Migrenle Baş Etmenin Yolları - Son Dakika

Migrenle Baş Etmenin Yolları

28.03.2014 16:50

1
Sıklık ve şiddeti bireyden bireye değişmekle birlikte pek çok migren hastasının ayda 2 veya 3 günü migrenle zehir olur. Bu da aileniz ve sevdiklerinizle geçirilecek kaliteli zamanın kaybı anlamına gelir.

2
Şiddetli zonklama şeklindeki ağrı genellikle başınızın tek bir tarafındadır ve genellikle mide bulantısı ve kusmanın da semptomlara eklenmesiyle pek çok insanı yere yığar. Şanslı olanlar, birkaç gün öncesinde tatlı ve çikolataya karşı aşırı istek veya genel bir uyuşukluk tarzı belirtilerle gelecek olan atağın uyarısını alırlar.

3
Bu durumda, işaretleri erken algılayarak, ağrıları başlamadan önce durdurmak veya önlem almak mümkün olabilir. Geri kalan hastalarda ise, migren atakları başlamadan önceki "aura" olarak adlandırılan evre kısa sürer.

4
Aura'nın en yaygın belirtileri gözlerinizin önündeki ışık çakmaları veya görüşünüzü bozan zig zaglanmalardır. Diğer rahatsız edici belirtiler ise migrenden etkilenen bölgenin uyuşmaya başlaması veya dil sürçmesi gibi vb. konuşma bozukluklarıdır.

5
Migren atağını tetikleyebilecek pek çok şey vardır. Bugünlerde en yaygın tetikleyiciler işyerindeki stres, baskı altında olma ve anksiyetedir.

6
Peynir, çikolata, alkol-özellikle kırmızı şarap- , monosodyum glutamat(MSG) içeren hazır, konserve ve işlenmiş yiyecekler de migrenin tetikleyicileri arasındadır. Diğer taraftan yetersiz beslenme de tetikleyici olarak rol oynayabilir.

7
Parfüm, boya, duman veya havasız bir ortam da bulunmak da migren ataklarının tetiklenmesine katkıda bulunan unsurlardır.

8
Migrenden, erkeklere oranla daha çok muzdarip olan bayanların, vücuttaki hormonel değişikliklerin tetikleyici etkilerini göz önünde bulundurarak, aylık periyodlarını kayıt altına almaları önemlidir. Doğum kontrol hapları ve hormon değişim terapileri de bazen migren ataklarını arttırabilir.

Peki migren ataklarını önlemek ve şiddetini azaltmak için ne yapmalısınız?

9
Semptomları, ağrıyı ve mide bulantısını yatıştırmak için evinizde bulunan pek çok malzeme olumlu sonuçlar vermekle birlikte, doktor tarafından önerilen reçeteli ilaçlar çok daha etkili ve hastanın hikayesine uygun şekilde tolere edilebilir olacaktır.

10
Yoga veya meditasyon gibi rahatlama tekniklerini deneyin. Bunların eğitimini veren sınıflara katılmak eğlenceli olabilir. Ya da bir kitap veya DVD yardımıyla kendiniz de öğrenebilirsiniz.

11
Yeterince uyuduğunuzdan emin olun. Vücudumuzun 7-9 saatlik bir uykuya ihtiyacı vardır.

Hafif dozda yürüyüş veya yüzme gibi egzersizler yapın. Aşırıya kaçmamaya dikkat edin; çünkü fazla egzersiz de migreni tetikleyebilir.

12
Her gün en az 1 saati, kitap okumak ve TV izlemek gibi, zevk alabileceğiniz bir hobiye ayırın. Çalışma günü sonunda açık havada yapabileceğiniz bir uğraş da tazeleyici olacaktır.

Migren ataklarınızı tetikleyen tüm yiyecekleri beslenme programınızdan çıkarın. Alternatif tarifler deneyin.

13
Yumuşak bir masaj da çok etkili olacaktır. Hatta bazı durumlarda, akupunktur gibi uygulamalar da işe yaramaktadır.

Atak esnasında karanlık bir odada uzanarak boynunuza buz torbası koyun. Soğuk havalarda sıcak su torbası da işe yarayabilir.

14
Migren ataklarını önlemenin veya azaltmanın en etkili yolu tetikleyici faktörleri hayatınızdan çıkarmaktır.

Son Dakika Migrenle Baş Etmenin Yolları - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement