Muhteşem Açılış! - Son Dakika

Muhteşem Açılış!

28.08.2010 12:00

1
Türkiye'nin bugüne kadar ev sahipliği yapacağı en büyük organizasyon olan 2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası görkemli bir törenle başladı.
2
Ataköy Sinan Erdem Spor Salonu'nda düzenlenen açılış gecesinde ünlü sanatçılar sahne alırken, unutulmayacak sahne şovları sergilendi.

3
Şampiyonada final grubu maçlarına ev sahipliği yapacak Ataköy'deki Sinan Erdem Spor Salonu'nda yapılan törene Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mehmet Ali Şahin, Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak ve FIBA Başkanı Bob Elphinston da katıldı.

4
2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nın açılış töreninde konuşan TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, sporun dostluk centilmenlik, kardeşlik ve dünya barışına katkı olduğunu ifade ederek, ''Bu şampiyonanın da dünya barışına katkıda bulunmasını diliyorum'' dedi.

5
Şahin, 2004 yılında Dünya Basketbol Şampiyonası'nın Türkiye'ye alınması esnasında Spordan Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olduğunu anımsatarak, 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nın Türkiye'de yapılmasının kendisi için onur vesilesi olduğunu ve organizasyonun açılışında bulunmaktan da büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

6
Şampiyonanın açılışını yapan Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak ise konuşmasına teşekkürle başlamak istediğini belirterek, ''Böylesine büyük organizasyonun Türkiye'ye alınmasında çok önemli katkıları olan Sayın Başbakanımıza, hükümetimize, o dönemin spordan sorumlu Bakanı, TBMM Başkanımız Mehmet Ali Şahin Beyefendiye, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne (GSGM), Basketbol Federasyonuna teşekkür ediyorum. Ayrıca FIBA Başkanı ve yönetimine bizlere güvendikleri için teşekkür etmek istiyorum'' dedi.

7
Açılışta Hazreti Mevlana'nın sema sunumunu izlediklerini kaydeden Özak, ''Bunda dostluk, kardeşlik, hoşgörü, sevgi ve saygı vardı. Sporun da hedefi bu.
8
Sporda da dostluk, kardeşlik, sevgi, saygı var. Spor ırkçılığın panzeri, gelişmişliğin göstergesi. Spor burada 24 ülkeyi birleştirdi. Bütün dünyayı birleştirdi. Milyarlarca insan bu geceyi izliyor'' dedi.

9
Türkiye'nin EURO 2016'ya talip olduğunu ancak 1 oyla kaybettiğini kaydeden Özak, ''Orada haksızlık yapıldı. Türkiye'nin hedefi şu anda olimpiyat. Yasamızı değiştiriyoruz, sorumluluğu İstanbul'a vereceğiz. İnşallah bu şehir bir gün olimpiyat yapacak. Türk insanı buna layıktır, bunu yapabilir'' diye konuştu.

10
FIBA Dünya Başkanı Bob Elphinston ise yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 16 gün boyunca dünyanın en önemli basketbol etkinliğine ev sahipliği yapacağını belirterek, ''Yoğun bir çalışmanın ardından bir rüya gerçek oldu.
11
Türkiye şampiyonaya hazır. Bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu kıyasıya mücadelen başlamasını sabırsızlıkla bekliyorum. Şampiyonaya 24 ülkeden 288 oyuncu katılıyor.
12
Biletler tükenmek üzere. Maçlara 350 bin seyircinin katılması bekleniyor. Tüm takımlara ve Türkiye'ye iyi şanslar diliyorum'' ifadelerini kullandı.

13
Mehmet Ali Alabora ve Tülih Şahin'in sunduğu görkemli açılış töreni, 172 ülke televizyonundan eş zamanlı olarak canlı yayınlandı.

14
Gece, Türkiye'ye ilk kez gelen dünyaca ünlü Cirque du Soleil şov ekibinin gösterisiyle başladı. Ünlü topluluk, 2010 Dünya Şampiyonası için özel olarak hazırladığı gösterileri ile törene katılanları adeta büyüledi.

15
Semazen gösterisi ve mehteran takımı ile renklenecek açılış gecesinde şef Gürer Aykal yönetimindeki senfoni orkestrası da sahne aldı.
16
Gecede Fatih Erkoç ve Müslüm Gürses birer şarkı söylerken, sahneye ünlü İtalyan tenor Alessandro Safina ile çıkan Sezen Aksu, Safina ile beraber şarkı söyledikten sonra ''Sahneye kız kardeşim kadar yakın bir arkadaşımı davet ediyorum'' diyerek Yunanistan'ın güçlü sesi Harris Alexiou'yu çağırdı.
17
Açılış töreninde ayrıca Anadolu Ateşi dans topluluğu da dev prodüksiyonu Troya ile sahne aldı.

18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37

Son Dakika Muhteşem Açılış! - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Kurtuluşu mucize! Kaybolan yaşlı kadın ormandan gelen sesle bulundu İstanbul'un göbeğinde ama çok az kişi biliyor! Yıllardır cam fanusların içinde saklanıyorlar Büyük beden model, yine yaptı yapacağını! Ayna karşısında çırılçıplak karnını doyurdu Görüntüler dün geceden! Ünlüler, villada sabaha kadar vur patlasın çal oynasın kaçak parti yaptı Daireler, merdivenler, posta kutuları! Sıcaklığın eksi 50 dereceye düştüğü yerde her şey buz tuttu