Neye niyet neye kısmet! Çeyizini düzebilmek için işe girdi, hiç durmadan 66 yıldır çalışıyor - Son Dakika

Neye niyet neye kısmet! Çeyizini düzebilmek için işe girdi, hiç durmadan 66 yıldır çalışıyor

23.11.2020 15:24

Sırbistan'ın en yaşlı aşçısı olan 86 yaşındaki Budimirka Mladenovic, çeyizini düzebilmek için 20 yaşındayken başladığı çalışma hayatına 66 yıldır ara vermeden devam ediyor, üstelik sadece 4 defa izin kullanarak.

1
Sırbistan'ın en yaşlı çalışan aşçısı olan 86 yaşındaki Budimirka Mladenovic, 20 yaşındayken çalışmaya başladığı restoranda sağlığı el verdiği sürece yemek yapmaya devam etmek istiyor. "Buda Nine" olarak da tanınan Mladenovic: "Restoranlara o yıllarda meyhane gözüyle bakılırdı. Genç kızların çalışması için pek uygun bir yer değildi, ama çeyizimi düzebilmek için çalışmak zorundaydım"
2
Sırbistan'ın çalışan en yaşlı aşçısı olan 86 yaşındaki Budimirka Mladenovic, henüz 20 yaşındayken çeyizini düzebilmek için işe girdiği restoranda 66 yıldır aralıksız şekilde yemek pişiriyor. İşe girdiği günden beri yalnızca 4 kez izin kullanan Mladenovic, yuvası olarak gördüğü restorandaki işine adeta ömrünü adadı. Yaşadığı Novi Pazar şehrinde "Buda Nine" olarak da bilinen Mladenovic'in tüm hayatı, yöresel yemeklerin yapıldığı restorandaki işinden ibaret.
3
Yoksul bir ailenin kızı olarak dünyaya geldiğini anlatan Mladenovic, o yıllarda kızların çalışmasının hoş karşılanmadığını belirterek, yaşadıkları maddi sıkıntılar nedeniyle annesinin zoruyla işe başladığını söyledi. Restoranlara o yıllarda meyhane gözüyle bakıldığını ve buraların genç bir kızın çalışması için uygun yerler olmadığını kaydeden Mladenovic, çeyizini düzebilmek için çalışmak zorunda olduğunu dile getirdi.
4
Buda Nine, para kazanıp maddi zorlukları aştığında ise evlenme imkanı olmadığını anlatarak, sonrasında restoranın bağlı olduğu otelde kendisine bir oda tahsis edildiğini ve burada kalmaya başladığını söyledi. Yuvasını da iş yerinde kuran Mladenovic, "İşim benim hayatım oldu. Geceleri 'Yarın ne pişirsem?' diye düşünmeye başladım. Restorana gelen misafirlerin tabaklarını bitmiş gördüğümde çok mutlu oluyorum" ifadelerini kullandı.
5
"En değerli misafirim Tito oldu"
En değerli misafirim Tito oldu
Çocukluğunda çamurdan yemekler yaptığını hatırladığını söyleyen Mladenovic, "İnsan doğarken yapacağı iş bellidir. Ben de işimi gerçekten severek yapıyorum" dedi. Mladenovic, 20 yıl önce emekli olmasına rağmen işi bırakmayı hiç düşünmediğini belirterek, restorana gelen misafirlerini yemeklerinden mahrum bırakmak istemediğini söyledi.

6
Şehre gelen üst düzey konukların da yaptığı yemekleri lezzetli bulduğunu aktaran Mladenovic, yemeklerinden yeme imkanı bulan en değerli misafirinin ise eski Yugoslavya Devlet Başkanı Josip Broz Tito olduğunu belirtti. Budimirka Mladenovic, yaşı ilerlemesine rağmen sağlığı el verdiği sürece yemek pişirmeye devam edeceğini sözlerine ekledi.
7
8
9
10

YORUMLAR
500

Son Dakika Neye niyet neye kısmet! Çeyizini düzebilmek için işe girdi, hiç durmadan 66 yıldır çalışıyor - Son Dakika


Advertisement