Miras Kavgasından Çıkan 40 Yıllık Aşk - Son Dakika

Miras Kavgasından Çıkan 40 Yıllık Aşk

20.07.2009 11:32

1
Salih Tatlıcı'nın 3 milyar dolarlık serveti çocuklarını birbirine düşürdü. Miras davasında 40 yıllık bir aşk hikayesi yer alıyor. Dükkanında çalışan kasiyer Marika'ya aşık olan Tatlıcı, üç çocuğunun annesinden ayrıldı. Daha sonra Nurten adını alan Marika'dan bir çocuk sahibi olan Tatlıcı ölmeden önce tüm mirasını eşine ve son çocuğuna bıraktı.
2
ABD'de yayınlanan Forbes dergisinin 2006'da yayınladığı dünya zenginler listesinin 27. sırasında yer alan Salih Tatlıcı'nın geride bıraktığı yaklaşık 3 milyar Dolarlık mirası varislerini birbirine düşürdü.

Geçtiğimiz şubat ayında Londra'da kanser tedavisi görürken yaşamını yitiren Tatlıcı'nın, mirastan mahrum bıraktığı ilk eşi Bedriye Hanım'dan olma 3 oğlu (Ahmet, Mehmet, Ali) ile bütün mirasını bıraktığı ikinci eşi Nurten Tatlıcı ile oğlu Uğur Tatlıcı davalık oldu.

3
Ahmet Tatlıcı'nın, vasiyetnamenin iptali için açtığı dava merhum Salih Tatlıcı ile milyar dolarlık servetin sahibi olan eşi Nurten Tatlıcı'nın başrollerinde olduğu ve şimdiye kadar bilinmeyen çok çarpıcı bir aşk öyküsünü de açığa çıkardı.

İşte vasiyetin iptal edilmesi için açılan dava dosyasına da yansıyan 40 yıllık sır öykü...

4
Türkiye, ABD ve Dubai'de sahip olduğu gayri menkullerle yaklaşık 3 milyar Dolarlık bir servetin sahibi olan Salih Tatlıcı, 1931 yılında Diyarbakır'da yoksul bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi.

Hayatının baharında, kendisinden yaşça büyük teyzesinin kızı Bedriye Hanım'la evlendirilen Tatlıcı, yaşam kavgasıyla erken tanıştı. Bu evlilikten üç çocuğu olan Salih Tatlıcı, 1960'lı yılların ortalarında İstanbul'a geldi. Karaköy'de tuttuğu bir dükkanda tatlı satmaya başladı.

5
Rıhtıma yakın bir yerde açtığı “Tatlıcılar Pastanesi” çok iyi ciro yapıyordu. Tatlıcı, hergün gidiyor, pastanede çalışan iki Rum tezgahtardan paraları alıp, evine dönüyordu.
6
Tezgahtar kız

O dönem 35 yaşında olan Salih Tatlıcı gönlünü pastanesinde çalışan 17 yaşındaki tezgahtar Marika'ya kaptırdı. Salih Bey, 1970'lerin başında kendisinden 19 yaş küçük Adalar'da bahçıvanlık yapan Evyeniyos ile Katina'nın kızı Marika'yla birlikte yaşamaya başladı.

7
İlk başlarda gizli başlayan bu ilişki kısa sürede aile içinde duyuldu ve büyük tepki çekti. Ancak Salih Bey'in tepkilere aldırmadı. Genç sevgilisine lüks bir ev aldı ve burada yaşamaya başladılar. Marika, 1977'de hamile kaldı ve o yıl Uğur adını verdikleri bir çocukları dünyaya geldi.

Hamileliğin son dönemlerinde Atina'daki ailesinin yanına giden Marika, doğumunu da burada yaptı. Uğur adını verdikleri çocuğun babası Salih Tatlıcı, annesi de Marika olarak kaydedildi.

8
Marika, 1981'de Salih Tatlıcı'nın desteği ile mahkemeye başvurarak adını Mariya olarak değiştirdi. Salih Tatlıcı bu arada servetine servet katıyor, İstanbul'da art arda çok değerli araziler alıyordu. 1980'lere Türkiye'nin sayılı zenginlerinden biri olarak giren Salih Tatlıcı, iş yaşamında hayatının altın yıllarını yaşıyordu. Sadece İstanbul, Antalya değil, Miami ve Dubai başta olmak üzere birçok yerde sürekli gayri menkul alıyordu. Gayrı menkullerin yanısıra işini de genişletti.
9
Oğlu Uğur'un annesi Mariya'yı da unutmayan Salih Tatlıcı, bu genç sevgilisine Yeniköy'de büyük bir yalı hediye etti, bazı gayri menkullere onu da ortak yaptı. Salih Tatlıcı'nın bu tutumu aile arasında çatlak oluşturdu. İlk eşinden olan oğulları Ali ile Ahmet, 1988'de babaları Salih Tatlıcı'ya gidip onu bu konuda uyarınca kıyamet koptu.
10
O yıl Zincirlikuyu'daki ünlü Tatlıcı Kuleleri'nin inşaatına başlayan Salih Tatlıcı, oğullarını evinden kovdu ve 1988'de düzenlediği ilk vasiyetnamede, bu iki oğlunu servetinden mahrum bıraktı. 1989'da da vasiyetini değiştirerek birlikte yaşadığı Mariya Bahçıvanoğlu'nu “atanmış mirascı” tayin etti. Tatlıcı, 1991'de ise üç yıllık bir dava sonucu ilk eşi Bedriye Hanım'dandı. Ertesi yıl ise birlikte yaşadığı Mariya ile evlendi.
11
Mirasından mahrum bıraktığı çocuklarının ya da onların mirasçılarının mahkemeye gidip hak talep edip de kazanmaları durumunda, onlara ana mirastan değil, mahfuz hisseden pay verilmesini isteyen baba Tatlıcı vasiyetinde, tüm ailesine, “Beni üzecek işlere girişmekten kaçının” nasihatinde bulundu.

12
Marika Hanım bu evlilikten sonra adını Nurten olarak değiştirildi. Salih Tatlıcı 1994'te, vasiyetnamesini revize ederek, şu an değeri yaklaşık 3 milyar dolar olan mal varlığını eşi Nurten Hanım ile oğlu Uğur'a bıraktı. İlk eşi Bedriye'den olma oğulları Ali ve Ahmet'i mirasından mahrum bırakan baba Tatlıcı, ilk eşinden olan diğer oğlu Mehmet'e ise yalnızca 'mahfuz hisse'den pay (saklı pay) verilmesini istedi.

13
Mirasından mahrum bıraktığı oğullarının 'alt soylarının'(çocuklarının) ise mahfuz hisseden yararlandırılmalarına izninin olduğunu belirten Tatlıcı, gayrimenkullerinin satılarak paraya çevrilmesini istemediğini vasiyetine kaydettirdi.

14

YORUMLAR
500

Son Dakika Miras Kavgasından Çıkan 40 Yıllık Aşk - Son Dakika


Advertisement