Son Dakika Haberleri: Nasa'dan Bugüne Kadarki En Detaylı Mars Fotoğrafları
BBC

Nasa'dan Bugüne Kadarki En Detaylı Mars Fotoğrafları

3 yıl önce

NASA'nın Mars'taki uzay aracı Curiosity, dün gezegenin yüzeyinde çıktığı gezintiden bugüne kadarki en detaylı jeolojik katman görüntülerini Dünya'ya gönderdi.

1
ABD Havacılık ve Uzay dairesinin (NASA) 2012'den bu yana Mars'ta bulunan aracı Curiosity (Merak) bugüne kadarki en detaylı Mars fotoğraflarını merkeze gönderdi.
2
Bu yakın plan fotoğrafta Mars'taki kayaç yapısı ve milyonlarca yıl içerisinde oluşmuş jeolojik katmanlar net olarak görülebiliyor.
3
Curiosity'nin bu karesi hem eğimli tepeciklerin hem de kaya tabakalarının bulunduğu ve 'Murray Tepeleri' olarak bilinen bölgeden.
4
Bu fotoğraftaysa, ufukta Gale kraterinin çeperi görünüyor.
5
Curiosity'nin yakın plandan çektiği bu fotoğrafta, jeolojik katmanlar net olarak görülebiliyor.
6
Bu kayaç yapısıysa, kumtaşından. Bilim insanları bu yapıları 'Çapraz katmanlaşma' olarak tanımlıyor.
7
NASA'nın yanı sıra Avrupa Uzay Ajansı'nın da (ESA) Mars görevi sürüyor. ESA'nın Mars Express uydusu, gezegeni kuşbakışı görüntüleyerek, geçmişte Mars'ta yaşam olup olmadığını araştırıyor.


BBC
Haber Yayın Tarihi: 08.10.2016 02:18 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Ünlü yıldız yüz gerdirme sonrası çekilen fotoğraflarıyla korkuttu Deprem kahini Türkiye'yi uyardı: 14-18 Ağustos'a dikkat! Burası Eminönü! Sağanak, alt geçiti yerle bir etti! Erkekleri domuza çevirip koleksiyon yapan büyücünün adası bulundu Aşk Adası'yla fenomen olmuştu, sokak ortasında uygunsuz görüntülendi