Mısır Şurubunun Zararları - Son Dakika

Mısır Şurubunun Zararları

28.07.2015 15:49

1
Kısırlık oranını artırır/

ABD'nin Utah Üniversitesi'nde fareler üzerinde yapılan deneyde doğal olmayan şeker verilen farelerin üretkenlik oranlarının azaldığı tespit edildi.

2
Günümüzde satışa sunulan hemen her tatlı yiyecek ve içeceğin içinde tatlandırıcı olarak normal şeker yerine mısır şurubu kullanılıyor. İşte mısır şurubunun belkide hiç duymadığınız zararları...

3
Yaşam süresini kısaltır/

Aynı araştırmada doğal olmayan şekerle beslenen farelerin yaşam sürelerinin kısaldığı görüldü.

4
Tokluk hissi vermez/

Karaciğerimiz doğal olmayan şekeri algılayamaz. İnsülin üretemediği için beyne tokluk sinyali gönderemez.

5
İç organlarda ve bel bölgesinde yağlanmalara sebep olur/

Karaciğerimiz doğal olmayan şekeri algılayamadığı için parçalayıp enerjiye dönüştüremez. Yağ olarak vücudumuzda depolar.

6
Obezite/

Doğal olmayan şekeri algılayamayan karaciğerimiz beyne tokluk hissi gönderemez. Bu da insanda sürekli yemek yeme ihtiyacı uyandırır.

7
Kalp rahatsızlığı/

Obezite de başta kalp damar rahatsızlığından kaynaklanan inme ve birçok kalp rahatsızlıklarına neden olur.

8
Siroz/

Karaciğer yağlanmasına bağlı olarak siroz ortaya çıkar.

9
Pankreas kanseri/

İç organlar ve karın içi yağlanmanın sonucunda oluşan metabolik sendromlarda bu hastalık baş gösterir.

10
Kolesterol/

Yüksek kolesterolün baş mimarı arasında nişasta bazlı tatlandırıcılar da yer almakta.

11
Diyabet/

Global Public Health dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, dünya genelinde yüksek fruktozlu mısır şurubu kullanılmasının tip 2 diyabet epidemisinde önemli bir risk faktörü olduğu açıklandı.

12
BEYNİ ÖLDÜREN GIDALAR/ İngiliz Daily Mail gazetesi beyni tüketen ve hatta öldüren gıda maddelerini yayınladı. İşte o yiyecekler: 1. Şeker ve şeker ürünleri Uzun süreli şeker kullanımı nörolojik problemlere sebep olur. Ayrıca hafızayı da zayıflattığı tespit edilmiştir.Öğrenme kabiliyetini zaafiyete uğrattığı da ifade edilmektedir. Bu sebeple şekerden uzak durmak gerekir.

13
2. Alkol lkolün karaciğeri iflas ettirdiği bilinmektedir. Ancak az bilinen diğer etkisi de beyni bitirip tükettiğidir. Sağlıklı düşünme yeteneğini zayıflatır, hafızayı da tüketir. Kısa vadede alkol bırakıldığı takdirde etkileri belli bir düzeyde onarılabilmektedir. Ancak uzun süreli kullanımlarda kalıcı hasarlara da yol açabilir.

14
3. Fast Food Yakın zamanda Montreal Üniversitesi´nde yapılan bir araştırma fast food ürünlerinin beynin kimyasını değiştirdiğini ortaya koymuştur. Bu da depresyon ve anksiyete sorunlarına yol açmaktadır. Fast Food ürünlerinin içindeki katkı maddelerinin öğrenme bozukluğu, motivasyon eksikliği ve hafıza zayıflığına da yol açtığı kanıtlanmıştır.

15
4. Kızarmış yiyecekler Bütün işlenmiş yiyecekler kimyasallar, katkı maddeleri, yapay tatlandırıcılar ve koruyucular içerir. Bunlar hem çocuklarda hem yetişkinlerde ciddi beyin hasarlarına yol açar. Kızarmış veya işlenmiş gıdalar beyin sinirlerini zedeler. Bazı yağlar ise diğerlerine göre daha zararlıdır. Doğadaki en toksik ve tehlikeli kızartma yağının ise ayçiçek yağı olduğu tespit edilmiştir.

16
5. İşlenmiş veya önceden pişirilmiş gıdalar Tıpkı kızarmış gıdalar gibi işlenmiş gıdalar da merkezi sinir sistemine zarar verir. Bu da dejeneratif beyin bozukluğuna yol açar. İleriki yaşlarda Alzheimer´a neden olur.

