Son Dakika Haberleri: Ne Nasıl İcat Edildi?

Ne Nasıl İcat Edildi?

5 yıl önce

Hayatımızın ciddi bir kısmını oluşturuyorlar.

1
Hayatımızın ciddi bir kısmını oluşturuyorlar. Birbirimizi onlara göre değerlendiriyor, bir sonraki sezonun modasına göre hepsini yeniden şekillendiriyoruz. Peki, tüm bu giysi ve aksesuarlar aslında nereden geliyor?Hiçbir zaman demode olmayan çizmeler esasen savaş ayakkabısı olarak tasarlanmıştı.MÖ 1000 dolaylarında Asurlular tarafından icat edildiler.

Kaynak :
2
Her dolabın vazgeçilmezi gömlek başlangıçta dizlerin altına dek uzanan ve belden kemerlenen bir giysiydi.
3
Her gün giysisi kot pantolonların varlığı için işçilere teşekkür etmeliyiz.Günümüzde dev bir endüstriye dönen blucin, ilk kez 1850´lerde Levi Strauss tarafından madenciler için dikildi.
4
Aziz Pantalone, başı vurulurken isminin vazgeçilmez bir giysiye verileceğini herhalde tahmin etmiyordu.Pantolonlar 18. yüzyılda hâlâ tam olarak gelişimini tamamlayamamış, kısa pantolonlar şeklinde üretiliyordu.
5
Günlük hayatımızın vazgeçilmez rahatlığı spor ayakkabılar, dünya sahnesine çıkmak için 1860´lı yıllarda Charles Goodyear´ın kauçuğun kükürtle sertleştiğini keşfetmesini bekledi.
6
Cepsiz bir hayat düşünülemez. Oysa ki, 1500´lü yıllardan önce yaşıyor olsaydınız, cepli bir giysiye uzaylı kostümü olarak bakabilirdiniz.
7
1890´lı yıllardı ve pek çok polo oyuncusunun başı hiçbir yere bağlı olmayıp rüzgarda sallanıp duran yakalarıyla beladaydı.Basit iki düğme bu problemi çözecekti ve Polo yaka trendini asla yitirmedi.
8
Nasıl icat edildi? Pek çok insanın hakikaten nereden çıktı bu musibet dediği kravatın ne amaçla ortaya çıktığı bir muamma.Ancak zamanında askerlerin serinlemek üzere ıslatıp boyunlarına astıkları boyun bağı ile bir akrabalığı olduğu düşünülüyor.
9
İlk geniş kenarlı şapka M.Ö 5. yüzyılda Yunanistan´da takıldı; bugün fötr olarak bilinen bu şapka avcı ve gezginleri güneş ve yağmurdan koruyordu.
10
Bugün türüne pek rastlanmayan silindir şapka ilk kez 15 Ocak 1797´de John Etherington´ın camekânında belirdi. Dükkânın önünde öyle bir kalabalık toplandı ki, Etherington kamu düzenini bozmaktan tutuklandı.
11
İlk şemsiye yağmurdan değil, güneşten korumak amacıyla Mezopotamya´da ortaya çıktı.Kokteyl şemsiyesinin kimin niçin tasarladığıysa bir muamma.
12
Neredeyse aynı anda tüm dünyaya bir yerden ilham geldi ve yelpaze icat oldu.Uzun dönemlerce statü sembolü olan yelpaze hâlâ en basit serinleme aracı.
13
Latincesi ´bursa´ olan cüzdanın atası kese olarak bildiğimiz, büzgülü torbalardı ve cebin keşfinden önce oldukça elzemdi.
14
Ne kadar gerekli bir icat olduğu su götürmeyen çengelli iğnenin en yakın akrabası olan U şeklinde kıvrılmış iğne 3.000 yıl önce Orta Avrupa´da ortaya çıktı.
15


Haber Yayın Tarihi: 30.07.2014 12:43 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Kentin en işlek caddesini kakalaklar bastı! Vatandaş çığlık çığlığa kaçtı Küçük Gelin dizisinin Zehra'sı şimdilerde güzeller güzeli bir genç kız oldu! Mucize tohum! Diz ağrılarından, tümöre; ölüm hariç her derde deva! Kalça kaldırma ameliyatı için Türkiye'ye gelen İngiliz turistin başına gelmeyen kalmadı! Helikopter turunda tesadüfen gördü! İzlanda'da 50 ceset kıyıya vurdu