Son Dakika Haberleri: Mor Patates Kanser Riskini Azaltıyor

Mor Patates Kanser Riskini Azaltıyor

4 ay önce

Mor patates, dünyada hızla talep gören, ülkemizde ise yeni keşfedilmeye başlanan bir sebze. Adı patates ama tadı ve içeriği oldukça farklı. Normal bildiğimiz patatesin dışında bir bitki. Amerika ve Avrupa'da yaygın olarak kullanılan ve aranan bir ürün, üstelik sağlık için faydaları saymakla bitmiyor...

1
Mor patates 7.000 yıl önce Güney Amerika'daki İnka Krallarına mahsus, Tanrıların yiyeceği olarak kabul edildi.
2
ABD Tarım Bakanlığı'na göre en koyu mor renkli patatesler, diğer mor patateslere göre dört kat daha fazla antioksidan içeriyor.
3
'Mor Majeste' diye adlandırılan mor patates, günümüzde bazı ülkelerde yetişiyor.
4
Mor patates aynı zamanda iyi bir kompleks karbonhidrat, potasyum, C vitamini, folik asit ve demir kaynağı olarak biliniyor.
5
Mor Patates: Demir, folik asit, C vitamini, potasyum, B kompleksi, lif içeriği yüksek, mineraller ve karbonhidrat açısından zengindir.
6
Şekerli bir tada sahip olan mor patates, pancarla patates arası bir tada sahiptir.
7
Bazı araştırmacılar, mor patatesin içeriğinde kan damarlarına iyi gelen ve tansiyonu da düşüren maddelerin olduğunu belirtmiştir.
8
Mor yiyeceklerde hücreleri korumaya ve vücudunuzu iyileştirmeye yardımcı olan, antosiyanin kimyasallar vardır.
9
İçerdiği antosiyanin sayesinde kanser riskini önemli oranda azalttığı tespit edilmiştir.
10
Yapılan diğer bir araştırmada bir günde yaklaşık 6 ile 8 tane mor tatlı patates yiyen kişilerde kilo alımının olmadığı görülmüştür. Mor tatlı patatesin A vitamini, C vitamini ve manganezden yüksek içeriği bağışıklık sistemini destekler. Ayrıca bakır, potasyum ve diyet lifi için yüksek kaynaktır. Kan basıncını düzenler.

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Dünyanın En İyi İşverenleri Belli Oldu! İşte Listedeki 5 Türk Şirketi 12 Milyonun Hayran Olduğu Ateşli Fenomenden İtiraf: Saatlerce Uğraşıyorum Güzelliğiyle Baş Döndüren Modelin Eski Halini Gören Şoke Oluyor! Cuma Günü veya Gecesi Bu Duayı Okuyana Cennet Kapıları Açılıyor 25 Yaş Büyük Aşkını 'Babam' Diye Tanıtınca, Okuldan Atıldığını Duyan Şaşıp Kalıyor!