17
6. Çok tuzlu gıdalar Tuzun kalbe zarar verdiğini herkes bilir. Bilinmeyen şey ise tuzun içindeki yoğun sodyum beyne de zararlıdır ve düşünme yeteneğini zayıflatır. Zekayı da gerilettiği ispat edilmiştir.

18
7. Tahıllar Tahılların hepsi beyin fonksiyonlarına zarar verir. Ancak bunun tek istisnası yüzde 100 tam kepekli tahıllardır. Yani tam tahıllar. Eğer çok tahıl tüketirseniz bu hızlı yaşlanmanıza da yol açacaktır.

19
8. İşlenmiş proteinler Proteinler kas yapıcıdır. Et ise en yüksek kalitede ve en zengin protein kaynağıdır. Ancak sosis, salam, sucuk ve benzeri gıdalar gibi işlenmiş proteinlerden uzak durulmalıdır. Doğal proteinler sinir sistemini yapılandırırken, işlenmiş proteinler tam tersini yapar. Yani sinir sistemini tahrip eder.

20
9. Trans yağlar Kesinlikle her türlü trans yağdan uzak durulmalıdır. Trans yağlar bir çok ciddi soruna yol açar. Kalp sorunları, kolesterol ve obezite bunların en çok bilinenidir. Az bilinen ise beyne de oldukça zarar verdiğidir. Refleksleri öldürür, beyin işlevinin kalitesini düşürür. Ayrıca felç riskini de maksimum düzeye çıkarır. Alzheimer benzeri etkileri de uzun vadede ortaya çıkar.

21
10. Yapay tatlandırıcılar İnsanlar zayıflamak için şeker yerine yapay tatlandırıcı kullanırlar. Bunların daha az kalori içerdiği doğru olsa da faydasından çok zararı vardır. Uzun kullanımlarda beyin hasarına ve zihinsel bozukluklara yol açar.

22
11. Nikotin Nikotinin zararları saymakla bitmez. Beyinle ilgili olanına gelince... Vücudunuzun en önemli organı olan beyninize kan gitmesini engeller... Kan gitmezse oksijen de gitmez.. Bu da beyninizin yavaş yavaş ölmesine yol açar. Kılcal damarları tıkadığı için nörotransmitterlerin üretilmesine engel olur ve işlevini engeller... Bu da sinir sistemini tüketir.

23
12. Kafein Eğer yüksek dozda kafein tüketiyorsanız, tüketilen kafein her an için beyninizi yavaşlatabilir.. Lütfen Dikkatli olalım.. Yeni yapılan bir araştırmaya neticesi sonucunda elde edilen veriler üç fincan kahve, üç kutu enerji içeceği, büyük bir gazlı içecek beyininizin gelişimini yavaşlatabilir.

24
BEYNE İYİ GELEN YİYECEKLER/ Doğru beslenme, sadece vücudun değil beynin de daha sağlıklı işlemesini sağlıyor. İşte beyne iyi gelen yiyecekler... İSTİRİDYE Araştırmalar istiridyenin gençlik iksiri özelliğinden daha çok zekayı geliştirmek için faydalı olduğunu ortaya koyuyor. Çünkü istiridye çinko ve demir içeriyor. Ayrıca beynin hatırlama kabiliyetini de artırıyor.

25
TAHIL ÜRÜNLERİ/ Bugüne kadar kilo vermeyi denediysen tahılların insan bedeni için önemini bilirsin. Kepekli buğday, içerdiği yüksek folik asit ile kan akışını artırmaya yarar. Tahıllar birçok vitamin ve B6 içerir. Hafıza için de son derece faydalı oldukları kanıtlanmıştır.

26
Çilek stresin etkisini azaltır.

27
Havuç hatırlama yeteneğimizi artırır; çünkü beyin metabolizmasını canlandıran enzimler içerir.

28
Ananas ezberlemek için çok yararlı bir besindir.

29
Zencefil içerdiği maddelerle, beynin yeni fikirler üretmesini sağlar.

30
Sabahları geç kahvaltı ediyor ya da kahvaltıyı ihmal ediyorsanız, o zaman mevsimlik meyve, meyve suyu ve bir bardak ılık su almayı alışkanlık hale getirin.

