Nasıl Ünlü Oldular? - Son Dakika

Nasıl Ünlü Oldular?

06.09.2011 09:35

1
Ünlülerin şöhret yolculukları...
2
Beren Saat annesinin ısrarı ve o dönemde birlikte olduğu sonra bir trafik kazasında kaybettiği erkek arkadaşının desteğiyle Türkiye'nin Yıldızları yarışmasına katıldı.
3
Yarışmayı birinci değil ikinci olarak tamamladı. Ama Aşka Sürgün, Hatırla Sevgili, Aşk-ı Memnu gibi çok izlenen dizilerde oynadı.
4
Uzun yıllar podyumda yer alan Kıvanç Tatlıtuğ oynadığı 'Gümüş' dizisiyle şöhreti yakaladı.
5
Ardından 'Menekşe ile Halil' dizisinde rol alan Tatlıtuğ, oynadığı 'Aşk-ı Memnu' dizisindeki Behlül karakteriyle şöhretini pekiştirdi.
6
Daha önce birçok dizide rol alan Deniz Çakır'ın şansı da 'Yaprak Dökümü' dizisiyle döndü.
7
Ekranın 'kötü kadını' olarak nam salan Deniz Çakır, dizide oynadığı Ferhunde karakteriyle dikkatleri üzerine çekti.
8
Hande Yener, hayali olan şarkıcılığı gerçekleştiremeyince bir mağazada tezgahtarlığa başladı.
9
Yener'in hayatı, çalıştığı mağazaya Hülya Avşar'ın gelmesiyle değişti. Avşar onu keşfettikten sonra Sezen Aksu'yla çalışmaya başladı.
10
İzmir doğumlu Nurgül Yeşilçay, üniversite çağına geldiğinde Eskişehir'e gitti. Tiyatro hakkında hiçbir şey bilmeden Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nın sınavına girdi ama kazanamadı. Sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tiyatro Bölümü'nü kazandı.
11
İzmir'de yaşıyordu ve biraz da ailesinden uzakta okumak istiyordu. İlk sene okulu çok önemsemedi. Ertesi yıl tiyatroyu tutku derecesinde sevmeye başladı. Daha sonra “İkinci Bahar” dizisi için oyuncu seçmelerine girdi.
12
Elediler, sonra onun diziye katılabileceğine karar verdiler. Türkan Şoray'ın kızı Gülsüm rolünü aldı ve milyonların hayranlığını kazandı.
13
Modellik yaptığı dönemde güzelliğiyle dikkat çeken Tuba Büyüküstün oynadığı 'Çemberimde Gül Oya' dizisiyle şöhreti yakaladı.
14
Ardından 'Ihlamurlar Altında' dizisiyle şöhretini pekiştiren Büyüküstün, 'Asi' dizisiyle göz doldurdu.
15
Hayko Cepkin 1997 yılında profesyonel müzik yaşamına klavyeci olarak başladı. 2005'te beste ve müziğini kendisinin yaptığı, evinde kaydettiği şarkıları bir araya getirerek ilk albümünü çıkardı.
16
Alternatif tarzdaki albüm "Sakin Olmam Lazım" adıyla müzik marketlerdeki yerini aldı.
17
Asıl mesleği turizmcilik olan Necati Şaşmaz, eğitimini Kanada'da tamamladı. Amerika'da altı sene kaldı. 2001'de ailesini ziyarete geldiği sırada dönüş uçak biletini 11 Eylül tarihine aldı.
18
ABD'de yaşanan saldırılar sebebiyle uçağı geri döndü. Hayatına Türkiye'de devam etme kararı aldı ve Ankara'da sigorta acentesi açtı. Çok geçmeden İstanbul'da Osman Sınav'la bir iş görüşmesinde buluştu.
19
Bir yapımın senaryo ekibinde yer alacağını sanıyordu, Sınav'ın “Bir dizide seni başrol düşünüyorum” teklifini kabul etti, hayatı değişti.
20
Hülya Koçyiğit aslında annesinin desteği sayesinde küçük yaşta bale eğitimi almaya başlamıştı. Muhsin Ertuğrul'un tavsiyesi üzerine Ankara Devlet Konservatuarı'nda tiyatro eğitimi almaya başladı.
21
Daha sonra Metin Erksan'ın Çocuk Hırsızları filminde oynaması için ablasını seçmesi sayesinde ünlü yönetmenle tanışma fırsatı buldu. Koçyiğit için bu tanışıklık hayatının dönüm noktası olacaktı.
22
Koçyiğit, Metin Erksan'ın yönetmenliğini yaptığı 1963 tarihli Susuz Yaz filmiyle ilk kez izleyici karşısına çıktı. Film; Berlin'de büyük ödül Altın Ayı'yı kazandı. Böylece Koçyiğit mesleğin daha ilk basamağında çok iyi bir çıkış yapmış oldu.
23
Şebnem Ferah lise yıllarında "Pegasus" adlı grubuyla beraber çalışan ama kafasında bir kız grubu hayali olan Ferah, 80'lerin ortasında Bursa'da açılan bir stüdyo sayesinde Sedat abisiyle tanışmış ve bu hayalini 1988 yılında kurduğu "Volvox" grubuyla gerçekleştirmiştir.

24
Müzik ile daha yoğun ilgilenebilmek için Odtü Ekonomi Bölümü'nü 2. sınıftan terk etmiş ve daha sonra İstanbul'a gelince İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'ne kaydolmuştur.
25
1994 yılında Volvox grubunun dağılması sonucu Şebnem Ferah bireysel çalışmalarına başlamıştır. Onno Tunç ve Sezen Aksu'nun keşfi sonucu underground ortamdan daha ferah bir ortama kavuşmuştur.
26
Türkan Şoray: annesi ve kız kardeşiyle birlikte Karagümrük'e taşındı. Şoray'ın kaderini değiştiren olay ise yeni taşındıkları bu semtte ev sahiplerinin kızı Emel Yıldız'la tanışması olur.
27
Yıldız sayesinde Yeşilçam'a adım atan Şoray yapımcı Türker İnanoğlu'nun dikkatini çeker. Annesi başlarda kızının oyuncu olmasını istemese de sonunda maddi zorluklar nedeniyle kabul eder.
28
Şoray; Köyde Bir Kız Sevdim filmi ile sinemaya başladı. O gün bugündür de sinemadan hiç kopmadı.
29
Hadise yapımcılar ve dinleyiciler tarafından ilk olarak, Belçika'nın Pop Idol yarışması sayılan (Türkiye'deki Popstar Yarışmasının benzeri) Idool 2003'te farkedildi.
30
Yarışmayı birincilikle bitirmese de, kendisine yapımcılar tarafından albüm çıkarmak için gelen teklifleri iyi değerlendirdi.
31
Sertab Erener Işık Lisesi ve İstanbul Devlet Konservatuvarı'nda eğitim aldı.
32
Mezun olduktan sonra çeşitli gruplarda ve Sezen Aksu'nun yanında vokalistlik yaparak profesyonel müzik yaşamına başlayan Erener, 1990'ların başında Sezen Aksu'nun desteğiyle adını duyurmaya başladı.
33
Mehmet Ali Erbil babası Saadettin Erbil tiyatro ve sinema dünyasının usta oyuncularındandı. Daha dört yaşındayken anne ve babası ayrılınca, o da ağabeyiyle birlikte annesi Yurdagül Eken'in yanında kaldı. Sonra annesi bir subayla evlendi. Ancak lise çağına geldiğinde üvey baba yanında daha fazla kalamayacağını anladı.
34
Ağabeyi Mustafa'yla birlikte 1970 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı sınavlarına girdi. o kazandı, ağabeyi kaybetti. Tiyatro bölümüne yatılı olarak kaydoldu. Yaşı daha 14'tü.
35
Okuldan mezun olunca Devlet Tiyatroları'nda dört yıl çeşitli oyunlarda oynadı. 21 yaşına geldiğinde ya maaşa talim edecek ya da İstanbul'a gidip bir aylık maaşı bir gecede kazanacaktı. O, ikincisini tercih etti.
36
Kavak Yelleri dizisiyle yıldızı parlayan Pelin Karahan oyunculuğa nasıl başladığını şöyle anlattı: 'Yakınlarım 'Pelin yüzün çok güzel. Bir reklam ajansına yazıl en azından reklam filminde oynarsın' diyordu.
37
Fakat İstanbul'daki zor hayat şartları karşısında mecbur kalıp ajansa yazıldım. Ajanstan aradılar ve görüşmeye gitmemi söylediler. Görüşmeye gittim. 'Müzikle uğraşıyor musun?', 'Bir müzik aleti çalabiliyor musun?' gibi bir sürü soru sordular.
38
Ben her soruya 'hayır' diyordum. Hem tecrübesiz hem kısa boylu olduğu için seçilemeyeceğini düşünen Karahan bir süre sonra kendisini ciddiye aldıklarını fark etmiş. Sonunda dizideki Aslı rolü de onun olmuş.
39
Perihan Savaş beş yaşında İstanbul Şehir Tiyatrosu Çocuk Bölümü'nde sahneye çıktı. Ortaokuldan sonra öğrenimini bıraktı. İlk evliliğini 13 yaşında, naylon çorap ve topuklu ayakkabı giyebileceğini düşünerek yaptı.
40
Hatta hâkim ailesine, “13 yaşındaki kızı evlendirmeye utanmıyor musunuz?” dedi ama nikâh kıyıldı. Fakat eşi “Tiyatrodan ayrıl” deyince boşandı. 10 yıl tiyatroyla ilgilendi.
41
Birçok oyunda oynadı. 1971 yılında “Şehzade Sinbad Kaf Dağı” adlı filmde ufak bir rol aldı. 1972 yılında “Korkusuz Beşler” filmiyle başrole yükseldi.
42
Oyunculuğa '90-60-90' adlı diziyle merhaba diyen ardından 'Koçum Benim', 'Lise Defteri' gibi dizilerde rol alan Selin Demiratar, şöhreti 'Acı Hayat' dizisiyle yakaladı.
43
Demiratar sonraki yıllarda birçok dizide rol aldı.
44
Müzik kariyerine 1986 yılında kurduğu Mirage adlı grupta vokal yaparak başlayan Teoman, grubun dağılmasından sonra Mavi Sakal, Indians, Black Rose gibi gruplarda çalıştı ve müzik kariyerine solo çalışmalarıyla devam etti.
45
1996 yılında Roxy Müzik Yarışmasında 'Ne Ekmek Ne De Su' şarkısı en iyi beste ödülünü alırken, 'Yollar' şarkısı da en iyi söz ödülüne layık görüldü.
46
'Kadın İsterse' adlı komedi dizisinde Hülya Avşar'ın kızını canlandıran Vildan Atasever, performansıyla göz doldurdu.
47
İbrahim Tatlıses:

Adanalı bir sinemacının, inşaatta türkü söyleyen bu muazzam sesi duymasıyla birlikte şöhret yolu açılmış oldu. Önce Adana'da ardından Ankara'da çeşitli gazinolarda sahne aldı.

48
Sesinin güzelliğini dinleyenler vasıtasıyla şöhreti dilden dile yayıldı.
49
Uzun yıllar yardımcı yönetmenlik ve reji asistanlığı yapan Dağhan Külegeç oynadığı 'Lise Defteri' ve 'Hırsız - Polis' dizilerinde dikkat çekti. Külegeç 'Kavak Yelleri' dizisindeki Efe karakteriyle şöhreti yakalayanlar arasına girdi.
50
Emel Müftüoğlu İstanbul Devlet Konservatuvarı Şan Bölümü'nü bitirince 1985 yılında profesyonel müzik hayatına ilk adımını Güneş Gazetesi'nin açtığı müzik yarışmasında birincilik alarak attı.
51
Almanya'dan tatil için Türkiye'ye gelip oyuncu oldu. Tatil için geldiği Türkiye'de Oya Aydoğan'ın programına seyirci olarak katıldı Fahriye Evcen.
52
Daha sonra Aydoğan onu yapımcı İbrahim Mertoğlu ile tanıştırdı. Telefon numarası alışverişinden sonra Evcen Almanya'ya döndü.
53
Ama sonra telefonu bir türlü susmak bilmedi. ''Asla Unutma'' ve ''Hasret'' dizilerinde rol aldı. Asıl büyük çıkışını Yaprak Dökümü ile yaptı.
54
Televizyona “Hayat Bilgisi” dizisindeki “Törpü” rolüyle adım atan Gökçe Bahadır, ardından oynadığı “Yaprak Dökümü”ndeki Leyla karakteriyle şöhreti yakaladı.
55
Çocuk yaşta 'Karate Can' adlı diziyle oyunculuğa adım atan Ezgi Mola'yı, “Unutma Beni” ve ardından 'Hırsız Polis'te izledik. 'Canım Ailem' dizisindeki Feride karakteriyle de oyunculuğunu taçlandırdı.

YORUMLAR
500

Son Dakika Nasıl Ünlü Oldular? - Son Dakika


Advertisement