Nazmiye Demirel Kimdir? - Son Dakika

Nazmiye Demirel Kimdir?

28.05.2013 09:01

Nazmiye Hanım vefat etti

1
Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in eşi Nazmiye Demirel, 86 yaşında yaşamını yitirdi.
2
Isparta İslamköy'de 1927 yılında doğan Nazmiye Şener, kardeş torunu ve 'köylüsü' Süleyman Demirel ile 1948 yılında evlendi.
3
Yakın çevreleri, görücü usulüyle gerçekleşmesine karşın bu evliliği bir "gönül izdivacı" olarak niteliyor. Çünkü, iki gencin, İslamköy günlerinde birbirlerine sevdalı olduklarını belirten bu kaynaklar, olayı, 'Aslında platonik bir aşkın vuslata eriş müjdesi' olarak niteliyor.
4
Zeki, esprili, inançlı, gelenekçi ama modern yaşama uyum sağlamış bir Anadolu kadınıydı.
5
1954'te mühendis eşi Süleyman Demirel'le ABD'ye gitti. Fransa, İsviçre, İtalya'da dolaştı. Otomobil kullanmayı çok seviyor, ehliyeti olmayan eşini gezdiriyordu.
6
Yine çok sevdiği sinema ve tiyatroya eşi başbakan olduktan sonra gidemez oldu. Görev icabı gittiği seyahatlerden ise hiç hoşlanmazdı.
7
Değişmeyen davranışları vardı: Sabah namazını kıldıktan sonra çayı demlemek. Kahvaltıya asla gecelikle oturmamak. Kavaklıdere Güniz Sokak'taki evin giriş katına Demirel'in çalışma mekanı olduğu için girmemek. Eliyle yaptığı gül reçellerini mecliste dağıtmak. Evlilik yıl dönümlerini eşiyle kutlamak...
8
Evcimen bir kişiliği olduğu için eşi Cumhurbaşkanı seçildiğinde Köşk'e gitmek istememiş, 'Çankaya'ya taşınmamız şart mı, işleri buradan idare edemez misin' demişti. Binada hiçbir önemli değişiklik yapmaması, Köşk'ü sahiplenmemesinin kanıtı sayıldı.
9
Emel Korukürt, Nazmiye Hanım'ı şöyle anlatmıştı: 'Nazmiye Hanım'ı çok zeki ve esprili bulurum. Bulgaristan Devlet Başkanı Jivkov gelmişti. Kızı refakat ediyordu. Uzun boylu, soğuk, mesafeli bir kızdı. Yabancı dil de bilmiyor. Yemek bitti. Bir ara baktım Nazmiye Hanım, Jivkov'un kızı ile bir köşede gülüşüp duruyor. Nasıl olur? Yanlarına gidip 'Hanımefendi nece anlaştınız?' diye sordum. 'Gözce' dedi."
10
1993 yılında Süleyman Demirel'in Cumhurbaşkanı seçilmesiyle 'First Lady' olan Nazmiye Demirel, 2005 yılından bu yana Alzheimer hastalığıyla mücadele ediyordu.
11
12
13

YORUMLAR
500

Son Dakika Nazmiye Demirel Kimdir? - Son Dakika


Advertisement