31
Sabah bir tatlı kaşığı bal.

32
Kimyon akla yeni fikirler getirir.

33
Avokado kısa süreli hafıza için tüketilebilir.

34
Limon algılama yeteneğini artırır.

35
ÇAY/ Sabahları kahveyi unutup çay içmeye alışmanın tam vakti. Sabahları içilen yeşil çay ya da siyah çay ‘katesin' içerir. Eğer zaman zaman beyninin yorgun olduğunu hissediyorsan beynindeki katesin miktarı azalmış olabilir. Bu durumda çay içerek beynine yardım etmeyi deneyebilirsin. Çay sabahları güne başlamak için kesinlikle doğru bir tercih.

36
YUMURTA/ Yaşımız ilerledikçe beynimiz zayıflamaya başlar. Hiç kimse zayıflamış bir beyin istemeyeceğine göre yumurta yiyerek bu durumla mücadele edilebilir. Yumurta yüksek miktarda B12 içerir. B12 ise Alzheimer hastalığının tedavisinde oldukça önemli bir besin maddesidir. Ancak fazla yumurta yemek özellikle kolestrol için zararlı olabilir. Bu durumda gün içersinde 1-2 defa yumurta içeren besinler tüketmek beyin sağlığı için son derece önemli.

37
KÖRİ/ Bu baharat zeka için iyi bir besin. Beynin yaşlanması ve yavaşlamasına karşı mücadele etmede son derece yararlı. Köri yalnızca zeka için değil, diyabet ve kalp hastalıkları tedavisine de yardımcı olan bir besin. Ancak her öğle ve akşam yemeğinde körili etler yemek zorunda değilsin. Küçük bir miktar köri senin vücuduna 1 ay boyunca yetecektir.

38
Lahana, troin bezlerinin aktivitesini azaltır ve bu da sinirlenmeye iyi gelir.

39
Soğan aşırı yıpranmaya, fiziki yorgunluğa karşı kanı sulandırır. Böylece beyin oksijeni daha kolay alır.

40
Ay çekirdeği, bir avuç çekirdek yemek sinirleri yatıştırır. Ayrıca kasların gevşemesini sağlayan magnezyum sayesinde iyi bir uyku sağlar.

41
Bezelye, Ergenlik döneminde yaşanan anksiyeteyi yok edecek B1 ve B3 vitaminlerini içerir. Haftada en az iki ya da üç tabak alınmalıdır.

42
Balık beyin hücrelerinin gelişimini sağlayan Omega-3 içerir. Haftada bir kez yenmesi tavsiye edilir.

43
Barbunya, besinden alınan B1 vitamini eksik olursa, hafızanın normalden daha zayıf olmasına neden olur. Haftada 2-3 kez yenmelidir.

44
Bir avuç siyah üzüm.

45
Fıstık

46
Su, beynin ideal şartlarda çalışması için su oranı yeterli olmalıdır. Günde 6-8 bardak su içilmelidir.

47
Yulaf, vücuda yavaş yavaş ama iyi bir enerji sağlar. Her gün kahvaltıda yemeye dikkat edin.

48
Ceviz

49
Karabiber

50
DUT/ Eğer sebze seven biri değilseniz meyve yemek sizin için faydalı olabilir. Özellikle küçük ve sulu meyveler. Küçük yumuşak meyvelerin çoğu, böğürtlenler, yaban mersini ve ahududu zekayı güçlendirmek için büyük etkisi olan antioksidanla doludur. Günde bir defa bu küçük yumuşak meyveleri yiyerek beyinde yaşlanmanın etkilerini yavaşlatabilirsin.

51
FINDIK/ Fıstık, fındık, kaju, badem, ceviz, kabak çekirdeği, ayçiçeği tohumu zeka için ‘meze' gibidir. Omega, omega 3, E vitamini ve B6 bu gıdalarda bulunur. Bu kuruyemişler senin daha rahat düşünmene yardımcı olur.

52
YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER/ Bu sebzeler sadece çocuklar için değil yetişkinler için de son derece faydalı. B6, B12 gibi vitaminlarin mükemmel kompleksi olan bu gıdalar zekaya iyi gelir. Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılan bu gıdalar hatırlama kabiliyetini yükseltir.

53
BALIK/ Balık yemek sağlık için özellikle de beyin için son derece faydalıdır. Balık omega 3 ve vücut için faydalı birçok yağ asidi barındırır. Haftada bir kez balık yemek alzheimara yakalanma riskini azaltır. Doymuş yağ asitleri beyin fonksiyonlarının çalışmasına fazlasıyla yardımcı olur. Omega 3 beyin için daha fazla oksijen sağlar ve eski bilgileri hatırlamaya yardımcı olur. Sağlık için en iyi balıklar somon ve ton balığıdır.

54
ÇİKOLATA/ Çok miktarda çikolata yemek tabi ki hasta edebilir. Ancak gün içinde bir bardak sıcak çikolata içmek zeka içinde yeterlidir. Kakao beyin için en besleyici besin maddesidir. Çünkü çikolatada bulunan antioksidan kırmızı şarap ya da çayda bulunandan çok daha kuvvetlidir. Kan akışını hızlandırır. Sütlü çikolatada bu antioksidan oranı düşüktür. Bitter çikolata ise zeka için faydalı olan antioksidanı fazlasıyla içerir.

55
Abur cuburlar, modern dünyanın yemesi en keyifli yiyecekleri. Fast-food restoranlarında, okulda, spor salonunda, eğlence mekânlarında… Birçok yerde abur cubur tüketmek, sağlıklı yiyecekler yemekten daha kolay geliyor insanoğluna. ‘Şimdi kim uğraşacak ev yemeği bulmaya…' Abur cuburları yediğimiz gibi haklarını da yemeyelim; çok lezzetliler. Fakat alkol ve sigara kadar zararlı oldukları da yadsınamaz bir gerçek. Gelin abur cuburlar hakkında sizi sağlıklı yiyecekler yemeye ikna edecek gerçeklerden bahsedelim. Yüzleşme vakti geldi…

56
1. Abur cubur (junk food) terimi, 60'larda ortaya çıkan bir terim. Fakat terim, 70'lerin ortalarında piyasaya sürülen “Junk Food Junkie” şarkısının müzik listelerinde zirveye yükselmesiyle, sosyal hayatta daha çok kullanılır oldu.

57
2. Son 10 yılda yapılan araştırmalarda görülüyor ki, obezite, kalp hastalıkları, yüksek kan basıncı ve bir takım kanserler doğrudan abur cubur tüketimiyle alakalı.

58
3. ‘Abur cubur tüketimi senin yüzünden' suçlamalarınızı yöneltecek bir makam arıyorsanız televizyon en doğru tercih olacaktır. Cumartesi sabahları gösterilen reklamların%80'ini ‘junk food' reklamları oluşturuyor.

59
4. Amerikan markası bir aperatif olan Cracker Jack, abur cuburu satmak için oyuncak kullanan ilk marka.

60
5. Kolanın içinde 8-9 çay kaşığı şeker olduğunu muhtemelen duymuşsunuzdur. Fakat göz ardı etmemeniz gereken bir konu daha var; su, katkı maddeleri, rafine şeker ve kafein de metal kutulara hapsedilmiş gazlı içeceklerin içindeki diğer malzemeler.

61
6. Şekerleme satışlarında yıllık 23 milyar dolarlık gelir sağlayan Amerika, abur cubur satışında da dünya birincisi. Gariptir, abur cubur ve obeziteyle ilgili endişelerin artmasına rağmen şekerleme satışı tüm dünyada artmaya devam ediyor.

62
7. 70'lerin sonunda Daniel White adındaki bir adam, San Francisco belediye başkanı George Moscone'u ve danışmanı Harvey Milk'i öldürdü. Tartışmalara yol açan ‘Twinkies savunması' sayesinde White, ‘cinayet' yerine ‘kazara adam öldürme' suçundan tutuklanarak cezaevine götürüldü. Bunun nedeni ise White'ın depresyondan muzdarip olduğuydu. Avukatları White'ın bir süre önce sağlıklı beslenmeyi bırakıp tamamen Twinkies ve başka şekerli yiyeceklerle beslendiğini söyledi. Avukatlara göre bu durum White'ın depresyona girmesine ve cinayet işlemesine sebep olmuştu.

63
8. 2 milyar dolardan fazla geliriyle Cadılar Bayram'ında satılan şekerlemeler, Amerika'daki diğer tatillerde satılan şekerlemelerden daha fazla. Şişmanlamak ve daha sağlıksız olmak için birebir bir kutlama…

64
9. En popüler abur cuburlar gibi bir liste yapılsa patates kızartması tartışmasız birinci sırada olacaktır. Bir kutu patateste yaklaşık 600 kalori var ve bu abur cubur açlığınızı gidermek yerine sizi daha da acıktırıyor.

65
11. Bir iş adamının Clara adlı bir kızı var ve lakabı da Tootsie. İşte Tootsie Roll şekerlemesinin ismi buradan geliyor. İlk olarak tek tek paketlenerek satışa sunulan Tootsie Roll, İkinci Dünya Savaşı'nda askerlerin yiyecek malzemeleri içinde yer aldı. Çünkü çeşitli hava koşullarına dayanıklı bir yapısı var.

