Mor Patates Kanser Riskini Azaltıyor - Son Dakika

Mor Patates Kanser Riskini Azaltıyor

21.07.2018 08:05

Mor patates, dünyada hızla talep gören, ülkemizde ise yeni keşfedilmeye başlanan bir sebze. Adı patates ama tadı ve içeriği oldukça farklı. Normal bildiğimiz patatesin dışında bir bitki. Amerika ve Avrupa'da yaygın olarak kullanılan ve aranan bir ürün, üstelik sağlık için faydaları saymakla bitmiyor...

1
Mor patates 7.000 yıl önce Güney Amerika'daki İnka Krallarına mahsus, Tanrıların yiyeceği olarak kabul edildi.
2
ABD Tarım Bakanlığı'na göre en koyu mor renkli patatesler, diğer mor patateslere göre dört kat daha fazla antioksidan içeriyor.
3
'Mor Majeste' diye adlandırılan mor patates, günümüzde bazı ülkelerde yetişiyor.
4
Mor patates aynı zamanda iyi bir kompleks karbonhidrat, potasyum, C vitamini, folik asit ve demir kaynağı olarak biliniyor.
5
Mor Patates: Demir, folik asit, C vitamini, potasyum, B kompleksi, lif içeriği yüksek, mineraller ve karbonhidrat açısından zengindir.
6
Şekerli bir tada sahip olan mor patates, pancarla patates arası bir tada sahiptir.
7
Bazı araştırmacılar, mor patatesin içeriğinde kan damarlarına iyi gelen ve tansiyonu da düşüren maddelerin olduğunu belirtmiştir.
8
Mor yiyeceklerde hücreleri korumaya ve vücudunuzu iyileştirmeye yardımcı olan, antosiyanin kimyasallar vardır.
9
İçerdiği antosiyanin sayesinde kanser riskini önemli oranda azalttığı tespit edilmiştir.
10
Yapılan diğer bir araştırmada bir günde yaklaşık 6 ile 8 tane mor tatlı patates yiyen kişilerde kilo alımının olmadığı görülmüştür. Mor tatlı patatesin A vitamini, C vitamini ve manganezden yüksek içeriği bağışıklık sistemini destekler. Ayrıca bakır, potasyum ve diyet lifi için yüksek kaynaktır. Kan basıncını düzenler.

Son Dakika Mor Patates Kanser Riskini Azaltıyor - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Tarlada ilişkiye giren çiftin aracı çamura saplandı! İmdatlarına polis koştu Bir tuhaf olay! Vefat etmeden kendi mezarını yaptı, içine ölen eşini gömdü Görüntüler korkunç! 90 yaşındaki kadın, huzurevi çalışanı tarafından tecavüze uğradı Mesut'un 105 milyon liralık lüks malikanesindeki detay dikkat çekti! Kapıda markasına ait logo var Duyunca bir yaşınıza daha gireceksiniz! Erkeklik organı "küçük" olanlar için site kurdular