Ne servis var ne de yol! Her gün ayaklarına poşet bağlıyorlar - Son Dakika

Ne servis var ne de yol! Her gün ayaklarına poşet bağlıyorlar

04.11.2019 11:45

Adana'nın Yüreğir ilçesine bağlı İncirlik Cumhuriyet Mahallesi'nde oturan çocuklar okula gitmek için resmen çile çekiyor. Toprak yolun kış aylarında çamurla kaplı olması nedeniyle öğrenciler ayaklarına poşet geçirip engebeli yolu aşarak okula ulaşıyor.

1
Bayram Karadağ İlkokulu/Ortaokulu 1999 yılında eğitim-öğretime açıldı. İncirlik Cumhuriyet Mahallesi'nde oturan çocuklar ise yıllardır 2 kilometrelik ana yolu kullanmak yerine 400 metre uzunluğundaki sebze ekili tarlanın içindeki yoldan okula gitmeye başladı. Zaman içerisinde bazı veliler çocuklarını servise yazdırırken maddi durumu iyi olmayan veliler ise çocuklarının çamurlu tarla yolundan okula gidip gelmelerine razı oldu.
2
Kış ayı geldiğinde ise yağmurdan dolayı toprak yol çamurla kaplı olunca veliler çocuklarının ayaklarına poşet geçirerek okula gönderiyor. Bazı veliler çocukları ile birlikte tarla yolundaki engebeleri aşarken bazı çocuklar tek başına okula gidiyor. Yolda poşetleri parçalanan ve ayakları çamur olan çocuklar ise okul idarecilerinden uyarı alıyor.
3
'Çok vahim durumdayız.'
Çok vahim durumdayız.
Çocuklarının her gün okula gitmek için zahmet çektiğini belirten veli Halime Beyrüz, "Başka yolumuz yok. Diğer yoldan gitmek için servise vermemiz lazım. Ona da durumumuz yok. 4-5 çocuğu okula giden veliler de var ve servis parasını verme şansları yok. Dar gelirli aileleriz hepimiz. Yollarımız çamur içerisinde. Okula perişan halde gidiyorlar. Okula çamurlu gidince yöneticilerden uyarı alıyorlar. Çok vahim durumdayız. Tarla sahiplerinden yeri geliyor laf yiyoruz. Bir an önce bizim yollarımızın yapılmasını istiyoruz." diye konuştu.
4
Tarla yolundan giderken çocuklarının can güvenliği olmadığını belirten Beyrüz, "Sulama yapılırken çocuğum gidince çok korkuyorum. Başlarına ne gelecek korkusuyla bekliyorum akşama kadar" ifadelerini kullandı.
5
'Yol çocukları yıldırıyor!'
Yol çocukları yıldırıyor!
Çocukların yolda ayaklarına poşet giymeleri gerektiğini ancak poşetlerin de ücretli olması nedeniyle maddi açıdan zorluk çektiklerini ifade eden Halime Beyrüz, "Her gün 4 poşet maliyeti oluyor. Servisle göndersek daha karlı olur herhalde. 1999 yılından bu yana yollar bu şekilde. Yollarımızın yapılmasını istiyoruz. Çocuklarımız okula gitmeyi çok seviyor ama bu yol onları yıldırıyor. Ben bile bu yolda okula gitmek istemem." dedi.
6
'Büyüyünce pilot olmak istiyorum.'
Büyüyünce pilot olmak istiyorum.
5. sınıf öğrencisi 11 yaşındaki Batuhan Uğurlu, "Çok zor buradan gidip gelmek. Yağmur yağıyor ve üzerimiz çamur oluyor. Öğretmenlerimiz sınıfa girmemize izin vermiyor. Ayakkabılarımız, üstümüz hep çamur oluyor. Okumayı seviyorum. Büyüyünce pilot olmak istiyorum." diye konuştu.
7
Rahime Kaplan ise "Bu yol daha kısa hem daha çabuk gidiliyor. Bu yoldan gidince ayaklarımız çamur oluyor sonra hoca bize kızıyor. Diğer yoldan gidince de geç kalıyoruz. Yetkililer bize yol yapsınlar. Okulu çok seviyorum. Büyüyünce öğretmen olmak istiyorum." dedi.
8
9
10
11
12

YORUMLAR (8)
  • Durdu DAMAR: Arkadaşlar bazen bilir bilmez konuşuyorsunuz, yazıyorsunuz. Devlet okullardaki öğrencilerin servis parasını dahi ödüyor. Benim köyüme çevre köylerden gelen öğrenciler var. Bu servislerin ücretleri devlet tarafından ödeniyor. Burada bir yerlerde sıkıntı var demektir. Veliler kaymakama valiye gitsinler, çocukları için servis istesinler, bu küçük çocuklara yazık .... Allah devletimize zeval vermesin. Devlet her zaman her yerde vatandaşın yanındadır. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Ne servis var ne de yol! Her gün ayaklarına poşet bağlıyorlar - Son Dakika


Advertisement