Nesli tükenme tehlikesi altında olan karakulak Muğla'da fotokapana takıldı - Son Dakika

Nesli tükenme tehlikesi altında olan karakulak Muğla'da fotokapana takıldı

9 gün önce

Nesli tükenme tehlikesi altında bulunan karakulak Muğla Köyceğiz'de doğaya yerleştirilen bir fotokapanın objektifine takıldı.

1
Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü yaban hayvanlarını izlemek için doğaya yerleştirdiği foto kapanlar sayesinde yaban hayatını izlemeye devam ediyor.

2
Çoğumuzun belgesellerde gördüğü karakulak Köyceğiz'de kameralara takıldı.
3
Geçtiğimiz günlerde Muğla Köyceğiz'de doğaya yerleştirilen foto kapana bu kez, Türkiye'de nesli tehdit altında olan karakulak (caracal caracal) takıldı.
4
Fotokapana hem gece hem de gündüz görüntüsü takılan karakulak daha sonra ise envanter ve av koruma–kontrol faaliyetleri esnasında DKMP görevlilerin objektifine takıldı.
5
Elde edilen görüntüler nesli tehdit altında olan bu türün Türkiye'deki varlığının görülmesi bakımından büyük önem taşıyor.

6
Karakulak (Caracal caracal), kedigiller (Felidae) familyasından vahşi bir hayvan türü olarak biliniyor. Dış görünümü ile vaşağa çok benzeyor ve kimi zaman Step Vaşağı, Mısır Vaşağı gibi adlarla da anılıyor.
7
Karakulağın moleküler DNA çalışmaları ile tamamen farklı bir tür olduğu kanıtlandı. Afrika altın kedisi ve Serval ile yakın akraba olduğu belirlendi. Karakulaklar kolayca evcilleştirilebilir bir tür. Zaman zaman bir evcil hayvan izlenimi veriyor.
8
İnsanlarla birlikte yaşamaya kolayca adapte olabiliyor. Doğada düşük yoğunlukta bulunmaları ve iyi gizlenmeleri nedeniyle vahşi yaşamda görülmeleri çok zor.

9
Bu kedi türü avlanmasının ve etinin yenmesinin korkunç sonuçları olabilecek bir uğursuzluk getireceğine inanıldığından Anadolu'da pek avlanmıyor.
10
11

Haber Yayın Tarihi: 12.01.2020 06:03 

YORUMLAR (1)


Diğer Galeriler

24 yaşındaki öğretmen, 13 yaşındaki öğrencisine çıplak fotoğraflarını gönderdi Ünlü basketbolcu Valentina Vignali, çırılçıplak soyunup poz verdi! Beğeni butonu çöktü 2019'un en değerli şirketleri belli oldu! İşte liste başındaki 5 şirket ve piyasa değerleri 65 yıllık aşk hikayesi! Yaşlı çift aynı gün el ele öldü Evinin tuvaletinde dehşeti yaşadı! 2 metrelik boa yılanı ile burun buruna geldi

Son Dakika Haberleri