Mikrodalgaya Asla Girmeyecek 20 Şey - Son Dakika

Mikrodalgaya Asla Girmeyecek 20 Şey

4 yıl önce

1
Anne sütü
Anne sütü
Taze anne sütünün kilit noktasını, bebeğe süt içeriğindeki güçlü bakteri önleyicileri alma şansı tanımasıdır. Mikrodalgada ısıtılan dondurulmuş anne sütü, düşük ya da yüksek ısı fark etmeksizin daha yüksek seviyede E-koli üretir. Bu, mikrodalgasız ısıtılan sütteki miktarın 18 katıdır.
2
Plastik kaplar
Plastik kaplar
Yemekten kalanları asla plastik kaplara koymayınız. Plastiklerin çoğu BPA gibi kimyasallar içerir ve plastik ısındığında bunlar yemeğinize geçer. Bir araştırmaya göre, biberondan, fermuarlı poşetlere kadar 450 plastik ürünün yüzde 95'inin mikrodalgada ısındıklarında, bulaşık makinesinde yıkandığında veya suda bekletildiklerinde kimyasal yaydıkları tespit edildi. Hatta BPA içermez yazan ürünler bile östrojen benzeri kimyasallar salgıladılar.
3
Dondurulmuş meyve
Dondurulmuş meyve
Meyveler dallarından koparıldıkları andan itibaren besin değerini yitirmeye başlarlar. 1970'li yılların sonunda Rusya'da yürütülen çalışmalar, dondurulmuş meyve mikrodalgada çözdürüldüğünde, faydalı glükosit ile galaktosidin, kanserojen maddelere dönüştüğünü açığa çıkarmıştır. Donmuş meyvenin çözülmesi için en uygun yöntem buzdolabında ya da oda sıcaklığında bekletmektir.
4
Dondurulmuş et
Dondurulmuş et
Dondurulmuş eti mikrodalgada çözmek oldukça zordur. Buzun çözülmesi çok uzun sürebilir ve bu da pişme işleminin başlamasına yol açabilir. Etin iç kısmı hala donukken, kenar kısımları pişmeye başlayarak kahverengiye dönüşebilir. Et fahrenheit bazında 40-140 dereceye ulaştığında bakteriler üreyip çoğalmaya başlar. Japonya'daki araştırmalar, mikrodalgada 6 dakikadan fazla pişirilen etin B-12 içeriğini yarı yarıya kaybettiğini açığa çıkarmıştır.
5
Kese kağıdı
Kese kağıdı
Her zaman çok masum olan kese kağıdı, söz konusu mikrodalga fırın olunca bir cehennem zebanisine dönüşüyor adeta.Yani, kese kağıdı da mikrodalga fırına girince yangın çıkarabilecek malzemelerden biri.
6
Yoğurt kabı
Yoğurt kabı
Biz yoğurt kaplarını atmayıp içine çeşit çeşit yemek koyarak saklamayı pek severiz.

Yalnız yoğurt kapları değil, dondurma, margarin gibi yiyeceklerin plastik ambalajları da mikrodalga fırına konulmamalı. Aksi takdirde, kap eriyebilir ve temizlenmesi mümkün olmayan sonuçlar ortaya çıkarabilir.

7
Yumurta
Yumurta
Mikrodalga fırında yumurta kaynatmaya çalışmak, herkesin kolaylıkla düşebileceği bir hata. Fakat kesinlikle yapılmamalı. Mikrodalga fırına koyduğunuz kabuklu yumurta patlayabilir, bir felaketle sonuçlanabilir.
8
Köpük yemek kapları
Köpük yemek kapları
Aklınızda bulunsun, bu çeşit köpük yemek kapları da bir tür plastikten üretilir. Bu sebeple mikrodalga fırına konulmamalıdır. Eriyebilir, cihazınızın bozulmasına yol açabilir.
9
Yaldızlı porselen
Yaldızlı porselen
Dikkat! Böyle porselenlerin üzerindeki dekoratif yaldız desenleri metal içerir. Metal de mikrodalga fırınınızı çalışmaz duruma getirmeye tek başına yetecek bir malzemedir.
10
Çekirdekli meyveler
Çekirdekli meyveler
Kiraz, erik, şeftali gibi çekirdekli meyveleri mikrodalgaya koymayın. Şayet ben yine de şansımı denemek istiyorum derseniz, uzun bir temizlik işi sizi bekliyor demektir. Benim vaktim bol diyorsanız, meyvelerin çekirdeklerini çıkardıktan sonra mikrodalgada ısıtabilirsiniz.

11
Taze üzüm
Taze üzüm
Taze üzüm, sıcağı gördüğünde çok hızlı bir şekilde erir. Bu durum mikrodalga fırına zarar verir.

12
Domates sosu
Domates sosu
Yalnız domates değil, her türlü soslu yemek, mikrodalgaya kapaksız bir halde girerse, dönüşü çok zor bir felakete dönüşecektir.
13
Acı biber
Acı biber
Acı biber, mikrodalga fırına girdiğinde alev almasa bile fırının kapağını açtığınız anda çıkacak hava gözlerinize ve boğazınıza zarar verebilir.
14
Seyahat tipi matara
Seyahat tipi matara
Bu tip mataralar içine koyduğunuz içeceğin sıcak ya da soğuk kalması için özel olarak üretilmiştir. Isı geçişine müsaade etmez yani. Bu yüzden, bu mataraları mikrodalga fırına koymamalısınız. Mikrodalga fırınınız zarar görebilir.

Eğer matara plastikse, alt tarafını kontrol ederek mikrodalga fırına uygun olup olmadığına emin olmalısınız.

15
Sarımsak
Sarımsak
Sarımsak da tıpkı meyveler gibi mikrodalga fırının içinde patlayabilir.
16
Fırını boşken çalıştırmak
Fırını boşken çalıştırmak
Mikrodalgayı boşken çalıştırırsanız, fırının sağladığı ısıyı absorbe edecek bir yiyecek olmadığından cihaz kendi kendini bozacaktır.
17
Peynir
Peynir
Mikrodalgada peynir ısıtacaksanız, burnunuza bir mandal takmanız uygun olacaktır. Çünkü peynir erimeye başladığında etrafına keskin bir koku yaymaya başlar.

18
Çay veya kahve yapmak için su
Çay veya kahve yapmak için su
Çay ya da kahve yapmak istediğinizde su ısıtmak için mikrodalgayı kullanmanız uygun olmayacaktır. Çünkü mikrodalga suyu kaynatmaz yalnızca ısıtır.

19
Kapaklı şişe, kavanoz
Kapaklı şişe, kavanoz
Mikrodalganın içerisine kapaklı şişe, tabak ya da kavanoz koymayın. Böyle bir hata yaparsanız mikrodalganın içerisinden cam kırıkları toplayabilirsiniz.

20
Kabuklu deniz ürünleri
Kabuklu deniz ürünleri
Midye, istiridye gibi kabuklu deniz ürünleri mikrodalganın içinde birer bomba etkisi oluşturabilir.

Haber Yayın Tarihi: 16.12.2016 03:34 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Ölen büyükannesinden 230 bin sterlin çalan eski model yakayı ele verdi Jennifer Aniston ödül törenine sütyensiz geldi! Göğüs ucu detayı yürek hoplattı Jennifer Aniston ve eski eşi Brad Pitt, Sahne arkasında fena yakalandı! Yıllar sonra ilk kez sarmaş dolaş Ölümcül aşk üçgeni! Okul müdiresi eski aşkının eşini 6 yerinden bıçaklattı Karma Astrolog Aysun Köşker Koç'tan, 20-26 Ocak haftalık burç yorumları

Son Dakika Haberleri