Nesli tükenme tehlikesi altında olan karakulak Muğla'da fotokapana takıldı - Son Dakika

Nesli tükenme tehlikesi altında olan karakulak Muğla'da fotokapana takıldı

12.01.2020 18:03

Nesli tükenme tehlikesi altında bulunan karakulak Muğla Köyceğiz'de doğaya yerleştirilen bir fotokapanın objektifine takıldı.

1
Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü yaban hayvanlarını izlemek için doğaya yerleştirdiği foto kapanlar sayesinde yaban hayatını izlemeye devam ediyor.

2
Çoğumuzun belgesellerde gördüğü karakulak Köyceğiz'de kameralara takıldı.
3
Geçtiğimiz günlerde Muğla Köyceğiz'de doğaya yerleştirilen foto kapana bu kez, Türkiye'de nesli tehdit altında olan karakulak (caracal caracal) takıldı.
4
Fotokapana hem gece hem de gündüz görüntüsü takılan karakulak daha sonra ise envanter ve av koruma–kontrol faaliyetleri esnasında DKMP görevlilerin objektifine takıldı.
5
Elde edilen görüntüler nesli tehdit altında olan bu türün Türkiye'deki varlığının görülmesi bakımından büyük önem taşıyor.

6
Karakulak (Caracal caracal), kedigiller (Felidae) familyasından vahşi bir hayvan türü olarak biliniyor. Dış görünümü ile vaşağa çok benzeyor ve kimi zaman Step Vaşağı, Mısır Vaşağı gibi adlarla da anılıyor.
7
Karakulağın moleküler DNA çalışmaları ile tamamen farklı bir tür olduğu kanıtlandı. Afrika altın kedisi ve Serval ile yakın akraba olduğu belirlendi. Karakulaklar kolayca evcilleştirilebilir bir tür. Zaman zaman bir evcil hayvan izlenimi veriyor.
8
İnsanlarla birlikte yaşamaya kolayca adapte olabiliyor. Doğada düşük yoğunlukta bulunmaları ve iyi gizlenmeleri nedeniyle vahşi yaşamda görülmeleri çok zor.

9
Bu kedi türü avlanmasının ve etinin yenmesinin korkunç sonuçları olabilecek bir uğursuzluk getireceğine inanıldığından Anadolu'da pek avlanmıyor.
10
11

Son Dakika Nesli tükenme tehlikesi altında olan karakulak Muğla'da fotokapana takıldı - Son Dakika


YORUMLAR (1)

Diğer Galeriler

Elliot Page, cinsiyet değiştirip erkek olduğunu açıkladıktan bir ay sonra eşine boşanma davası açtı Tanıyabilene aşk olsun! Estetiği abartan Tuğba Altıntop kızından bile küçük görünüyor Güzelliğiyle sınırları aştı! Fahriye Evcen dünyanın en güzel 10 Müslüman kadını listesinde 7 yıl önce ölen babasının görüntülerini Google Earth'de bulan adam hüznünü sosyal medyada paylaştı Yeşilçam'ın vamp güzelinin olaylı gecesi! Gerdeğe girmeyince evin içinde kıyamet kopmuş