Mısır Tarlasında Dev Obruk Çukuru Açıldı - Son Dakika

Mısır Tarlasında Dev Obruk Çukuru Açıldı

07.02.2009 20:05

1
KONYA'nın Karapınar İlçesi'ndeki mısır tarlasında hasat yapılırken, 70 metre çapında ve 80 metre derinliğinde yer kabuğunun aniden çökmesiyle obruk oluştu.
2
Karapınar İlçe merkezine 17 kilometre uzaklıktaki Akkuyu yaylasındaki Abdullah Yarımoğlu'a ait mısır tarlasında dün sabah saatlerinde hasada normal olarak başladıklarını belirten Mustafa Çınar,
3
“Ancak akşama doğru büyük gürültü oldu. Sonra biçerdöveri durdurarak aşağıya indim. Tarlanın ortasında çöküntü oluştuğunu gördüm.
4
Ama çöken alana korkumdan yaklaşamadım. Eğer birkaç dakika sonra meydana gelse biz de çöken alanda olacaktık” dedi.
5
Çınar, “Gece çalışmamız sırasında çökmenin olmaması bizim için büyük bir şans. Eğer gece çökme meydana gelseydi daha kötü sonuçlar olabilirdi” diye konuştu.

6
Karapınar Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozaklı Karapınar'ın jeolojik yapısının acilen incelenmesi gerektiğini belirterek, şöyle dedi:
7
“Tarım yapılan yerlerin bir bir çökmeye başlaması burada ciddi bir tehlikenin habercisi.
8
Şu anda ilçenin çeşitli bölgelerinde meydana gelen obruklar ilçedeki toprak yapısının ne kadar tehlikeli boyutlara ulaştığını gösteriyor.
9
Toprağın altında ve üstüne neler var bilmiyoruz. Çok ciddi araştırma yapılıp vatandaşlara açıklama yapılmalı. Çünkü obruklar Karapınar için çok önemli bir konu. Bugüne kadar can kaybının olmaması Allah'ın takdiri.”

Tarla sahibi Abdullah Yarımoğlu tarlasındaki çökme nedeniyle 5 ton mısırının hasat edilemeyeceğini söyledi.

10
Konya'nın Karapınar İlçesi'nde son iki yıl içerisinde 10 obruk oluştu.
11
Bölgedeki obruk sayısı daha önce oluşanlarla birlikte 30'a yükseldi.
12
13
14
15
16
17
18
19

Son Dakika Mısır Tarlasında Dev Obruk Çukuru Açıldı - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement