Muzun Bilinmeyen Faydaları - Son Dakika

Muzun Bilinmeyen Faydaları

07.02.2014 10:29

İyi bir enerji kaynağı olan muzun insan sağlığına saymakla bitmeyecek faydaları.

1
Araştırmacılar Türkiye'de bol bol yetişen muzun faydalarını derledi. Doğal şeker içeren muzda bolca lif bulunuyor, aynı zamanda iyi bir enerji kaynağı ve güçlü kaslar için potasyum kaynağı. İşte muzun yararları...
2
DEPRESYON: Depresyondaki birçok insan üzerinde yapılan araştırmada muz yiyen insanlar sonucunda kendilerini çok daha iyi hissediyor. Bunun nedeni ise muzun mutluluk hormonu serotoninin salgılanmasını sağlayan bir tür protein içermesi.
3
KANSIZLIK

KANSIZLIK: Özellikle de kadınlarda en sık görülen sorunlardan biridir. Muzda bulunan demir kansızlığı azaltmaya yardımcıdır. Ayrıca düşük tuz oranına rağmen yüksek potasyuma sahip olması kan basıncını dengeliyor yani yüksek tansiyonu olanlara da öneriliyor.

4
BEYİN GÜCÜ: İngiltere'de bir okulda 200 öğrenci üzerinde yapılan araştırmaya göre kahvaltıda ve ara öğünlerde muz yiyen çocukların zihinsel aktivitelerinin güçlendiği görüldü.
5
KABIZLIK: Muz yüksek oranda lif içerdiği için kabızlık problemini gidermeye de yardımcı oluyor.
6
AKŞAMDAN KALMALARA: Bu belki de muzun en ilginç faydalarından biridir. Muz, bal ve süt içeren bir karışım ayılmak için en etkili içeceklerden biridir. Muz ve bal mideyi rahatlatırken süt de vücudun kaybettiği suyu kazanmasına yardımcı olur.
7
MİDE YANMASI: Muz doğal bir anti asittir. Eğer reflünüz, midede yanmanız varsa rahatlamak için muzu da deneyebilirsiniz.
8
SABAH MAHMURLUĞU: Modern zaman insanları olarak sabah sağlıklı, dinç bir şekilde uyanmayı neredeyse unuttuk. Eğer iyi bir sabah kahvaltısı yapmadıysanız ara öğün olarak muz tüketebilirsiniz. Bu kan şekerinin çok fazla düşmesini önler.
9
SİVRİSİNEK ISIRIĞI: Akdeniz ülkesi insanları olarak sık sık karşılaştığımız sivrisinek ısırığına muz sürerseniz kaşıntıyı alacaktır.
10
SİNİRLER: Muz içerisinde sinir sisteminin en çok ihtiyacı olan B Vitaminlerinden bolca bulunuyor. Avusturya'da Psikoloji Enstitüsü'nün yaptığı çalışmaya göre iş yerindeki strese karşı koyabilmek için insanlar kendilerini çikolata ve cipse veriyor. Ancak muz yiyerek kan şekerinizi düzenlerseniz panik ve sinir anında kaybolur.

Son Dakika Muzun Bilinmeyen Faydaları - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement