Neşet Ertaş'ın Ardından Ne Söylediler? - Son Dakika

Neşet Ertaş'ın Ardından Ne Söylediler?

25.09.2012 11:11

1
74 yaşında hayata gözlerini yuman büyük ustanın vasiyetini kardeşi Necati Ertaş açıkladı. Ertaş, "Size özel bir vasiyeti oldu mu?" sorusuna "Bize 'Babamın ayak ucuna defnedin' dedi" diye konuştu.

2
Türk halk müziğinin efsane ismi Neşet Ertaş'ın vefatı, hayranları ve sanat dünyasını yasa boğdu.
3
CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL: "2008 yılında Çankaya Sofrası'nda diğer sanatçılarımızla birlikte misafir etmekten memnuniyet duyduğum Neşet Ertaş, her zaman sevgiyle, saygıyla ve takdirle hatırlanacak; en önemli kültür değerlerimizden biri olarak gönlümüzü titreten türkü ve bozlaklarıyla kalbimizde yaşamaya devam edecektir."
4
BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN: “Bir gönül eri, 'Gönül Dağı' olmayı başarmış bir sanatçı olduğunu belirterek, “Neşet Ertaş'ın adının milyonlarca seveni tarafından yaşatılacağına, sanat üslubunun gelecek nesilleri etkilemeye devam edeceğine yürekten inanıyorum. Uzun yıllar gurbet hayatı yaşayan Neşet Ertaş, bir gönül eri, hatta bir 'Gönül Dağı' olmayı da başarmış bir sanatçımızdır. Eşsiz üslubu, parlak yorumları ile dikkati çeken Neşet Ertaş, yorumladığı türkü ve bozlaklar sayesinde "
5
BAŞKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ “O hep mahzun, mahcup ve mütevazı çehresiyle gösterdi kendisini. Hülasa bu dünyada güzel ve esaslı bir seda bıraktı. Ancak bugün 'gönül dağımız' onun yokluğuyla 'yağmur yağmur boran' oldu. Ruhun şad olsun, mekanın cennet olsun. Bozkırın Tezenesi bil ki sazınla, sözünle öyle temiz bir hatıra bıraktın ki gönlümüz hep seni arayacak."
6
KÜLTÜR VE TURUZİM BAKANI ERTUĞRUL GÜNAY: Büyük bir sesi kaybettik, hepimiz çok üzgünüz. Şahsen çok yakın tanıdığım bir arkadaşımdı. Kendisini ziyarete gitmiştim. Bu kadar erken kaybedeceğimizi düşünmemiştim. Büyük bir insanı kaybettik. Bizim sazımızla, bizim sözümüzle Avrupa'ya kendini tanıtmıştı. Kültürümüzü dünyaya tanıtmıştı. Halkın sevdiği bir büyük sanatçıydı. Sezen Aksu kabul ederseydi ki ederdi, bir yanda Neşet Ertaş, bir yanda Şivan Perver dostluğun, kardeşliğin sahnesini yansıtacaktık.
7
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU: Halk müziğinin bu usta sesini yıllar yılı söylenecek türküleriyle hem yanımızda hissedecek, hem de yokluğunu duyacağız. Bozkırın Tezenesi, türkülerin dili sustu. Artık büyük ustayı dilden dile, gönülden gönüle dalga dalga yayılan türküleriyle anacak, halk müziğinin bu usta sesini yıllar yılı söylenecek türküleriyle hem yanımızda hissedecek, hem de yokluğunu duyacağız.
8
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI GÜRSEL TEKİN: Devlet sanatçısı olmayı reddedip türkülerini halk için söyleyen Ertaş'ın ölümüyle bir dönem kapandı. Bozkırın türküleri bugün öksüz kaldı. O'na boşuna Bozkırın Tezenesi denilmedi. Anadolu'nun çilekeş insanlarını onun kadar hiç kimse anlatamadı. Zahidem'i, Yalan Dünya'yı, bir daha hiç kimse onun gibi söyleyemeyecek.
9
BAŞBAKAN YARDIMCISI VE BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ: "Kalpten kalbe bir yol vardır görülmez Gönülden gönüle yol gizli gizli…" Ülkemizin rahmetli Neşet Ertaş'a muhabbeti gizli değil, aşikârdır.
10
SABAHAT AKKİRAZ: HER TÜRKÜDE HATIRLAYACAĞIZ.

"Hepimizin türküleriyle büyüdüğü, yaşadığı bir büyük usta. En büyük tesellim onun gibi çalan, söyleyen bir değerimiz yoktu. Sonsuza kadar her tele vurulduğunda, türkü söylendiğinde onu hep yaşıyor hissedeceğiz. Onu hep öyle duyacağız, öyle anımsayacağız."

11
SELDA BAĞCAN: HAYATI ACILARLA GEÇTİ.

“Çok üzüntülüyüz, değerli bir ozandı. Birinci kaynaktan türküler dinleyemeyeceğiz artık. Kendisinden 2-3 eser aldım. Çok üzgünüm, nur içinde yatsın. Hayatı acılar içinde geçti. Hasan Saltık onu yeniden var etti, popüler olmasını sağladı. Hak ettiği değeri bulamayan insanlardandı. Bu kadar değerli bir ozan, kalbi kırık olarak gitti."

12
BELKIS AKKALE: TOPLUMUN GÖNLÜNE GİRDİ, UNUTULMAZ

"Sanatçılar eserleriyle toplumun gönülen girmiş ustalar hiçbir zaman unutulmaz. Çok üzgünüm, haberi alınca da konuşmakta güçlük çekiyorum. Neşet Ertaş uzun yıllar halk türkülerine hizmet etti. Gençlik yıllarımda onun ilk kez konserine gitmiştim. Çok üzgünüz. Toplumda çok iz bırakan değerli bir ustayı kaybettik."

13
MUSA EROĞLU: KAZANDIĞI ERDEME ORTAK OLDUK

“Bütün sevenlerine, yakınlarına ve sanatçı arkadaşlarına öncelikle başsağlığı diliyorum. Sanat, Anadolu'nun geçmişi, geleceği ve yönetimi, sanata nasıl bakıldığı… Neşet Ertaş, bunların tam ortasında bir köprü, her iki tarafı da görülüyor. Bu isimlerin sayıları çok az."

14
"Aşık Veysel üç tane melodi vurduğu zaman Aşık Veysel diyorsun ama binlerce emek harcıyorsun hiçbir şey anlatılmıyor. Neşet Ertaş gibi 5-10 kişi var. Son fotoğrafa bakmamak lazım, daha önce bu adam neler yaptı, nerede hastalandı? Ondan sonra sahip çıkılıyor. Bütün geçmişini biliyorum, babasını, her şeyini biliyorum. Söylenecek başka laf yok. O bir Neşet Ertaş'tı ve kaybettik.
15
FATİH KISAPARMAK: İÇİNDE GÖNÜL SÖZÜ GEÇMEYEN TÜRKÜSÜ YOK

"Hakkında çok belgesel hazırlanacak. Onun tabiriyle çok sözleri az, az sözleri öz söyleyen bir ozandı. Ben onunla diz dize, göz göze saz çalma onurunu paylaşanlardandım. Bence o gönül adamıydı, en önemli özelliği buydu. İçinde gönül sözcüğünün geçmediği bir tane türküsünü bulamazsınız. Yeri doldurulmayacak bir büyük efsaneydi."

16
SÜMER EZGÜ: YAŞARKEN EFSANE OLMUŞTU.

“Başımız sağ olsun. Sadece halk müziği camiasının değil; onu seven, eserlerini dinleyen herkesin başı sağ olsun. Neşet Ertaş, Horasan göçeri bir Türkmen ozandı. Muharrem Ertaş ve Hacı Taşan'dan çok şey derlemişti. Kendisiyle tanışmayı çok arzu etmiştim. Diğeri de Neşet Ertaş'tı. Neşet Ertaş'la bir Almanya seyahatinde tanıştım. Evine gitmiştim. Yufka ekmeği ve bulgur pilavıyla yapılan bir yemek ikram etmişlerdi.

