MS Hastalığı En Çok Gençleri Vuruyor - Son Dakika

MS Hastalığı En Çok Gençleri Vuruyor

23.05.2014 07:39

1
Daha çok gençlerde görülen MS hastalığı, merkezi sinir sisteminin konuşma, yürüme ve görme gibi fonksiyonları üzerindeki kontrolünün kaybedilmesi ile ortaya çıkıyor.

2
Türkiye'den Ziyneti Kocabıyık'ın haberine göre beyin ve omuriliğin yani merkezi sinir sisteminin bir hastalığı olan Multipl Skleroz (MS)'in daha çok 20-40 yaş arasında ortaya çıktığı bildirildi.

3
Beynin konuşma, yürüme, görme gibi fonksiyonlar üzerindeki kontrol kabiliyetini bozan hastalığın, çevresel ve genetik faktörlerin etkileşimi ile ortaya çıktığını belirten Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji AD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rana Karabulut şunları söyledi:

4
Kadınlar MS'den 2 kat daha fazla etkilenmektedir. Bu durum cinsiyet hormonu ve X kromozomundan kaynaklanmaktadır. D vitamini eksikliği, güneşin ultraviyole ışınlarına maruz kalmak, sigara içmek gibi çevresel faktörler de Multipl Sklerozun ortaya çıkışına zemin hazırlamaktadır.

5
Hastalığın tek bir tip olmadığını belirten Karabulut, "Hastalık, merkezi sinir sisteminin beyaz cevherini; görme siniri, beyin, beyincik, beyin sapı ve omurilik gibi farklı anatomik bölgelerde ve farklı zamanlarda etkileyerek hemen hemen her hastada farklı klinik belirti ve gidiş özellikleri taşımaktadır."

6
"Bazı hastalarda hafif, bazılarında daha ağır görülür. Ataklar halinde yaşanır, bazen ataklar 1, 2 yıl içinde tekrarlayabiliyor." dedi.

7
MS'nin belirtileri ise şöyle: 1) Çift görme, bulanık görme, gözün irade dışı hareketi. 2) Kol ve bacaklarda titremeler, dilin peltekleşmesi, koordinasyon bozukluğu, sık sık sendeleme veya denge kaybı. 3) Aşırı halsiz ve alışılmamış bir şekilde yorgun hissetmek.

8
4) Uyuşma veya karıncalanma hissi; vücudun herhangi bir bölgesinin kısmen veya tamamen felç olması. 5) Mesane ve kalın bağırsak kontrolünün kaybı. 6) Ayakların belirgin bir şekilde yerde sürüklenmesi.

9
Tedavi süreci: Multipl Skleroz'un tamamen ortadan kaldırılamasa bile erken tanı ile özürlülüğe gidişin önlenebildiği ve tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu söyleyen Prof. Dr. Rana Karabulut şunları söyledi:

10
Atak tedavileri atağın şiddetine göre dünyanın her yerinde kortizon tedavisi ile yürütülmektetir. Bu tedavi atak şiddeti ve süresini kısaltmaktadır.

11
2 yılda 2 veya daha sık atak geçiren ve ilk belirtileri ciddi gidiş öngörüsü taşıdığımız hastalarda, düzenli olarak, bağışıklık sistemini düzenleyici (İmmün Modulatuar Tedaviler) iğne tedavilerini kullanıyoruz. Bunlar atak sıklığı ve hasarını azaltan, hastalık gidişini olumlu etkileyen ilaçlar.

12
MS hastalarının sağlıklı beslenme, uyku düzeni, sigara kullanmama gibi temel sağlık kurallarına dikkat etmeleri gerekteğini söyleyen Prof. Dr. Kalabulut, "Sıcak ortamlar ve vücut ısısını artıran ağır sporlar, aşırı fiziksel aktivite gerektiren işler hastayı olumsuz etkiler ve yorgunluğu tetikler. Kaplıca ve sauna gibi ortamlardan kaçınılmalıdır." dedi.

Son Dakika MS Hastalığı En Çok Gençleri Vuruyor - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Ormanda yürüyüş yapan hemşireye önce tecavüz etti, ardından arabayla üstünden geçti Türkiye'de nadir görülen manzara! İki adımla şehir değiştiriyorlar "Ronaldo'ya karşı koyamam" diyen G.Saray'ın eski yengesi, yeniden evlenmeye hazır Cinsel içerikli videolarından servet kazanan pilot sonunda patladı: Beni kullandılar Arka Sokaklar'ın Zeliş'i dekolteli poz verdi, takipçileri tek bir şeye takıldı