Yıllarca Çektiği Baş Ağrısını Migren Sanıyordu, Beyinciği Sarktı! - Son Dakika

Yıllarca Çektiği Baş Ağrısını Migren Sanıyordu, Beyinciği Sarktı!

23.10.2018 11:18

Yıllarca baş ağrısı şikayetleriyle doktor kapısını aşındıran kadın, migreni var sanıyordu. Gerçek son gittiği doktor teşhisinde ortaya çıktı.

1
24 yaşındaki Jodie Baitson-Horrocks, migreni olduğunu sanarken büyük şok yaşadı. Yıllarca baş ağrısı ve baş dönmesi şikayetiyle doktora giden Jodie, giderek artan şikayetleri üzerine bir başka doktora yönlendirildi. Ortaya çıkan hastalık genç kızın ailesini şaşkına çevirdi. Çünkü yapılan araştırmalar sonucu Jodie, doğduğundan beri farkında olmadan bu hastalıkla savaşıyordu.
2
Genç kızın yıllardır süre gelen tüm şikayetlerinin ardında yatan sebebin beyincik sarkması olarak bilinen chiari malformasyonu hastalığının olduğu anlaşılınca hemen ameliyata alındı. Beyninin arkasının alt kısmının omuriliğie kaymasına neden olan bu hastalığın tedavisinde biraz daha geç kalınsaydı Jodie'nin, felç kalmasına dahi sebep olacaktı. Yıllardır sıkıntı yaşayan Jodie, ameliyat oldu. Hastanedeki doktorlar Jodie'nin beynindeki baskıyı rahatlatmak için kafa tasının o kısmını aldılar. Genç kadın eğer tedavi olmasaydı, felç gibi ciddi sıkıntıları yaşaması da an meselesiydi. Aslında Jodie, doğduğundan bu yana bu hastalığa sahipti. Ama belli bir yaşa gelene dek belirtiler başlamamıştı. 20'li yaşlarına kadar teşhis konulamadı.
3
Dolayısıyla bir süre sonra sürekli etkisini sürdüren baş ağrısı ve baş dönmesi başladı. Kendisini iki yıldır sarhoş gibi hissettiğini belirtti. Jodie'nin annesi Paula Horrocks da kızının neler hissettiğini ve yaşadığını anlattı. "Jodie doğuştan hastaydı ama bunca zamandır kadar teşhis konulmamıştı. Geçtiğimiz son iki yılda sürekli baş ağrısı vardı. Sarhoş gibi başı dönüyordu. Eğer ameliyat olmasaydı felç olabilirdi. Onun için çok zor oldu. Hepimiz stres dolu zamanlar yaşadık. Ama o gerçek bir savaşçı ve hepimiz onunla gurur duyuyoruz."
4
Jodie'nin, şu an gece gündüz bakıma ihtiyacı var. Tekerlekli sandalye ve koltuk değnekleri kullanıyor. Tabii bütün bunlar tamamen iyileşene dek devam edecek.
5
Boyun ağrısı, kafatasının arka kısmında baş ağrısı, baş dönmesi ve denge sorunları, kas zayıflığı, kollarda karıncalanma ve uyuşukluk, bulanık görme, yutkunma güçlüğü, işitmede zorluk, sürekli hasta olmak veya hissetmek, uyuma zorluğu gibi sıkıntılar beyincik sarkmasının semptomları arasında yer alıyor. Tedavi ise hastalığın ne kadar ilerlediğine bağlı olarak değişiyor.

Son Dakika Yıllarca Çektiği Baş Ağrısını Migren Sanıyordu, Beyinciği Sarktı! - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement