Son Dakika Haberleri: Neden Bu Böceğe 'Uğur Böceği' Dediğimizi Biliyor musunuz?

Neden Bu Böceğe 'Uğur Böceği' Dediğimizi Biliyor musunuz?

3 yıl önce

Parmağınıza konduğu anda gözlerinizi kapatıp dilek dilediğinizi biliyoruz. Günümüzde karşımıza çıkınca uğur getireceğine inandığımız ve adına “Uç uç böceğim, annen sana terlik pabuç alacak.” şeklinde çocuk şarkıları yazdığımız uğur böceği neden bu ismi almıştır?

1
Diğer dillerde tam olarak uğur anlamına gelmeyen kelimelerle karşılanan uğur böceğinin, bu ismi almasının altında yatan bir neden olmalı.

2
Eskiden bir numaralı geçim kaynağı olan tarım hayatındaki insanlarımız, yetiştirdikleri bitkilerin hasat zamanına kadar sağlıklı olarak yetişebilmesi için büyük uğraş verirlerdi.

3
Tabii o zamanlar kimyasal tarım ilaçları da yok…

4
Bitkileri kurutan zararlı böceklerden de çiftçilerin kendi yöntemleriyle kurtuldukları söylenemezdi.

5
Bu dönemlerde yaprakları yiyen yaprak bitleri başta olmak üzere, tarım ürünlerine zarar veren onlarca böceği yiyerek bitkilerin verimsizleşmesine ve kurumasına engel olan bu böcekler, tarlalara bereket getirdiği için çiftçilerimiz tarafından “Uğur Böceği” adını almış.

6
Kültürümüzde de çok güzel bir yer etmiş oldu böylelikle.Haber Yayın Tarihi: 15.08.2017 12:38 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Bir zamanlar güzelliğiyle mest ediyordu! Prenses Caroline son haliyle şaşırttı Herkes bilmez! Büyükanıt, totemiyle bakın Fener'i nasıl şampiyon yaptı 83'lük İngiliz'in, emeklilik oyunu! Türkiye'de gününü gün ederken ülkesini dolandırdı Canlı yayında skandal! 74'lük kocasını, 60 yaşındaki adamla duşta aldattı Kuruluş Osman'ın Ayşe Hatun'u Açelya Özcan, yatak pozuyla nefes kesti!