Naftalin Ölüm Saçıyor - Son Dakika

Naftalin Ölüm Saçıyor

5 yıl önce

1
Uzmanlar, kadınlar tarafından güve oluşmasını engellediği ve kötü kokuları bastırdığı için kullanılan naftalinin ölüm saçan bir kimyasal olduğunu söylüyor.

2
Naftalin, maden kömürünün damıtılmasıyla elde edilen orta ve ağır yağlardan ayrıştırılır.

3
Beyaz pulcuklar biçiminde, billur yapılı bir katıdır. Keskin ve kendine özgü bir kokusu vardır.

4
Yoğunluğu 1,15 olup, 80 °C'de erir, 217 °C'de kaynamaya başlar.

5
Suda çözünmez, alkolde ise, ısıyla doğru orantılı olarak artan bir yoğunlukta çözünür.

6
Atmosfer ortamında kolaylıkla buharlaştığından haşere (böcek türleri) ile mücadelede kullanılır.

7
Güveleri uzaklaştırdığından yünlü kumaş ve kürkleri korumakta kullanılır.

8
Sanayide eritici, yakıt ve boya hammaddesi olarak; eczacılık ve parfümeride ise ara madde olarak kullanılır.

9
Ayrıca lavaboların temizlenmesinde büyük rol oynar. Naftalin katı halden gaz hale sıvı olmadan geçer. Buna süblimleşme denir.

10
İnönü Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Nurhayat Özdemir, kadınlar tarafından güve oluşmasını engellediği ve kötü kokuları bastırdığı için evlerde kullanılan naftalinin, toksik maddeler sıralamasında ilk başta yer aldığını belirterek, “Naftalin, ölüm saçan bir kimyasaldır.

11
En tehlikeli kimyasal madde, naftalindir ve kesinlikle eve alınmaması gerekir hatta marketlerde bile satışı yasaklanmalı” dedi.

12
13
Dünyanın En Tehlikeli 12 Hastalığı/ Son iki yılda hızla yayılan ve günümüzde insanlığın korkulu rüyası haline gelen Ebola yüzünden Uluslararası Sağlık Örgütü'nün rakamlarına bugüne kadar 4 bin 493 insan yaşamını yitirdi ve 8 bin 997 kişiye bu hastalık bulaştı.

14
Buna rağmen Focus dergisinde yer alan bir habere göre, Ebola dünyanın en tehlikeli ilk on iki hastalığı listesinde yer almıyor.

15
Listede insanların en çok korkması gereken dünyanın en tehlikeli ilk on iki hastalığı sırasıyla şunlar:

16
1) Solunum yolu hastalıkları: Genelde akciğerin iltihaplanması olarak en sık rastlanılan, ölümcül ve bulaşıcı bir hastalıktır.

17
Yılda çoğunluğu çocuk ve yaşlılar olmak üzere yaklaşık 4 milyon kişi bu hastalıktan yaşamını yitirmektedir.

18
2) AIDS: Yılda 3 milyon insanın yaşamını yitirdiği bu hastalıkta, yeni vakalar hâlâ yüksek oranda sürmekte.

19
2) AIDS

20
3) İshal hastalıkları: En çok rastlanılan kolera, tifo ve dizanteri gibi ishal hastalıkları özellikle çocukları öldürüyor.

21
1996'da 3 milyon olan ölüm sayısı günümüzde sadece bir milyon azaldı.

22
4) Verem: Dünyada yılda 1 milyon 600 bin kişi veremden ölmektedir.

23
Özellikle sigara içenlerin bu hastalığa yakalanma tehlikesi çok yüksek.

24
5) Sıtma: Dünyanın en tehlikeli enfeksiyon hastalıklarından biridir.

25
Eğer tedavi edilmezse hastanın hiçbir yaşama şansı yoktur. Küçük bir sinek sokması ölümcül olabiliyor. Bu tropikal hastalık dünyada yılda 1 milyon insanın ölümüne neden olmaktadır.

26
6) Kızamık: Aslında aşısı bulunan zararsız bir çocuk hastalığı olarak görünür. Fakat, buna rağmen yılda 1 milyon insan bu hastalık yüzünden yaşamını yitirmektedir.

27
Birçok çocukta kızamık nedeniyle oluşan beyin iltihabı ölümle sonuçlanabilmektedir.

28
7) Uyku hastalığı: Sadece tropik Afrika'da görünen ve çeçe sineğinin sokmasıyla bulaşan uyku hastalığı (Tripanozomiyazı) yılda 500 bin kişinin ölümüne neden olmaktadır.

29
7) Uyku hastalığı

30
8) Tetanos: Aşısı olmasına rağmen tetanos yüzünden dünyada yılda 300 bin kişi yaşamını yitirmektedir.

31
Bu hastalığı en acı yanı da ölenlerin genelde bebekler olması.

32
9) Boğmaca: Özellikle yeni doğmuş bebekler bu hastalığa yakalanırlar. Bordetella pertussis bakterisinin yol açtığı bu hastalık üst solunum yollarını etkiler.

33
Dünyada bu hastalıktan yılda yaklaşık 300 bin yaşamını yitirmektedir.

34
10) Menenjit: Dünyada yılda 160 ile 300 bin kişi bu üç hastalık yüzünden (Menenjit, Hepatit ve Frengi) yaşamını yitirmektedir.

35
10) Menenjit

36
11) Hepatit

37
11) Hepatit

38
12) Frengi

39
12) Frengi

40
Parmak Çıtlatanlar Yandı!/ Parmak çıtlatmanın zararları bizlere verdiği gevşeme hissi ile çok fazla düşünmeyiz. İşte parmak çıtlatmanın zararları ve neden parmakların çıtlatıldığına dair tıbbi bilgiler.

41
Bazı insanlar her iki elinin parmaklarını birbirine geçirerek ve onları gererek ses çıkarırlar.

42
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Mehmet Portakal, parmak çıtlatmalarının birçok sebebi olduğunu belirtti. “Bazen romatizmal bir hastalıktan kaynaklanabilir. Özellikle erken yaşlarda başlıyorsa altında hormonal ya da metabolik bir problem ya da erken yaşlarda başlayan romatizmal bir rahatsızlık var mı bunun araştırılması gerektiğini anlatan Portakal, “Bazen psikolojik durumlarda da olabilir. İnsan gergin olduğu zaman özellikle duygusal olarak değişik travmalar ya da yoğun yük yaşadığı zaman özellikle parmak çıtlatma ihtiyacı olabilir. Biz böyle durumlarda psikolog arkadaşlardan da yardım alıyoruz” dedi.

43
“PARMAK ÇITLATMA ALIŞKANLIK HALİNE GELDİYSE ERKEN YAŞTA KİREÇLENME OLABİLİR”/ Dr. Mehmet Portakal, parmak çıtlatmalar sonucu meydana gelen rahatsızlıklar ve tedavi yöntemleri hakkında, “Eğer eklem çıtlatmalar bir alışkanlık haline geldiyse çok erken yaşlarda eklemlerde kireçlenme, yıpranmalar meydana gelebiliyor ya da eklemin etrafındaki bağlarda zorlanmalar sonrası bağlarda iltihaplanmalar, bazen liflerde yırtıklar da meydana gelebiliyor. Bunlar tespit edildiğinde erken dönemde kişiye göre tedavisi planlandığı zaman, bu fizik tedavi rehabilitasyon programı da olabilir. Bunun için parafin, lazer, radyo frekans gibi değişik uygulamalar yapıyoruz. Bazen de psikologlardan destek alıyoruz ve kolayca bu problemin önüne geçilebiliyor” diye konuştu.

44
ÇITLAMA SESİNİN SEBEPLERİ/ Dr. Portakal, Fizik Tedavi Rehabilitasyon olarak eklemlerin yapısını bozan durumlarda çıtlama sesleriyle daha sık karşılaşıldığını kaydederek, “Eklem arasındaki boşlukta normalde bir gaz birikimi olur. Buna bağlı olarak ses meydana gelebilir. Bazen de eklem aralarındaki darlıklardan bu problemler kaynaklanabilir. Özellikle bazı vitamin eksiklikleri, romatizmal hastalıklar bunun sebebi olabilir” şeklinde konuştu.

45
Yani çıtlatırlar da diyebiliyoruz. Çoğumuz buradan gelen sesin kemiklerden geldiğini sanırız, hatta rahatsız oluruz ama nedense bunu yapanlar hallerinden memnun görünürler. En çok ve kolaylıkla çıtlayan yerler vücudumuzda en çok bulunan sürtünmeli eklem yerleridir.

46
Bu tip eklem yerlerinde, örneğin parmaklarımızda, iki kemiğin birleştiği yerde bir bağlantı kapsülü vardır. Parmaklarımız gerilince eklem yerlerimiz düzleşince bu kapsül de gerilir.

47
Bu kapsülün içinde kemiklerin hareketleri sırasında buraları yağlayan bir sıvı vardır.

48
Bu sıvının içinde erimiş halde Oksijen, Nitrojen ve Karbondioksit gazları bulunur.

49
Vücudumuzda en kolay çıtlatabileceğimiz eklem yerlerimiz parmaklarımızdır.

50
İçindeki sıvının basıncı azalır ve gaz kabarcıkları patlamaya başlar. İşte kulağımıza gelen bu seslerdir.

51
Patlayan kabarcıklar neticesinde gazlar bu sıvıyı terk eder, sıvı daha da genleşir ve eklem yerlerinin hareket kabiliyetini artırır. Ve ..

52
Aynı parmağınızı arka arkaya çıtlatamazsınız. Bir süre beklemeniz gerekir, çünkü gaz kabarcıklarının sıvı içerisinde tekrar oluşması biraz zaman alır.

53
Kağıt Kesiği Neden Çok Acır?/ Ufak bir kağıt kesiğinin beklediğinizden daha uzun süre ve daha fazla acımasının nedenini biliyor musunuz?

54
Kağıt kesiği kadar minik kesiklerin beklediğimizden fazla acımasına her seferinde şaşırırız. Genellikle kanamaya bile sebep olmayan bu kesikler neden bu kadar çok acır?

55
Kağıt kesiği jilet kesiğine bir farklılık dışında çok benzer.

56
Kağıt kesiği jilet kesiğine bir farklılık dışında çok benzer.

57
Jilet düz ve temiz bir kesik oluştururken geride enfekte olmaya sebep verecek parçalar bırakmaz. İlk başta acısa da genellikle birkaç dakika sonra geçer.

58
Kağıt kesiği kadar minik kesiklerin beklediğimizden fazla acımasına her seferinde şaşırırız. Genellikle kanamaya bile sebep olmayan bu kesikler neden bu kadar çok acır?

59
Kağıt kesiği ise deriden geçtiği esnada geride enfeksiyona sebep olacak minik parçalar bırakır. Kağıt, ağaç ve çeşitli kimyasal maddelerden elde edilir. Kağıt deriyi keserken bu maddeler yaranın içinde kalır ve ciltteki ağrı reseptörlerini uyarır.

60
Ufak bir yara olduğu için deri hemen kapanır. Ancak içeride kalan parçacıklar sizi rahatsız etmeye devam eder.

61
Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?/ Diş ağrısının kesin çözümünün diş hekimine gidip profesyonel yardım alıp tedavi olmayı gerektirdiğini söyleyen Hospitadent Yönetim Kurulu Üyesi Dt Selçuk Özbölük, “Ancak doktora gidinceye kadar ağrıyı hafifletmede bazı doğal çözümler uygulanabilir, bu çözümlerin geçici olduğu unutulmamalıdır. Oruçluysanız ve dişiniz ağrıyorsa ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulaması geçici olarak ağrıyı hafifletir. Ancak mutlaka bir diş hekimine görünmek gerektiğini ifade etti. Hospitadent Dental Group'tan Dt. Selçuk Özbölük ağrıyı hafifletmede uygulanabilecek doğal çözümleri şu şekilde sıraladı:

62
1- İlk olarak diş fırçalamayı deneyin. Fırçalama çürüğe sıkışmış ve ağrıya neden olan besinleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Dişlerin dişipi ile temizlenmesi ve fırçalama ağrının azalmasına neden olur.

63
2- Sirkeli su ve tuzlu su gargarası diş ağrılarını kısmen uyuşturur. Dişi bakterilerden temizler şişlikleri azaltır. Dişeti ve açık diş çürüklerine dezenfektan etkisi vardır.

64
3- Ağrı kesici ve antibiyotik kullanın. Ağrıyan diş ısırdığında daha fazla ağrıya neden olursa bu iltahaplanmanın göstergesidir ve antibiyotik tedavisine başlanmalıdır.

65
4- Karanfil yağı veya kuru karanfil yüzyıllardır enfeksiyonu tedavi etmede kullanılır. Diş ağrısına iyi gelen karanfil yağı anestezik ve antiseptik özelliklere sahiptir. Eugenol denilen güçlü bir madde içerir. Bakteri öldürmeye yarayan bu madde diş macunlarında da vardır. Kuru karanfil ağrıyan bölgeye konup bekletilirse o bölgeyi uyuşturarak ağrı hissini azaltır. Ayrıca antibakteriyel özelliğinden dolayı çürük dişin çevresindeki zararlı bakterilere etki eder.

66
5- Buz uygulaması; Ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulaması geçici olarak ağrıyı hafifletir.

67
6- Sarımsak çürük diş üzerinde bekletilerek ağrıya neden olan bakterileri yok eder.

68
7- Çörek otu uyuşturma özelliği yoktur ancak düzenli kullanıldığında ağrıya neden olan etkenlerin ortadan kalkmasını sağlar. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.

69
8- Buğday çimi suyu; diş etleri ve dişlerdeki enfeksiyonlardan koruyan doğal bir antibiyotiktir. Ağızda bakterilerin artmasını engeller ve diş ağrısını azaltır.

70
9- Zerdeçal; antibakteriyel ve antiseptik özellikleri sayesinde ağrı giderme gücüne sahiptir. Su ile karıştırılıp hamur haline getirilir ve ağrıyan dişin üzerine uygulanır.

71
10- Karabiber; güçlü bir antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri olan doğal bir antibiyotiktir. Diş ağrısının azalmasında etkilidir.

72
DİŞ AĞRISI İÇİN 16 ÖNERİ/ Diş ağrılarının; 20 yaş diş ağrıları, diş sinirinden kaynaklanan ağrılar, diş ve diş eti iltihabı ağrıları, eklem ağrıları gibi pek çok nedenden kaynaklandığını söyleyen Hospitadent Diş Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Dt. Recep Eşkar, “Öncelikle diş ağrısının neden kaynaklandığı tespit edilmeli ve buna uygun bir tedavi uygulanmalıdır.

73
Çoğu kişi diş ağrısı sırasında ağrıyı hafifletmek adına kulaktan dolma bilgilerle hareket ediyor ve dişe aspirin, kolonya, alkol yerleştiriyor. Bunlar kesinlikle doğru değildir.

74
Diş ağrısı tespiti ve tedavisinin sadece diş hekimi tarafından yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Ancak diş hekimine gidinceye kadar ağrıyı hafifletmek için bazı çözüm önerileri de bulunmaktadır.” diye konuştu.

75
1- Diş fırçalamak çürüğe sıkışmış ve ağrıya neden olan besinleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Dişlerin diş ipi ile temizlenmesi ve fırçalama ağrının azalmasına neden olur.

76
2- Sirkeli su ve tuzlu su gargarası diş ağrılarını kısmen uyuşturur. Dişi bakterilerden temizler ve şişlikleri azaltır.

77
Diş eti ve açık diş çürüklerine dezenfektan etkisi vardır.

78
3- Diş hekiminizin önerisiyle ve kullanım şartlarına uyarak ağrı kesici almanız ağrınızı belirli bir süre için geçirecektir.

79
4- Dişe kesinlikle aspirin, kolonya, alkol konulmamalı bunların yerine karanfil yağı tercih edilmelidir.

80
Karanfil yağı veya kuru karanfil yüzyıllardır enfeksiyonu tedavi etmede kullanılır.

81


Diş ağrısına iyi gelen karanfil yağı anestezik ve antiseptik özelliklere sahiptir. Eugenol denilen güçlü bir madde içerir. Bakteri öldürmeye yarayan bu madde diş macunlarında da vardır.

82
Kuru karanfil ağrıyan bölgeye konup bekletilirse o bölgeyi uyuşturarak ağrı hissini azaltır. Ayrıca antibakteriyel özelliğinden dolayı çürük dişin çevresindeki zararlı bakterilere etki eder.

83
5- Buz uygulaması; ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulaması ya da soğuk su ile ağzı çalkalama geçici olarak ağrıyı hafifletebilir.

84
Bu durumun tam tersi olarak ağrıyan diş bölgesine sıcak kompres uygulaması ya da sıcak su ile ağzı çalkalama geçici olarak ağrıyı hafifletebilir.

85
6- Gece diş ağrısı oluşmuşsa, yatar durumda olmak ağrıyı artıracağından yastık yükseltilebilir.

86
Dişler için süper gıdalar/ Ağız ve diş bakımı için diş fırçalama ve diş ipi kullanımından daha fazlasına gerek duyulduğunu belirten Diş Hekimi Murat Zogun, alınan gıdalara da çok önem verilmesi gerektiği söyledi.

87
Ağız ve diş bakımımızı düzenli yapmalı ve sağlıklı dişlere sahip olmak için beslenmemize de dikkat etmeliyiz”.

88
Zogun, bazı besinlerin diş ve diş etlerine oldukça faydalı olduğunu belirterek, şunları kaydetti;

89
Peynir/ Peynir: Dişler için oldukça faydalı olan bu besin içeriğinde bulunan kalsiyum, fosfor ve protein gibi maddeler dişlerde plak oluşumunu ortadan kaldırırken, oyukların oluşmasına da mani olur.

90
Peynir: Peynirde şeker ve asit düşük, kalsiyum yüksek miktarda mevcuttur. Şekerli gıda tükettikten sonra yenilecek bir parça peynir, şekerin dişleri çürütme etkisini giderme açısından son derece önemlidir.

91
Peynir: Çünkü özellikle şekerli ve asitli gıdalar ile dişler üzerine yapışıp kalan, kolay temizlenemeyen maddeler diş sağlığı için sakıncalıdır. Peynir diş minesi için de faydalıdır, dolayısıyla kuvvetli dişlere sahip olmanızı sağlar.

92
Kereviz: Kereviz: Kereviz ekstra çiğnemeyi gerektiren lif oranı yüksek bir besindir. Bu tarz ekstradan çiğneme tükürük salgılamayı sağlar, bu da çürüklere sebep olan bakterileri etkisiz hale getirir. Bunun dışında lifli ve ya sert olan doğal besinler dişetlerine masaj yapar ve dişleri temizlerler.

93


Yeşil Çay: Yeşil Çay: Kanser savaşçısı olan yeşil çay,diş etlerinin de dostları arasındadır. İçeriğinde bulunan katesin maddesi, ağızdaki bakterilerin yok olmasına ve plak oluşumunun engellenmesinde önemli rol oynar. Kötü ağız kokusunu da engeller. Diş eti kanamalarını da azaltan bu besin, ağız kanserilerine karşıda kalkandır.


94
Armut: Armut: Armut çiğnemek, ağız kokusunu etkisiz hale getirerek dişlerde lekelere yol açan bakterileri önlüyor. Tükürük salgısını artırarak dişlerin beyazlaşmasına yardımcı olmanın yanı sıra armut, dişlerdeki yemek kalıntılarını da uzaklaştırarak dişlerin temizlenmesini sağlıyor.

95
Susam: Susam: İçeriğinde bulunan bol kalsiyum sayesinde dişleri kuvvetlendirir. Bakteri plağı düşmanı olması sebebiyle dişler üzerinde oluşan bu plakları kazır ve çocukların dişlerindeki mine oluşumuna katkıda bulunur."

96
DİŞ ÇÜRÜKLERİNİ ÖNLEMENİN 12 YOLU/ Diş sağlığı için önemli olan dişler çürümeden önlemini almak. İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şölen Günal, günlük hayatta dikkat edilecek 12 maddenin ağız ve diş sağlığını korumaya yardımcı olabileceğini belirtti. İşte çürüğü önleyen basit yöntemler:

97
Dişler düzenli olarak sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez doğru olarak fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır.

98
Yiyecek artıkları dişlerin çiğneme yüzeylerinde, dişlerin birbirine değdiği ara yüzeylerde ve dil üzerinde biriktiği için diş fırçaları küçük başlıklı seçilmeli ve ağız hijyeni bu fırçalarla sağlanmalıdır.

99
Diş fırçası, orta sertlikte ya da yumuşak kıllı olmalı ve 3-4 ayda bir değiştirilmelidir.

100
Başkasının diş fırçası kullanılmamalıdır.

101
Diş macunu su ile ıslatılmadan, kuru diş fırçası üzerine sürülerek fırçalanma sağlanmalıdır.

102
Abur cubur tüketimi azaltılarak dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir.

103


Dişleri çürüğe karşı daha dayanıklı hale getiren florlama ve fissür örtücü uygulamaları için diş hekimine başvurulmalıdır.


104
Florürlü diş macunları seçilerek, dişlerin korunmasına yardımcı olunmalıdır.

105
Diş fırçalamaya ek olarak ağız kokusunu gidermeye yardımcı, alkolsüz gargaralar kullanılmalıdır.

106
Şekerli gıdaların ara öğünlerde değil ana öğünlerde tüketilmesine dikkat edilmelidir.

107
Sıcak ve soğuğa duyarlı dişler, ağrılı dişler, tebeşirimsi renkte olan başlangıç çürükleri, kahverengi renklemeler ve oyuklar görüldüğünde vakit geçirilmeden diş hekimine başvurulmalıdır.

108
6 ayda bir diş hekimi ziyaret edilmeli, düzenli olarak yapılan ağız ve diş sağlığı muayeneleri ile çürük oluşumu önlenmelidir.

109
Uzmanlara göre, güzel dişlerin sırrı tükürüğün kalitesinde!

110
Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esin Alpöz, tükürüğün dişlerin çürüğe karşı korunması, ağız içerisindeki bakterilerin oluşturduğu asidin tamponlaması ve enfeksiyonların önlenmesi gibi önemli fonksiyonları bulunduğunu söyledi.

111
Sağlıklı bir bireyin günde ortalama 500-1500 mililitre tükürük salgıladığını dile getiren Alpöz, "Tükürük mikroorganizmaların diş yüzeylerinden uzaklaştırılması ve mekanik temizlemenin oluşmasını sağlar. Salgılanan tükürüğün belirli bir akış hızı vardır ancak bu miktar gün içerisinde değişkenlik göstermektedir" dedi.

112
Doç. Dr. Alpöz, tükürüğün salgılanması veya akış hızındaki azalmanın ağız kuruluğu olarak isimlendirildiğini, böyle durumlarda da yaygın diş çürükleri ve dilde çatlaklar görüldüğünü anlattı.

113
Tükürüğün dişler üzerinde oluşan bakteri birikimini önleyerek ağız florasını dengede tuttuğuna dikkati çeken Alpöz, şöyle konuştu:

114
"Bakteri plağı, diş yüzeyinde oluşan yapışkan, renksiz bir birikintidir. Ağızdaki bakterilerden oluşan bu plak, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asit oluşturabilmektedir. Bu asitler, dişlerin mineral dokusunu çözerek dişin mine tabakasının bozulmasına ve diş çürüğünün başlamasına neden olmaktadır."

115
"Tükürüğün akış hızı ve miktarındaki azalma, yetersiz ağız hijyeniyle birleştiğinde hızlı ilerleyen diş çürüklerine ve erken diş kayıplarına yol açar. Tükürük ile diş arasında sürekli bir iyon alışverişi vardır."

116
Doç. Dr. Alpöz, tükürüğün ağız, dişler ve çevre dokular için vazgeçilmez olduğuna işaret ederek, tükürük miktarı ve içeriğinde değişikliklere neden olan hastalıklarda ve kronik ilaç kullanımında düzenli diş hekim muayenesinin yapılmasının potansiyel diş çürüğü riskini en aza indireceğini kaydetti.

117
118
119
120
121
122

Haber Yayın Tarihi: 15.04.2015 12:15 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

İmdat çağrısına cevap veren bikini modeli polis memuru vurularak öldürüldü Futbolcu Javier Hernandez'in eşi Sarah Kohan hem güzelliği hem yeteneğiyle büyülüyor Hadise işi abarttı! Ayna önünde mayosuyla dans edip kalçasını gösterdi Buz hokeyinin kalça kraliçesi Andreja Rituper, Ferrari benzetmesiyle olay oldu! Donan göl üzerinde hatıra fotoğrafı çektirdiler! Ortaya birbirinden ilginç kareler çıktı

Son Dakika Haberleri