17
KIRAÇ: ONUNLA TANIŞMAK DÜNYALARA BEDEL

"Bir daha böylesi gelmez. Ben bozlakları çok seviyorum. Neşet Ertaş'ın türkülerini söylerken çok işe yaradığımı düşünüyorum. Neşet Ertaş'ta hem bir kabul ediş, hem bir isyan vardır. İki üç hafta önce konuşmuştum. Bana çok uzak olmayan coğrafi bölgenin büyük bir ozanı. Bozlaklar dünyadaki en tuhaf, en yüce müziklerdendir. Anlaşılmayacak kadar tuhaf ve güzel bir yerden söylüyordu. Onunla tanışmış olmak benim için dünyalara bedel."

18
ALAEDDİN YAVAŞÇA: YERİ BOŞ KALDI

"20. yüzyıla damgasını basan çok önemli sanatçıydı. Yeri boş kaldı. Bir daha kolay kolay benzeri gelmez. Sağlığındayken ona göstermemiz gereken ilgiyi, gönlümüzden taşan sevgiyi bunu belli edemiyoruz. Onu bu bakımdan tatmin ettiğimizi söyleyemem."

19
İNCİ ÇAYIRLI: ÇOK BÜYÜP KAYIP

"Çok üzüldüm. Beklemedik, çok ani bir olay. İnsan olarak çok değerli bir kişiydi. Çok büyük bir kayıp. Büyük bir hocayı, iyi bir enstrüman çalan birini kaybettik. Başımız sağ olsun. Nur içinde yatsın. Yaptığı işi önce saygı ve sevgi, sonra da derin bilgisini katıyordu. Büyük üzüntü duydum."

20
EDİP AKBAYRAM

Şoktayım. 3 gün önce Neşet ustayı ziyarete gittim. Odaya kimseyi almıyorlardı. Ancak görme olasılığı buldum. Uyuyordu. Bünye de çok küçülmüştü. Umutsuzluğa kapıldım ama çıkmadık canda umut vardır dileklerimle sağlıklar diledim.

21
ARİF SAĞ: Türkülerimizin, Türk Halk Müziği'nin, Türk folklorunun başı sağ olsun.Bozlak bölgesinin tek insanı. Yıllardır öyle geldi. Bir türlü onun gibi birisi yeşermedi. İnşallah bundan sonra onu dinleyenlerden yeşerir. Neşet'in yeri doldurulmayacaktır kesinlikle. Babası Muharrem Ertaş'ın dahi yeri doldurulmadı. Muharrem başkadır, Neşet Ertaş başka bir şeydir. Babasının tavrı, hali başkaydı, Neşet Ertaş'ın çok daha farklı bir çizgisi vardı bana göre. İkisi de çok büyük değerlerdi.
22
ALİ POYRAZOĞLU: Sazı düşünen, düğündüğünü meşk eden bir zihne dönüştürmüştü. Saz sustu... Neşet Ertaş düşüncelerini sevenlerine emanet etti.
23
SILA GENÇOĞLU: Nur içinde yat Neşet Ertaş.
24
MİNE TUGAY:Türküler ölmez ki..Güzel uyu Neşet Ertaş..
25
YEKTA KOPAN:Bozkırın tezenesi susar mı? Mekanı cennet olsun ustanın. #NesetErtas
26
AHMET HAKAN: Neşet Ertaş öldü: Kalpten kalbe giden gizli yol kapandı.
27
KÜÇÜK İSKENDER: Neşet Ertaş'ı kaybettik. Büyük ozan güzel uyu
28
DERYA KÖROĞLU: Büyük usta Neşet Ertaş ışıklar içinde yatsın. Türküler onun dilinde bambaşkaydı, bağlama bambaşka... "Yalan dünya" onu da aldı bizden.
29
SUAVİ: Canım ağabeyim, büyük usta. Seni saygıyla selamlıyorum. Sen bir başına "Müzik fakültesiydin, cingeneydin, Abdal'dın,yokluk-tokluk bilendin.

Son Dakika Neşet Ertaş'ın Ardından Ne Söylediler? - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement