Nemlendiriciniz Sizi Güneşten Korusun - Son Dakika

Nemlendiriciniz Sizi Güneşten Korusun

6 yıl önce

Nemlendiricinizi seçerken güneş koruma özelliği olup olmadığını kontrol edin.

1
Güneş artık eskisi kadar dost değil bizlere; tüm canlılar için yaşam enerjisi olan güneş ozon tabakasının incelmesiyle birlikte neyazık ki artık bir tehlike unsuru haline geldi.
2
UVA kısa dalga boyludur cildin erken yaşlanması ve kırışmasına sebep olurken; UVB ve UVC nin ise deri kanseri riskini arttırdığını biliyoruz.
3
Bu yüzden de sadece deniz ya da havuz kenarında güneşlenirken değil, günün her saatinde güneşten korunmamız büyük bir önem taşıyor.
4
Dolayısıyla özellikle güneşe, yaz, kış direkt maruz kalan yüzümüze kullandığımız nemlendiricilerin güneşten koruma özelliği olması önemlidir.
5
Kreminiz en az SPF 30+ olmalıdır. SPF( Sun Protection Factör) bir rakamla belirtilen bu özellik, ürünün cildi güneş hasarına karşı koruyabilme yeteneğini gösterir.
6
Günlük kullanım için iyi bir nemlendirici; kokusuz, parfümsüz, nonallerjik ve en az SPF 30 + olmalıdır.
7
Güneşten gelen UV ışınları derideki canlı hücrelere zarar verir.
8
UV ışığına maruz kalan hücreleri korumak için hücrelerin etrafında bulunan melanositler(derimize rengini veren pigment yapımından sorumlu hücreler) çoğalmaya başlar ve deride koyu kahverengi renk değişimi(bronzlaşma) gözlenir.
9
Yani güneşe maruz kalan derinin koyulaşması bir savunma mekanizmasıdır.
10
Güneş koruyucu içermeyen nemlendiriciler ;cildimizi savunmasız bırakacağı için istenmeyen lekelere neden olurlar
11
Eğer güneş kremi kullanmak zorundaysanız yapmanız gereken ilk önce güneş kremini sonra da böcek kovucuyu sürmenizdir. Ancak en az 2 saatte bir güneş kremini tekrarlamayı unutmayınız.
12
İlerleyen teknoloji ve bilimsel çalışmalarla güneş kremleri su geçirmez hale gelmeye başladı. Eğer su aktivitesinde bulunuyorsanız bu krem size 40 dakika gibi bir zaman kazandırır.
13
Güneşlenme ve yüzme sonrası terleme ile güneş kremi etkisini kaybeder. Bu durumda güneş kremi en az 2-3 saat içerisinde tekrarlanmalıdır.
14
Güneşe çıkmadan 30 dakika önce, güneş kreminizi sürmeniz gerekmektedir.
15
Burun, kulak, boyun, kafa derisi, dudaklar dahil olmak üzere güneşe maruz kalacak bütün açık cilt alanı kremlenmelidir. Kremi vücudunuza uygularken üzerinde yazan şekilde uygulayın. Çoğu güneş kremi doğru şekilde uygulanamamaktadır.

Haber Yayın Tarihi: 11.04.2014 06:21 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Güzel oyuncu Bella Thorne, sokak ortasında bikiniyle gezip yerleri süpürdü! Kurşun dizisinin Tomris'i derin göğüs dekoltesiyle takipçilerini şaşı etti! Soğuk algınlığına iyi geliyor, cinsel güce güç katıyor! İşte mesir macununun faydaları Noel kutlamaları sokaklara taştı! Alkolün etkisiyle kendinden geçen İngilizlerden ilginç kareler Yılbaşı kapı süsünün içinden çıkan şey şoke etti! Görenin midesi kalkıyor