Mısır'da 2 bin 600 yıllık ürküten keşif! Mumyalanmış halde bulundular - Son Dakika

Mısır'da 2 bin 600 yıllık ürküten keşif! Mumyalanmış halde bulundular

27.11.2019 14:44

Mısır'da yapılan arkeoloji çalışması sonucunda, 2 bin 600 yıllık hayvan mumyaları keşfedildi.

1
Kahire'nin güneyindeki Saqqara nekropolünde bir kraliyet rahibinin mezarının kazısı sırasında mumyalanmış kedi, kobra, timsah ve iki aslan yavrusu da dahil olmak üzere düzinelerce mumyalanmış kutsal hayvan keşfedildi.
2
Mısırlıların ölülerini sonraki yaşamlarına hazırlamak için insanları mumyaladıkları biliniyor. Antik Mısır halkının kediler başta olmak üzere bazı hayvanları kutsal sayıp mumyaladıklarını biliyoruz fakat aslan mumyaları, arkeolojik kalıntılar arasında oldukça ender bir yere sahip. Antik Mısır geleneklerine göre insanlar, kedilerin organlarını çıkartıp daha sonra yaklaşık 90 cm boya sahip bedenlerini kurutma işlemine alıyorlardı. Ardından da ketenlere sarılıp hiyerogliflerle kaplı ahşap tabutlara yerleştiriliyorlardı.
3
Kahire'nin güneyinde yer alan Sakkara'daki bu arkeolojik kazıda rastlanan aslan yavrusu mumyaları, aynı zamanda arkeoloji tarihinde bir ilk. Bulunan bu mezarlık, daha önce bulunan hiçbir mezarlık gibi değil. Mısır Eski Eserler Konseyi Başkanı olan Mostafa Waziri, gerçekleştirilen basın toplantısında, "Mısır'da ilk defa bir aslan yavrusunun mumyası keşfediliyor" ifadelerini kullandı. Bulgular arasında 75 adet süslenmiş ahşap ve bronz kedi heykeli, kuş mumyaları, timsah mumyaları, kedi mumyaları ve kobra mumyaları bulunuyor.
4
Aslan yavrularının hemen yanında diğer vahşi kedilerin de mumyaları bulunuyordu. Arkeologlar, bilgisayarlı tomografi yöntemiyle mumyalanmış hayvanların kemiklerinden yola çıkarak boyutlarını ve yapılarını analiz ettiler fakat mumyalanmış diğer vahşi kedilerin cinslerinin ne olduğu hâlâ gizemini koruyor. 20 küçük kedi mumyası da keşif yapılan alan içerisinde yer alıyordu. Açıklamalarına "Bu kedilerin cinsi çita da olsa, leopar da olsa, dişi aslan veya bir panter de olsa eşsiz olacağına hiç şüphe yok" sözleriyle devam eden Waziri, ayrıca bulguların büyük ihtimalle Mısır'ın 26. Hanedanlığı'na (M.Ö 664-525) kadar uzandığını tahmin ettiklerini söyledi. Arkeolojik araştırmalarda kedi mumyalarına sık rastlanıyor olsa da aslan mumyalarına oldukça ender rastlanıyor.
5
Yeni bulgular haricinde şu ana kadar yalnızca bir aslan mumyası keşfedilmişti:
Yeni bulgular haricinde şu ana kadar yalnızca bir aslan mumyası keşfedilmişti:
2004'te Fransız bir arkeoloji ekibi tarafından yapılan çalışmada, Sakkara'da keşfedilen iki aslan mumyasından çok da uzak olmayan bir konumda yetişkin bir aslanın iskeleti keşfedilmişti. Yaklaşık 2000-3000 yıl önce aslanlar, Mısır'ın vahşi doğasında özgürce dolaşıyor hatta Ramses ve Tutankamon gibi firavunların evcil hayvanı olarak saraylara bile alınıyordu. Zaman içinde iklim daha sıcak ve kuru bir hâl alınca aslanlar da Nil Nehri'nin güneyine göç etti.

YORUMLAR (5)
  • abdurrezzak bintarrak elmuallak: mumu neden yalasinlar ki tuzdur o benim bildigim hayvanlar tuz ve kaya tuzu tasi yalar mum yalamazlar var yanlislik o iste kim verir kizini kaynanan o iste Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • baba: ulke batmıs herkes ısyanda kımse ınanmıyor hala devlet erkanı cıkıyor onu ındırdık bunu ındırdık dıyor ıs ısten gectıkten sonra ne ındırırsen ındır herkes bankalara borclu cogu kısı ıssız cok kotu 2019 yılı resmen krız yasanıyor kımse gormuyor Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • SEDEFFF: EKONOMI HABERLERI NEDEN VERMIYOR YADA YORUMLARA KAPIYORSUNUZ ! TUM SIRKETLER IFLAS VERIYOR.! BAKANLARIN SAHIBI OLDUGU SIRKETLER BILE BATIYOR MILLETI UYUTUYORSUNUZ AKLINIZCA... Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Mısır'da 2 bin 600 yıllık ürküten keşif! Mumyalanmış halde bulundular - Son Dakika


Advertisement