66
12. Abur cubur (Junk food) terimi popüler almaya başlamadan önce 1920'ler Amerikan diyetlerinin içinde yer almaya başladı. İkinci Dünya Savaşı'nda yiyecek malzemesi olmasından sonra televizyonlar daha sık reklamını yapmaya başladı ve beslenme uzmanları bu durumdan bir hayli endişe duydu. Aşırı tüketimin ne kadar sağlıksız olduğunu bilen uzmanlar, yalnızca para kazanmak amaçlı hareket edenlere karşıydı…

67
13. Hiç merak ettiniz mi sakız nasıl veya ne zaman daha popüler hale geldi? 1891 yılının sonralarında William Wrigley Jr. adındaki bir adam Şikago'da sabun satmaya başlamış. Satışları arttırmak için de her müşterisine sakız ikram edermiş. Zaman içinde sakız popüler olmaya başlayınca o da sakız yapmaya ve bu sakızları satmaya karar vermiş.

68
14. Abur cuburun vücuda soktuğu yağ, beyni sürekli yemek yemeye sevk ediyor. Bu durum uzun vadede obezite hastası olmanıza yol açıyor. Lütfen bize kızmayın, beslenme uzmanları ve araştırmacıların yalancısıyız.

69
15. Twinkies, tartışmasız abur cuburların lideri. Hostess Brands şirketinin bir ürünü olan şampiyon abur cubur, şirketin tahminlerine göre her yıl 500 milyon tane imal ediyor. Ayrıca Twinkies'in yumuşak yapısını sağlayan selüloz sakızı, aynı zamanda roketlerin yakıtlarında kullanılıyor.

70
16. Çin'de yapılan bir araştırmaya gösteriyor ki, Batı kültürüne ait abur cuburlar, ülkedeki meme kanseri oranını ciddi bir oranda arttırıyor.

71
17. Kimi bilim insanları için, günlük abur cubur ve şeker tüketimi çocukların ileriki yaşamlarında onları daha sinirli ve şiddete eğilimle hale getiriyor, kimi bilim insanları ve psikologlar içinse bu tamamen bir safsata.

72
18. Bazı araştırmalar gösteriyor ki, hamile ve bebek emzirirken abur cubur yiyen anneler, çocuklarının ileriki yaşamlarında obeziteye eğilimli bireyler olmasına yol açıyor. Ayrıca bu çocuklar, diyabet, yüksek kolesterol ve yüksek kan yağına da yatkınlık gösteriyorlar.

73
20. Bir çocuk gıda kampanyasının yaptığı araştırmaya göre, bazı bebek mamaları, abur cuburlardan daha fazla şeker ve doymuş yağ içeriyor.

74
21. Meyan kökü, binlerce yıldır boğaz ağrısı, öksürük ve ülser gibi hastalıkların tedavisinde kullanıldı. İlk meyan ‘şekeri' üreticilerinin, ilacın acı tadını gizleme isteğinden ortaya çıktı. Şimdilerde ise çoğu Amerikan meyan kökü şekerlemesi, tarihteki iyi şöhretinin yanından bile geçmiyor. Değişen dünya düzeni, bir yararlı maddeyi daha aramızdan almış gibi görünüyor.

75
22. Abur cubur yemek istediğiniz de şunları aklınızdan çıkarmayın: Mısırları koyulaştırmak için kullanılan ve karbonhidrat grubu maddesi olan dekstrin, abur cuburların yapısında bulunduğu gibi, aynı zamanda zarf ve pul yapıştırıcılarının içeriğinde bulunuyor.

76
23. Hepimiz iyi yapılmış bir milkshake'in yalnızca süt ve kremadan yapıldığını düşünürüz. Fakat bu düşünce çok doğru değil. En azından lezzetli bir Wendy's Frosty'nin içinde 1 değil, 2 değil, 3 değil tam 14 tane farklı madde var. Ülkemizde satılan 5 kutusu 100 TL ballardan farksız anlayacağınız.

77
24. Son zamanlardaki anketler gösteriyor ki, sürekli abur cubur yiyen, fast food tüketen kadınlar, genellikle 2 tip diyabet hastalığı ve kalp hastalıklarına sebebiyet veren bir durum olan politiktik yumurtalık sendromuyla daha sık karşı karşıya kalıyor.

Son Dakika Mısır Şurubunun Zararları - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement