MİT Kapılarını İlk Defa Açtı - Son Dakika

MİT Kapılarını İlk Defa Açtı

13.10.2013 22:42

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) İkinci Dünya Savaşı'ndan iki kutuplu dünyada soğuk savaşın bittiği yıllara kadar kullandığı casusluk aletlerini sergiledi.

1
Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) İkinci Dünya Savaşı'ndan soğuk savaşın bittiği yıllara kadar kullandığı casusluk aletleri ilk kez görüntülendi.
2
İşte MİT ajanlarının yaklaşık 60 yıl boyunca karşı istihbarat örgütlerinin çalışma yöntemlerini çözmek ve kimleri nasıl angaje ettiklerini tespit etmek amacıyla kullandığı tarihi önemdeki cihazlar.
3
Görüntülenmesine izin verilen ve bugünkü teknoloji düşünüldüğünde artık tarihi eser sayılabilecek 150 kadar cihaz arasında ayakkabıya gizlenmiş dinleme aparatı da var, yabancı ülke istihbarat servislerince Türkiye'nin yurtdışı temsilciliklerine yerleştirilen böcekler de.
4
Gizli yazışmalar ve şifre kodlarını saklamak için, içi oyulan demir vidalar, sabunlar, taşlar en dikkat çekici örnekler olarak göze çarpıyor. Bildiğiniz tartı aleti yani baskül ise casusluk faaliyetlerinin en önemli aletlerinden biri olarak bilinen telsiz şeklinde karşımıza çıkıyor.
5
İlk olarak, Teşkilatın 85. Kuruluş yıldönümüne katılan gazetecilerin anlatımıyla MİT'in içinde bir müze olduğu bilgisi sınırlı bir şekilde kamuoyuna yansımış, sonrasında ise üzerinde hiç durulmamıştı.
6
Kurum içinde böyle anılmasa da toplanan aletler müze olabilecek mertebeye ulaşmış.
7
Yetkililer şimdilik sadece bir kısım personel tarafından görülen bu materyallerin MİT'in geçmişini ve dönemin imkansızlıklarıyla ne büyük işler başarıldığını gelecek nesillere aktarma gibi bir işlevi olduğunu, ayrıca personeldeki aidiyet duygusunu arttırdığını anlatıyorlar.
8
Özel cam bölmelerde sergilenen casusluk aletlerinin, teknolojinin gelişmesiyle miadı dolan ve artık kamuoyuyla paylaşılmasında sakınca bulunmayan materyaller olduğu söyleniyor.
9
''Teknik dökümantasyon'' adıyla sınıflandırılan aletler; Ses (dinleme, kayıt), görüntü (video, fotoğraf) ve izleme (teknik takip) aletleri şeklinde ayrı ayrı gruplanmış.
10
Gizlilik derecesi hâla çok yüksek olan aletlerden, bize gösterilmeyen büyük bölümü ise kilitli odalarda tutuluyor. Onları görebilenlerin sayısı ise bir elin parmakları kadar az.
11
İlk kez görüntülenen casusluk materyallerinin hangi operasyonlarda kullanıldıkları ya da nerede ele geçirildikleri konusunda ise ketumiyet şu an için sürdürülüyor.
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39

Son Dakika MİT Kapılarını İlk Defa Açtı - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement