NASA 14 Yıl Önce Gönderdi, Her An Kriz Geçirebilir! - Son Dakika

NASA 14 Yıl Önce Gönderdi, Her An Kriz Geçirebilir!

27.12.2017 12:27

NASA'nın 14 yıl evvel Mars'a gönderdiği uzay aracı Opportunity, tahmini görev süresi bitmesine rağmen hala dimdik hayatta...

1
Canavar hala yaşıyor ancak bilim insanlarının dahi bunca sene dayanacağını ummadığı Opportunity çok zor şartlarda çalışıyor! Karşısına neler çıkmıyor ki?

2
Kayalıklar, çukurlar ve fazlasıyla şiddetli kasırgalarla boğuşan bu minik canavar, yoluna devam ediyor, dünyaya yeni görüntüler geçmeyi sürdürüyor.

3
NASA'nın bu projesini yöneten John Callas ise daha önce yaptığı açıklamada, "Yaşlanan bir anne ya da babanızın olması gibi bir durum. Bazen onlar da sağlıklı gözükürler. Gündelik hayatlarını yaşarlar. Çıkıp biraz yürüyüş yaparlar. Ama hiç bir zaman emin olamazsınız. Gece uyurken bir anda kalp krizi de geçirebilirler. Durumumuz buna benziyor" demişti.

4
Yani her ne kadar dimdik ayakta olsa da, Opportunity'i her an kaybedebiliriz! Opportunity demişken Mars'tan çekilen öyle görüntüler var ki yıllardır bu fotoğrafların sırrı çözülemiyor, bilim insanları açıklık getiremiyor!

5
Örneğin bu fotoğraf.. Mars'tan Dünya'ya gelen bu sıra dışı görüntüde bir insan bedeninin yansıması görünüyor. Gözleri aldatan bu görüntünün ne olduğu halen anlaşılamazken, NASA'lı bilim insanları bu konuda herhangi bir açıklamada bulunamıyor.

Durun! Daha bitmedi...

6
Mars'tan çok tuhaf görüntüler Dünya'ya geliyor; bunlardan biri de hâlen ne olduğu anlaşılmayan tabut görüntüsü! NASA'lı bilim insanlarının çözemediği bu görüntüde tabut dikkat çekiyor; gerçekte ne olduğu ise henüz anlaşılmış değil!

7
Mars'ta tuğla duvarın ne işi var?
Marsta tuğla duvarın ne işi var?

Curiosity tarafından geçen haftalarda gönderilen ve Youtube'a yüklenen görüntülerde 'tuğla duvar' kalıntıları bulunduğu iddia edildi. Görüntüler kısa sürede yayıldı ve meraklıları tarafından çok sayıda yorum aldı. Ünlü 'UFO avcılarından' Scott Waring de videoyu kendi sitesi olan UFOsightingsdaily.com'da paylaştı.

8
Waring görüntüleri 'basit ve mükemmel' olarak tanımladı. Ancak videoyu izleyenler, görüntülerin bir tuğla duvara ait olduğuna ikna olmuş değil.Görüntülere yorum yapan bir kullanıcı, duvar iddiasını 'aptalca' olarak tanımladı. Bir başka kullanıcı ise görüntülerin 'sahte' olduğunu iddia etti.

9
Mars'tan geçtiğimiz günlerde bir başka sıra dışı görüntü daha Dünya'ya ulaştı. Bakın fotoğraftaki okun gösterdiği şey aslında ne?

10
Curiosity, Mount Sharp bölgesinde ilerlediği sırada son derece ilginç bir meteor keşfetti. Ortalama bir meteordan çok daha küçük olan bu meteor, tamamen nikel ve demirden oluşuyor.

11
Arizona State University'de görevli olan araştırmacıların tanımladığı meteor, bir uzaylı yapısını andıran şekline rağmen sadece demirin ve nikelin karışımıyla oluşmuş, ilgi çekici bir meteor.

12
Meteorun, Mars'a yakın olan Asteroid Kuşağı'ndan geldiği tahmin ediliyor.

13
Dış kısmının sıradan meteorlardan çok daha düz ve pürüzsüz olmasının nedeni ise, atmosfere giriş yaptığı sırada sürtünmeden kaynaklanan ısı artışıyla erimiş olması.

Son Dakika NASA 14 Yıl Önce Gönderdi, Her An Kriz Geçirebilir! - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement