Meyvelerin Kralı "Durian" - Son Dakika

Meyvelerin Kralı "Durian"

28.01.2015 16:05

1
Güneydoğu Asya ülkelerinde "meyvelerin kralı" olarak anılan düryanı kamusal ve kapalı alanlara sokmak yasak.

2
Güneydoğu Asya'da "meyvelerin kralı" olarak adlandırılan düryan, Malezya ve Endonezya'da en çok beğenilen meyvelerden biri olmasına rağmen, bu meyvenin kamusal ve kapalı alanlara sokulmasına izin verilmiyor.

3
Düryan, Güneydoğu Asya ülkelerinde "meyvelerin kralı" olarak adlandırılırken, bazı bölgelerde "cennet ve cehennem meyvesi" olarak da biliniyor.

4
Düryana "cennet ve cehennem meyvesi" denmesinin sebebi olarak, dikenlerle dolu kabuğunun olması ve kötü kokusu nedeniyle cehennemi, lezzeti ve faydalarıyla da cenneti anımsatması gösteriliyor.

5
Kötü kokusu nedeniyle Güneydoğu Asya ülkelerinde birçok devlet bu meyvenin birçok yere girişine izin vermiyor.

6
Düryanı, Endonezya'da ve Malezya'da kamusal alanlara, toplu taşıma araçlarına ve havaalanlarına sokmak yasak. Zira bu meyve kapalı bir ortamda tüketildiğinde ya da bulunduğunda kokusunun etkisi üç güne kadar sürebiliyor.

7
Endonezya'da genelde sokakta köylüler tarafından satılan düryanı almak için insanlar tezgahların önünde kuyruk oluşturuyor.

8
Bu meyvenin kilosu Endonezya'da yaklaşık 5 dolara satılırken, fazla yendiğinde yüksek ateşe sebep olabiliyor.

9
Düryan, Güneydoğu Asya ülkelerini ziyaret eden turistler için vazgeçilmez tecrübelerden biri.

10
Tatil için Endonezya'nın başkenti Cakarta'da bulunan Hollandalı Dirk Clarke, düryanın çok ilginç bir meyve olduğunu belirterek, "Daha önce bu meyveyi çok duymuştum.

11
Tadını denemek istedim. Bu meyveyi tarif etmek çok zor. Ama sanırım ben meyvenin ağızda erimesini çok sevdim. Tadına gelince, daha önce hiçbir yerde denemediğim bir tadı var" dedi.

12
Bir seferde 3-4 tane düryan yiyebildiğini söyleyen Endonezyalı Andi Tolora da "Bu meyvenin tadı çok başka. Meyveyi açtığınız zaman içinden 6 tane bölme çıkıyor. Diğer meyveler gibi değil. Ben düryan yemekten çok zevk alıyorum" diye konuştu.

13
Anavatanı Güneydoğu Asya olan düryan genellikle Tayland, Vietnam, Malezya ve Endonezya'da yetişiyor. Boyu 30 metreye kadar ulaşan düryan ağaçları 5 yaşına geldiğinde bu meyveyi vermeye başlıyor.

14
İlk bakışta meyve gibi görünmeyen düryanın, kalın ve dikenli sert bir kabuğu bulunuyor.

15
Meyveleri kalın kabuğun altındaki bölmelerde yumurta şeklinde gizlenmiş şekilde bulunan düryanın ağırlığı 3 ile 6 kilogram arasında değişiyor.

16
Çok yağlı olan bu meyvenin 100 gramında 153 kalori Enerji bulunduğu ifade ediliyor.

17
18
19
20
İşte dünyanın en ilginç meyveleri...

21
EJDERHA MEYVESİ/ Pitaya ya da ejderha meyvesi adıyla bilinen bu meyvenin görüntüsü bir hayli ilginç. Meyvenin tadının ise kivi ve kavuna benzediği söyleniyor.

