Ne İşe Yaradığını Bilmediğimiz 9 İlginç Şey - Son Dakika

Ne İşe Yaradığını Bilmediğimiz 9 İlginç Şey

16.03.2017 10:00

1
Çamaşır makinasının altındaki kapak
Çamaşır makinasının altındaki kapak
Çamaşır makinesinin alt köşesinde bulunan küçük, genellikle dikdörtgen kapağın ne işe yaradığını hiç merak ettiniz mi? Bu bilgi çamaşır makinenizin hayatını kurtarabilir.

2
Boşaltma pompası adı verilen bu bölümün çamaşır makinenizin sağlığı için çok önemli bir işlevi var.

3
Ceplerinizde makineye giden madeni paralar, giysilerinizin yıkama sırasında kaybolan düğmeleri ve diğer küçük şeyler çamaşır makinesinin bu bölümünde toplanıyor. Bu küçük şeyler zamanla filtreyi tıkayabiliyor.

Çamaşır makineniz suyunu boşaltmıyorsa sebebi bu olabilir. Pompa filtresini kontrol etmek için köşede bulunan kapağı açıp temizleyebilirsiniz.

4

Kapağı açmadan önce mutlaka çamaşır makinesinin kullanım kılavuzunu okuyun. Çünkü makineden makineye değişiklik olabilir. Açarken altına bir kova veya havlu koymayı da ihmal etmemelisin. Su kalması durumunda yerleri ıslatabilirsiniz.

Bu yöntemle çamaşır makinenizin ömrünü uzatabilirsiniz.

5
Kot pantolonlardaki küçük cep
Kot pantolonlardaki küçük cep
Bu ufak cebin çakmak ya da bozuk para için tasarlandığı öne sürülüyor ancak gerçek biraz farklı. Bu cep aslında köstekli saatler için yapılmış.

6
Silginin renkli tarafı
Silginin renkli tarafı
Mavi tarafın mürekkebi bile sildiği yönünde bir şehir efsanesi var ancak bu doğru değil. Bu taraf ile silinmesi daha zor, bastırarak yazılmış yazılar silinir. İnatçı lekeler ile uğraşan mavi taraf iyi siler ancak iz bırakır. Bu izler ise beyaz taraf ile silinir.

7
Gömleğin arkasındaki halka
Gömleğin arkasındaki halka
1920'li yılların başında işçilerin gömleklerine eklenen bu halka, tamamen asma işlemini kolaylaştırmak için. Bu noktadan asılan gömleklerin daha az kırıştığı da bir diğer kritik gerçek.

8
Kalem kapağındaki delik
Kalem kapağındaki delik
Bu bilgiyi okurken 'bu kadar öngörü olur mu?' diyebilirsiniz. Ders çalışırken kapak yutarak boğulan öğrenci sayısının artmasının ardından başvurulan bu yöntem sayesinde can kayıplarının önüne geçmek amaçlanmış. Bu kapak yutulsa dahi içindeki delik sayesinde soluk borusu tıkanmıyor ve sağlık ekipleri müdahale edene kadar nefes alış verişi devam ediyor.

9
Uçak camındaki delik
Uçak camındaki delik
Seyahat ettiğiniz uçağın camında ufak bir delik gördüğünüzde panik yapmayın. Bu delik, yüksek basınçta seyreden uçakta basınç farkı sebebiyle yaşanabilecek cam kırıklarını engellemek.

10
Yeni alınan kıyafetin yanındaki kumaş
Yeni alınan kıyafetin yanındaki kumaş
İlk bakışta bu parçanın yama için konulduğu düşünülebilir. Ancak tekstilciler bizden bir adım daha önde. Bu parça, kıyafetin yıkandıktan sonra nasıl bir hal alacağının denenmesi için konulmuştur. Tüm kıyafeti yıkayıp risk almadan önce bu parçayı yıkayabilirsiniz. Solacak mı yoksa çekecek mi? Bir nevi deneme tahtasıdır.

11
Pizza kutusundaki beyaz plastik
Pizza kutusundaki beyaz plastik
Hakkında birçok rivayet bulunan bu plastik nesnenin amacı aslında çok basit. Pizza kutusunun kapağının pizzaya temas etmemesini sağlamak.

12
Kola kutusunun kapağındaki delik
Kola kutusunun kapağındaki delik
Bu delik göründüğünden daha işlevsel. Farklı bir görünüm katmak ya da malzemeden çalmak için düşünülmeyen bu delik, pipetlerin sabitlenmesi için tasarlanmış.

Son Dakika Ne İşe Yaradığını Bilmediğimiz 9 İlginç Şey - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

7 yıl önce ölen babasının görüntülerini Google Earth'de bulan adam hüznünü sosyal medyada paylaştı Yeşilçam'ın vamp güzelinin olaylı gecesi! Gerdeğe girmeyince evin içinde kıyamet kopmuş Arjantin'de 98 milyon yıllık dinozor fosili bulundu! Yeryüzünün en büyüğü Kendilerini işkenceyle öldürüyorlar! Canlı canlı mumyalanan rahipler görenleri ürkütüyor Bu halini hatırlayan yok! Şimdi İtalyanları peşinden sürüklüyor