Son Dakika Haberleri: Müşfik Kenter Kimdir?

Müşfik Kenter Kimdir?

7 yıl önce

1
Müşfik Kenter, 1932 yılında Diplomat Ahmet Naci Kenter ve Olga Cynthia'nın oğlu olarak İstanbul'da dünyaya geldi.
2
15 yaşındayken Ankara Devlet Tiyatrosu Çocuk bölümünde tiyatro eğitimine başlayan Kenter, Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü'nde eğitimini tamamladı.
3
Okulunu yüksek dereceyle bitirmesinin ardından da devlet tiyatrosunda oynadığı ilk oyun olan Oğuz Ata ile sanat yaşamı başladı.
4
1959 yılında Devlet Tiyatrosu'ndan ayrılan Müşfik Kenter, İstanbul'da kız kardeşi Yıldız Kenter ile birlikte Muhsin Ertuğrul ile çalıştı. Şükran Güngör ve Kamuran Yüce ile yine bu dönemde bir araya geldiler ve uzun yıllar beraber aynı sahnenin tozunu yuttular.
5
İki kardeş ve diğer iki arkadaşları 1960-1961'de Site Tiyatrosu'nu kurdular. 1962 yılında da tiyatronun adını Kent Oyuncuları olarak değiştirdiler. 1968 yılında da İstanbul'da Kenter Tiyatrosu'nun binasının inşaatını tamamladılar.
6
İngiliz Kültür Heyeti ve Rockefeller'den burslar alarak Amerika ve İngiltere'de tiyatro araştırmaları yapan ve incelemelerde bulunan Kenter, İngiltere, Amerika, Fransa, Almanya, Yugoslavya, Kıbrıs gibi bir çok ülkede oyunlar sergiledi.
7
Usta tiyatrocu, 25 seneden fazla süredir, Murathan Mungan'ın Orhan Veli şiirlerinden düzenlediği "Bir Garip Orhan Veli" isimli tiyatro oyununu sergiledi.
8
Kenter, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı`ndan emekli olmasının ardından, Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Başkanlığı ve Bakırköy Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmenliği yaptı.
9
Kenter, sadece tiyatro sahnesinde değil, beyazperdede de oyunculuk yaptı. Usta sanatçı 1966 yılında 3. Antalya Film Festivali'nde Bozuk Düzen filmiyle "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü kazandı.
10
Ayrıca 1993 yılında Konken Partisi oyunuyla "Olağanüstü Yorum Ödülü"ne, 1997 yılında 1. Afife Tiyatro Ödülleri'nde "Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü"ne, 2002 yılında 6. Afife Tiyatro Ödülleri'nde "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" ödülüne ve 2005 yılında 8. Uluslararası Kukla Festivali'nde "Onur Ödülü"ne layık görüldü.
11
Yerli, yabancı TV filmlerinde, belgesel ve reklamlarda seslendirme yapan Müşfik Kenter, Mehlika Kenter ve Gülsüm Kamu ile evlenip ayrıldı.

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Kusurlarından Utanmayan Kadınlar, Görenleri Büyüledi! Korkusuzca Kırıp Dökebileceğiniz Öfke Odaları Sayesinde Tüm Stresinizden Kurtulacaksınız! Kesik Parmaklarının Son Halini Gören İnanamıyor! Yaralarını ve Doğum İzlerini Kapatmak İçin Dövme Kullanan 45 Kişi Kilo Verince Cinsel Hayatım Canlandı Diyen Ünlü Model, Cesur Kıyafetiyle Büyüledi Yeşilçam'ın Ateşli Güzeli Aslında Erkekmiş!