22
BOYNUZLU KAVUN/ Kiwano olarak da bilinen boynuzlu kavunun tadı, salatalık, kabak, muz ve limon arasında diye tarif ediliyor. Eğer çok ararsanız Alanya kavunu diye de bulmanız mümkün.

23
Görüntüsü ve adı ile rakıya süper bir eşlikçi olabilecek bu meyve kiwano olarak da biliniyor. Tadı salatalık, kabak, muz, limon arasında diye tarif ediliyor ve eğer çok ararsanız Alanya kavunu diye bulmak mümkün.

24
MUCİZE MEYVE/ Bu mucize meyveyi yedikten sonra, belli bir süreliğine dil, acı ve ekşi tatları algılayamıyor. İşin aslı ise şöyle. Tatsız olan bu meyve yendikten sonra meyvede bulunan ve miraculin adı verilen bir çeşit glikoprotein, dilin üzerini bir saat kadar kaplayarak dilin ekşi ve acı tatları algılamasını önlüyor. Bu da meyvenin ardından yenen her şeyin tatlı olarak algılanmasına neden oluyor. İlginç değil mi?

25
SALAK/ Salak Talihsiz ismine rağmen salak aslında lezzetli bir meyve. Endonezya, Malezya be Brunei'de yetişiyor. İçi sarımsak dişleri gibi ama tadının süper olduğu söyleniyor.

26
SOMONDUDU/ Somondudu Turuncu bir ahududu düşünün, ama ahudududan daha lezzetli ve C vitamini açısından da daha zengin. Üstelik kutup dairesine uzanan kuzey alanlarda da yetişebiliyor.

27
YILDIZ MEYVESI/ Yıldız Meyvesi Tuhaf şekillerine doyamadığımız doğanın bir başka mucizesi yıldız meyvesi ülkemizde bazı marketlerde bulunuyor. O tezgahlara da taa Güneydoğu Asya'dan geliyor. Tıpkı muz gibi yeşilken toplanan bu meyve buralara ulaşana kadar sararıyor elma, armut, limon arası tadını alıyor.

28
EKMEK MEYVESİ/ Hint Okyanusu adalarında yetişen ekmek ağacının meyvesi nişasta bakımından o kadar zengin ki, ekmek niyetine dahi yenebiliyor. Ağaçta yetişen meyvenin patates benzeri olduğunu düşünüyoruz.

29
RAMBUTAN/ Rambutan Deniz kestanesinin meyve olanı. Malezya ve Endonezya'ya özgü Rambutan bu ülkelerde sokaklarda satılıyor. Orangutanların da favori meyvesiymiş kendisi.

30
COCONA / Tadının limon ve domates arasında olduğu söylenen cocona meyvesi Güney Amerika'da yetişiyor.

31
BAEL/ Hindistan'a özgü ve kutsal sayılan bu meyve armudu andırsa da, tadının gül kokulu marmelata benzediği söyleniyor. Ayrıca meyvenin kabuğu bıçakla soyulabilecek gibi dursa da aslında oldukça sert ve ancak çekiçle kırılabiliyor.

32
Bael, armudu andıran bu meyve Hindistan'a özgü ve kutsal sayılıyor. Öyle kabuğunu bıçakla soyabilecekmişsiniz gibi dursa da aslında yemek için bir çekice ihtiyacınız var. İçi yumuşacık ve tadı da gül kokulu marmelata benziyormuş.

33
Armudu andıran bu meyve Hindistan'a özgü ve kutsal sayılıyor. Öyle kabuğunu bıçakla soyabilecekmişsiniz gibi dursa da aslında yemek için bir çekice ihtiyacınız var. İçi yumuşacık ve tadı da gül kokulu marmelata benziyormuş.

34
YILDIZ ELMASI/ Bilmediğimiz her meyveye elma adı verme ekolü bu meyvede de devam ediyor. Güney Amerika ve Hint Adalarında yetişen yıldız şekilli mor elma güzel kokulu ve tatlı. Bulursanız soğuk tüketin.

35
CHERIMOYA/ Güney Amerika'nın nispeten serin bölgelerinde yetişen bu meyvenin tadı çilek, papaya ve ananas karışımı olarak tarif ediliyor. Gerçek bir tutti frutti olan çerimoya kesildiğinde bembeyaz ve siyah kocaman çekirdekleri var.

36
Çerimoya Güney Amerika'nın nispeten serin bölgelerinde yetişen bu meyvenin tadı çilek, papaya, ananas karışımı olarak tarif ediliyor. Gerçek bir tutti frutti olan çerimoya kesildiğinde bembeyaz ve siyah kocaman çekirdekleri var. Çekirdekler de kabuğu da zehirli. Yenmesi halinde felce sebep olabiliyor.

37
DUKU/ Güney doğu Asya'da yetişen duku, sarımsağı andırsa da tadı üzüm ile greyfurt arasındaymış. Ağacının kabuğu da akrep sokmalarına karşı kullanılıyormuş.

38
JABUTİCABA/ Brezilya'nın güneyinde yetişen bu tuhaf bitki inanılmaz bir antioksidan.

39
Üzüme benzeyen meyvelerinden likör ve şarap da yapılıyor. Ama en tuhaf özelliği meyvenin direk ağacın gövdesinde yetişmesi.

40
Marula Amarula içkisiyle tanışıyorsanız bu meyve hakkındaki şehir efsanesini de duymuşsunuzdur. Dallarda bekleyen marula meyvelerini yiyen filler sarhoş olup pata küte yerlere düşüyor. Aslında bu hikayenin doğruluk payı var çünkü Afrika'da yetişen bu meyve dalda kaldığı sürede fermente oluyor ve içindeki alkol %17'ye kadar çıkıyor. Ama tabii bu maymunları sarhoş etse de dev bir fil için çok çok az.

41
Şeker Elma Amerika kıtasının tropikal bölgelerinde yetişen bu meyvenin dışı tuhaf görünüyor olabilir ama içi yumuşacık ve kremsi.

42
MAMMEE/ Mammee ya da bir diğer deyişle Amerika Kayısısı.

43
Mammee Jamaika'da oldukça popüler olan bu meyve zannediyoruz mango ve şeftalinin bir gecelik aşkı sonucu meydana gelmiş. Ama ne hikmetse Jamaikalılar ona Amerika Kayısısı diyor.

44
Noni Güneydoğu Asya ve Avustralya'da yetişen Noni görüntü olarak duta benziyor. Ama hemen ağzınız sulanmasın çünkü meyvenin ağır bir kokusu ve keskin bir tadı var, o yüzden ancak açlıktan ölmek üzereyken yemek isteyebilirsiniz.

45
PLATONIA/ Amazon ormanlarında yetişen bu meyve tatlı ekşi bir tada sahip ve fosfor, demir, C vitamini açısından çok çok zengin.

46
SAFOU/ Safou'nun bir diğer adı tereyağı meyvesi. Çünkü Afrika'ya özgü bu meyve pişirildiğinde tereyağına benzer bir kıvam ve lezzet alıyor. Zaten %47si de yağ. Tam ekmeğe sürülecek meyve.

47
48
49
50
51

Son Dakika Meyvelerin Kralı 'Durian' - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Nefise Karatay'la çıplak pozlarından pişman olan Mali'den bir itiraf daha: Kandırıldık Beklenmedik kaza! Ivanka Trump sörf tahtasıyla oğlunun yüzüne çarptı Yalanlasalar da kameralardan kaçamadılar! Sibel Can ve Emir Sarıgül aşkı belgelendi Bayram paylaşımları art arda geldi! Tarkan ve Cem Yılmaz'ın pozlarına beğeni yağıyor Takipçilerinin bayramını bornozlu pozuyla kutlayan Fahriye Evcen eleştirilerin hedefi oldu
Advertisement