlerindeki kutlamalar gerçekten görülmeye değer.

3
31 Ekim gecesi başlayan bayram, meleklere dönüştüğü düşünülen, ölmüş bebek ve çocuk ruhların evlerini ziyaret etmeleriyle başlıyor.

4
Meksikalılıar ertesi gün de yetişkin ölülerin ruhları ziyarete geliyor ve yenilen büyük bir aile yemeğin ardından ruhların tekrar yavaş yavaş geldikleri yere döndükleri düşünüyorlar.

5
Yılın bu günlerinde ekonomik düzeyi ne olursa olsun tüm Meksikalılar evlerine ölüleri için, onların sevdiği yemeklerden, içkilerden ve meyvelerden özellikle de ölüm çiçeği denilen kadife çiçekleriyle dekore ettikleri bir altar yapıyorlar.

6
31 Ekim akşamından itibaren kaybettikleri sevdikleri yollarını bulabilsin diye üç gün boyunca gece gündüz mumlar yakıyorlar.

7
Yılın bu dönemi tüm evler, kiliseler alışveriş merkezleri altarlar için şeker ve çikolatadan yapılmış kafatasları, "kalavera" denilen dans eden, gitar çalan iskelet heykelleriyle süsleniyor.

8
Yaşlı, genç 7'den 70'e ölülerin mezarlıkları içkiler eşliğinde ziyaret ediyorlar.

9
Meksikalılar, bu günlerde gece gündüz açık olan mezarlıkları çiçeklerle süslüyor, mezarlık önlerine lunaparklar kuruyor, mezar başlarında şarkılar türküler eşliğinde hatta piknikler yaparak sevdiklerini hatırlıyor, onları kısa bir süre için de olsa hayatlarına yeniden katıyorlar.

10
Meksika'da ölüler günü, sevilen ve kaybedilmiş insanları anmak, onları yeniden hayatın içindeymiş gibi hissetmek üzere düzenlenen son derece anlamlı bir bayram.

11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24

Son Dakika Meksika'daki Ölüler Günü Festivali - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Takipçilerinin bayramını bornozlu pozuyla kutlayan Fahriye Evcen eleştirilerin hedefi oldu Dünya sustu o susmadı! Çocukların öldüğü savaşa Rihanna'dan tepki İsrail'in hain saldırılarına direnen Mescid-i Aksa'da tekbirler göğü inletti! 100 binler bayram sabahı kıyama durdu 16 karısı, 151 çocuğu var! Ailesini genişletmek isteyen yaşlı adam her gece dört eşiyle ilişkiye giriyor Kleopatra'nın arılarla fantezisinden, Nil Nehri'ne karşı toplu cinsel tatmine! İşte Antik Mısır'ın sapkınlıkları
Advertisement