Münir Özkul'u Yeşilçam Efsanesi Yapan 17 Film - Son Dakika

Münir Özkul'u Yeşilçam Efsanesi Yapan 17 Film

05.01.2018 12:30

1925'te İstanbul'da doğdu. 1940'da Bakırköy Halkevi'nde tiyatroya başladı. Bir süre İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne ve Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü'ne devam etti. Her ne kadar tiyatroculuğunu fazla bilmesek de hakkında fazlaca fikir sahibi olduğumuz, özellikle 1970'li yıllarda parlayan filmlerine bir göz atalım...

1
Beyoğlu Güzeli (1971)
Beyoğlu Güzeli (1971)
Ailesi ile birlikte çadır tiyatrosunda çalışan genç kızla, tıp öğrenimi yapan delikanlı rastlantı sonucu tanışırlar. Genç kız önceleri kimliğini saklasa da daha sonra genci çadır tiyatrosuna davet eder ve Beyoğlu Güzeli Alev kimliği ile karşısına çıkar. Özkul, Alev'in babasın Apdi'yi canlandırır.

2
Hayat Sevince Güzel (1971)
Hayat Sevince Güzel (1971)
Ayşe (Zeynep Değirmencioğlu)'nin deli amcası rolündedir.

3
Sev Kardeşim (1972)
Sev Kardeşim (1972)
Fabrika patronunun oğluna aşık olan bir işçi kızın öyküsü. İşçi kız Alev Güler'in babası Mesut rolündedir.

4
Oh Olsun (1973)
Oh Olsun (1973)
Hafızalara kazının Burhan Usta rolünü oynamıştır. Babasının fabrikasında işçi olarak çalışan bir kıza aşık olup onun uğruna ailesine rest çeken ve sevdiği kızla evlenen gencin öyküsüdür.

5
Salak Milyoner (1974)
Salak Milyoner (1974)
Kayseri'li Behçet (Ali Şen), ölüm döşeğinde oğulları Saffet (Kemal Sunal), Himmet (Zeki Alasya),Hayret (Metin Akpınar) ve Gayret (Halit Akçatepe) 'e İstanbul'a gidip Mehmet Çavuş'u bulmalarını ve Mehmet Çavuş'ta onlara ait bir define haritası olduğunu söyler. Dört kardeş arasında altınların nasıl paylaştırılacağına bir türlü karar veremeyen Uyanık kardeşler, Hanımlarını da ayarlayarak birbirlerinden habersiz İstanbul'a doğru yola çıkarlar.Ancak ne kötüdür ki tren istasyonunda dördünün yolları kesişir. Bunun üzerine İstanbul'da yepyeni bir komedinin temelleri atılır. Özkul, Mehmet Çavuş rolündedir.

6
Mavi Boncuk (1974)
Mavi Boncuk (1974)
6 arkadaş Emel Sayın'ın çalıştığı gazinoya giderler. Ancak burada dayak yiyince gazinonun sahibinden intikam almak için Emel Sayın'ı kaçırırlar. Emel Sayın'a da çok iyi davranırlar fakat kaçırdıkları Emel Sayın bu sefer de gitmek istemez. Özkul, Baba Yaşar rolündedir.

7
Hababam Sınıfı (1975)
Hababam Sınıfı (1975)
Özel Çamlıca Lisesi'ne yeni atanan müdür muavini ve tarih öğretmeni olan Mahmut Hoca (nam-ı diğer Kel Mahmut): kopya çeken, okuldan kaçıp maçlara giden, hocalarla sürekli kafa bulan öğrencilerle dolu okulun 6 Edebiyat B sınıfını (nam-ı diğer Hababam Sınıfı) ilginç ceza yöntemleriyle disiplin altına almaya çalışır. Fakat aynı zamanda öğrencilerin haylazlığı dışında ciddi olaylar da yaşanmaktadır. Özkul, Kel Mahmut rolüyle yıldızlaşır.

8
Bizim Aile (1975)
Bizim Aile (1975)
Yaşar Usta'nın "Bak beyim. Sana iki çift lafım var." repliğiyle hafızalara kazınan muhteşem filmdir.

9
Hababam Sınıf Sınıfta Kaldı (1975)
Hababam Sınıf Sınıfta Kaldı (1975)
Hikaye, güzel ve genç bir kadın öğretmenin Çamlıca Erkek Lisesi'nde işe başlamasıyla gelişir.

10
Hababam Sınıfı Uyanıyor (1977)
Hababam Sınıfı Uyanıyor (1977)
Okula Ahmet adında yeni bir öğrenci gelir. Ahmet'in babası, Mahmut Hoca'nın eski bir arkadaşıdır ve Ahmet, babasının vefatından sonra eğitimini sürdürebilmek için Mahmut Hoca'dan yardım ister. Ahmet, Hababam Sınıfı'na verilir ama adı torpilliye çıkar. Hababam'ın aksine çok çalışkan bir öğrenci olan Ahmet, sınıfa uyum sağlamakta zorlanır. Zamanla arkadaşlarına alışsa da, Ahmet'in vazgeçemeyeceği doğruları vardır.

11
Gülen Gözler (1977)
Gülen Gözler (1977)
Nezaket Hanim ve kocası,hep erkek çocuk olacak umuduyla 4 çocuk yaparlar. Ama hepsi de kız olur. İsmet, Fikret, Nedret ve Hikmet kardeşler genç kızlık dönemlerindedir ve evlilik hayalleri kurmaktadırlar. İsmet'le, Nedret, erkek arkadaşlarını babalarına zengin biriymiş gibi tanıtır. Ancak, onların maddi durumları pek de parlak değildir. Kızlarının mürüvvetini görmek isteyen Nezaket Hanım, evi ipotekleyerek kızlarının düğünü için borç alır. Bu arada Fikret'le, Vecihi arasında da büyük bir aşk yaşanmaktadır. Aile, parayı ödeyebilmek için sabun üretmeye çalışırlar. Ancak işler istedikleri gibi gitmez.

12
Neşeli Günler (1978)
Neşeli Günler (1978)
Mutlu bir aile... Turşuculukla geçiniyorlar...Bir gün, anne ile baba turşunun nasıl yapıldığı konusunda anlaşamazlar ve bu mutlu aile tablosu bir anda parçalanır ve anne ve baba üçer çocuğu yanlarında götürürler. Yıllar yılı birbirlerini arayıp sormazlar. Birbirlerinin hakkında herhangi bir şey duydukları zaman çıldırmaktadırlar. Aradan yıllar geçer. Çocuklar büyür ve bir gün tesadüfen karşılaşmanın ardından aileyi birçok sürpriz beklemektedir.

13
Hababam Sınıfı Tatilde (1978)
Hababam Sınıfı Tatilde (1978)
Okul müdürü daha fazla para kazanmak için Çamlıca Lisesi'ne yeni gelen kız öğrencileri kabul eder. Bu 4 kız, Hababam Sınıfı'na gönderilir. Ancak, kısa zamanda Hababam Sınıfı'nın haylazlıklarına uyum sağlayan kızlar, erkeklere karşı bir savaş başlatır. Sürekli erkeklerin tuzaklarına düşen kızlar, başlarına geleceklerini önceden öğrenebilmek için erkekler arasında bir ajan aramaya başlar. Bu ajan tabii ki İnek Şaban'dır. Okuldan kaçmak için izcilik bahanesiyle Body Ekrem'i kandıran öğrenciler, maç dönüşü karşılarında Mahmut Hoca'yı bulur. Mahmut Hoca'nın cezası ise öğrencilerin bir izcilik kampına gitmesidir.

14
Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor (1978)
Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor (1978)
Kızlı erkekli Hababam Sınıfı haylazlıklarını sürdürmektedir. Sınıfa doğulu bir aşiret reisinin oğlu gelir ve kendini ağa ilan eder. Öğrenciler de onunla kafa bulmaya başlar. Okulun yeni asabi hocası (Perran Kutman), tam bir erkek düşmanıdır. Sınıftaki 2 öğrenci arasında bir aşk başlar ve kız hamile kalır. Ancak, gebelik testini yaptırdıkları kimya hocası Kalem Şakir, incelediği idrar örneğinin bu hocaya ait olduğunu düşünür.

15
Erkek Güzeli Sefil Bilo (1979)
Erkek Güzeli Sefil Bilo (1979)
Yanlışlıkla hapse giren Bilo' nun, kan davalı bir ailenin kızı olan Cano ile güldürülü aşk ve eşkıyalık öyküsü.

16
Banker Bilo (1980)
Banker Bilo (1980)
Zeytin toplayıcısı Bilo ve arkadaşları Almanya'ya gitmek için Maho ile anlaşmışlardır. Maho bir kamyonun arkasında onları götürecektir. Ancak Maho usta bir dolandırıcıdır. Köylüleri Almanya yerine diye İstanbul'a götürür. Bilo ve arkadaşları İstanbul'da olduklarını öğrendiklerinde büyük bir şok geçirirler. Bu arada Maho zengin bir aile kızı olan Necla ile evlenmiş ve işlerin başına geçmiştir. Bilo Maho'yu bulmaya kararlıdır. Kader onları birçok kez karşı karşıya getirecektir.

17
Görgüsüzler (1982)
Görgüsüzler (1982)
Pervin, kızı Gül ile birlikte yaşamaktadır. Ana kız borçlu oldukları esnafı paşa dedelerinden miras kaldı diye kandırıp veresiye bir yaşam sürmektedirler. Pervin de zaten Gül'ü zengin biriyle evlendirmek istemektedir. Bakkal Hasan (Cevat Kurtuluş) ve oğlu Remzi'nin ise ana-kızda gözleri vardır. Kese kese ortada kupon bırakmayan Pervin ve Gül gazeteden Ege kıyılarında lüks bir gemi gezisi, araba ve para kazanır. Miras için gittiklerini söyleyerek esnaftan da para alırlar.

Son Dakika Münir Özkul'u Yeşilçam Efsanesi Yapan 17 Film - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Kurtuluşu mucize! Kaybolan yaşlı kadın ormandan gelen sesle bulundu İstanbul'un göbeğinde ama çok az kişi biliyor! Yıllardır cam fanusların içinde saklanıyorlar Büyük beden model, yine yaptı yapacağını! Ayna karşısında çırılçıplak karnını doyurdu Görüntüler dün geceden! Ünlüler, villada sabaha kadar vur patlasın çal oynasın kaçak parti yaptı Daireler, merdivenler, posta kutuları! Sıcaklığın eksi 50 dereceye düştüğü yerde her şey buz tuttu