Nazilerin Son Günahı - Son Dakika

Nazilerin Son Günahı

09.02.2009 20:28

1
Yıllar önce gebe kadınlarca kullanıldığında binlerce bebeğin sakat doğmasına yol açan Thalidomid adlı ilacın Naziler tarafından bulunduğu ve toplama kamplarındaki mahpuslar üzerinde denendiği iddia edildi.
2
İlaç, 1957-1961 yılları arasında hamile kadınlarca sakinleştirici olarak kullanılmış ve binlerce bebeğin sakat doğmasına yol açmıştı. Söz konusu ilacın 1950'lerde Alman firması Chemie Grunenthal tarafından bulunduğu sanılıyordu.
3
Daily Mail'in haberine göre, Thalidomid Vakfı Müdürü Dr. Martin Johnson tarafından ortaya çıkarılan belgeler, ilacın Nazi bilim adamı Otto Ambros tarafından sarin ve diğer sinir zehirlerine karşı panzehir olarak geliştirildiğini gösteriyor.
4
Dr. Johnson, Ambros'un ilaç üzerinde, savaştan sonra Grunenthal'de çalışmadan önce araştırmalara başladığını iddia ederek, "Thalidomid'in Nazilerin son savaş suçu olduğu giderek artan bir şekilde ortaya çıkıyor" dedi.
5
Şirket, ilacın 1953'te bulunduğunu iddia etse de, bir belge, ilacın daha önce Nazilerin kontrolündeki bir Fransız firmasından Contergan ticari ismini aldığını gösteriyor.
6
Arjantinli yazar Carlos De Napoli'nin ortaya çıkardığı bir başka belge, ilacın ölüm kamplarında test edildiğini gösteriyor.
7
İlaç, 1957-1961 arasında güvenli olduğu konusunda yeterince test yapılmadığı halde onlarca ülkede piyasaya sürülmüştü. Avrupa ve Afrika'da 10 bin bebek bedensel ve beyinsel sakatlıkla doğmuştu.
8
Grunenthal, ilacı geliştirilmesinde Fransız firması Rhone-Poulenc ile çalışmadığını iddia etti. Fransız firmasını devralan Sanofi-Aventis de iddiaları araştırdığını bildirdi.

9
10

Son Dakika Nazilerin Son Günahı - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement