Mucidini Öldüren 9 İcat - Son Dakika

Mucidini Öldüren 9 İcat

12.10.2012 12:19

1
Günümüzde “Teknoloji” başlığı altında birçok üründen bahsediyoruz. Tabletler, akıllı telefonlar, dizüstüler teknoloji ürünleri kapsamına geliyor. Fakat bazı insan “yeni teknoloji” dendiğinde gerçekten yepyeni, daha önce hiç yapılmamışı yapmak geliyor. İşte bu insanlara “mucit” diye hitap ediyoruz. Görülmemiş şeyleri icat eden insanlar, bazen cesur girişimlerini de kurbanı olabiliyor. Gelin kendi icatları yüzünden ölen 9 insanı birlikte tanıyalım.
2
Henry Smolinski – AVE Mizar:

Bir mühendis olan Henry Smolinski, uçan otomobiller konusuna kafayı takmış. Bu konuda birçok çalışma yapan ve prototipler geliştiren Smolinski sonunda çalışan bir model yaratmayı başarmış. Fakat 1973 yılında bir uçuş esnasında AVE Mizar adlı araç düşünce Smolinski hayatını kaybetmiş.

3
Aurel Vlaicu – İlk metal uçak:

Aurel Vlaciu, 1910 yaptığı metal gövdeli Vlaciu 1 ile ilk metal gövdeli uçağı üretmiş oldu. Bu uçakla etkinliklere ve yarışlara Vlaciu birçok ödül kazandı. 1911 yılında ise Vlaciu 2 göklerde dolanmaya başlamıştı. Fakat 1913 yılında artık yorgun olan bu uçak ile Karpat dağlarını geçmek isterken Vlaciu hayatını kaybetti. Cansız bedenine ulaşmak uzun sürdüğü için öldükten 5 gün sonra gömülebilmişti.

4
Franz Reichelt – Giyilebilen paraşüt:

Aslında Franz Reichelt başarılı bir mucit. Ürettiği paraşütlerle başarılı atlayışlar gerçekleştiren mucit, en son giyilebilir bir model geliştirmeye karar vermiş. Bu paraşütün testi için de göz önünde bir yeri yani Paris Eyfel Kulesi'ni seçmiş. Reichelt'in kulenin alt bölümünden yaptığı atlayış, hayatının son atlayışı olmuş.

5
Horace Lawson – Elle çalışan denizaltı: Denizcilik mühendisi olan Horace Lawson, iç savaş esnasında ABD'de el ile çalışan bir denizaltı üretmiş. O dönem nükleer teknoloji bulunmaması ve dizel motorlar da havaya ihtiyaç duyup fazla ses çıkarması sebebiyle pedallı bir sistem geliştirilmiş. Bu pedallar da denizaltının içinde bulunan insanlar tarafından el ile çeviriliyormuş. Fakat Lawson 1863 yılında bir test esnasında bulunduğu denizaltının batması sonucu hayata veda etmiş.
6
Valerian Ivanovich – Aerowagon:

Tıpkı Horace Lawson gibi Valerian Ivanovich de bir araca farklı bir şekilde güç vermeyi düşünmüş. Fakat Sovyet mühendis çok daha büyük düşünmüş ve bir trene uçak motoru takmayı denemiş. Bu ilkel “yüksek hızlı tren” denemesi, uçak motorlu trenin raydan çıkması sonucu trajediye dönüşmüş. Ivanovich ile birlikte bazı üst düzey Sovyet yetkililer de hayatını kaybetmiş.

7
Max Valier – Roket yakıtı ile çalışan yarış otomobili:

Alman roket bilimci Max Vailer, roketlerin yüksek hızda uzun mesafeler katetmesini sağlayan yakıtları yarış otomobillerine adapte etmeyi denemiş. Günümüzde bu yakıtların otomobillerde kullanılmak için fazla tehlikeli olduğunu biliyoruz. Tabii bu bilgiyi elde etmemizi sağlayan olaylardan biri de Max Vailer'in bu yakıtlardan biri üzerinde çalışırken patlama sonucu ölmesi.

8
Otto Lilienthal – Kanatlı insan

1896′da – Wright kardeşler henüz uçmamışken- Otto Lilienthal ilk kanatlı uçuşu gerçekleştirdi. Motorsuz şekilde sadece kendi tasarladığı kanat ile uçan Lilienthal, bu uçuşlardan yere çakıldı ve hayatını kaybetti.

9
Donald M. Campbell:

1964 yılında hem kara hem de su hız rekorlarını kıran Donald M. Campbell, 1967′de su üzerindeki rekorunu yeniden kırmayı denemiş. Bluebird K7 fadlı teknesiyle su üzerine 500 km'nin üzerinde hız çıkmayı başaran Campbell, teknenin kontrolden çıkması sonucu hayatını kaybetmiş.

10
Harry Daghlian – Şeytan Çekirdeği

1989 yapımı “Fat Man and Little Boy” adlı filmde Jonh Cusack tarafından canlandırılan Harry Daghlian, ünlü bir fizikçiydi. İlk atom bombasını üretmek için hayata geçirilen Manhattan Projesi'nde çalışan Daghlian, “şeytan çekirdeği” olarak anılan 6.3 kilogramlık plütonyum topunun patlayıp nötron radyasyonu yayması sebebiyle hayatını kaybetmişti.

Son Dakika Mucidini Öldüren 9 İcat - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement