Mısır'da 3 bin yıllık ürküten keşif! Terk edilen 20 mezardan bakın ne çıktı - Son Dakika

Mısır'da 3 bin yıllık ürküten keşif! Terk edilen 20 mezardan bakın ne çıktı

01.02.2020 08:42

Mısır'ın başkenti Kahire'de yapılan arkeolojik kazıda baş rahiplere ait 3 bin yıllık 20 lahit ve çok sayıda eser bulundu.

1
Mısır'ın başkenti Kahire'de rahiplere ait olduğu belirtilen 3 bin yıllık 16 adet mezarlıkta 20 lahit ve çok sayıda eser bulundu.
2
3 bin yıllık lahitlerin üzerinde hiyeroglif şekiller görüldü. Lahit kapakları, mumya benzeri erkek figürlerle kaplıydı.

3
Lahitlerin birinde gök tanrısı olarak bilinen Horus'a ait hiyerogrif bulunduğu aktarıldı. 3 bin yaşındaki lahitlerin taştan yapılmış olanlarının bazılarında Nut tanrıçasına ait kanatlar resmedilmiş.
4
Lahitlerden ayrıca mavi ve yeşil çiniden 10 bin figürin, saf altından 700 bokböceği şeklinde ve uğurlu sayılan küçük madalyon ile kanatlı kobra deseninin bulunduğu madalyon çıkarıldı.
5
Mısır Eski Eserler Yüksek Kurulu genel sekreteri Mostafa Waziri, mezarları "iyi durumda" olarak nitelendirdi.
6
Alanda bulunan bir iskelet..
7
Terk edilmiş 3 bin yıllık mezarlar, Firavun Geç Dönemi'nde MÖ 664-399'dan itibaren üç hanedanlığa kadar uzanır
8
Mısır'da 2011'de Hüsnü Mübarek'in devrilmesinin ardından yaşanan olaylar nedeniyle ülke ekonomisinin en büyük gelir kaynaklarından turizm sektörü durma noktasına gelmişti. Sektörün yeniden canlanmasını hedefleyen yönetim arkeolojik buluşları tüm dünyayla sıkça paylaşıyor.

Son Dakika Mısır'da 3 bin yıllık ürküten keşif! Terk edilen 20 mezardan bakın ne çıktı - Son Dakika


YORUMLAR (6)
Tüm yorumlar için tıklayınız

Diğer Galeriler

Papaz, vaaz sırasında Melenia Trump'ı gösterip "Bu kadın gibi olun" deyince ortalık karıştı Yeri şimdilik gizli tutuluyor! Bu izlerin 5 bin yıllık olduğu tespit edildi Mucize Doktor'un Açelyası isyan etti! "Bedenimi istediğim gibi kullanırım" deyip yatak pozunu paylaştı İki kez tecavüze uğrayan kadın orduya katıldı! Verdiği silahlı pozlarla kadınlara çağrıda bulundu Çocuğu yaşındaki zihinsel engelli kızla evlenen 55 yaşındaki adama tepki yağdı