Nihat Hatipoğlu Uyardı: Küçük Görülen Büyük Günahlar - Son Dakika

Nihat Hatipoğlu Uyardı: Küçük Görülen Büyük Günahlar

30.05.2018 13:48

Nihat Hatipoğlu, insanların küçük gördüğü büyük günahlar olduğunu anlattığı yazısında, ahirette çekilecek cezalardan arınmak için, günahkarların tövbe ederek yeni bir hayata başlaması gerektiğini söyledi.

1
İnsanoğlu iyiliğe de kötülüğe de meyillidir. Yaradılışında kendisine iki kabiliyet de verilmiştir. Nefsine mağlup olan kötülüğe meyleder, nefsini terbiye edense iyiliğe yanaşır. İşlenen günahlar da büyük veya küçük diye ikiye ayrıştırılmıştır.

2
Gerçi bazı âlimlere göre: ısrarla işlenen küçük günahlar mutlaka büyük günaha dönüşür. Çünkü küçük günahından pişmanlık duymayan ve tövbe etmeyen kişi mutlaka büyük günahın girdabına kapılır. Kendini alıkoyamaz.

3
Büyük günahlar Kur'an-ı Kerim'de veya Hz. Peygamber'in (s.a.v.) sahih hadislerinde tek tek sayılmıştır. Bunlardan sakınmak lazımdır. Çünkü gerçek bir tövbe yapmadan, sırtında büyük günahlarla ahirete giden kişi mutlaka bedelini öder. Bedel bazen de sandığımız kadar kısa ve hafif olmayabilir. Büyük günahların bir kısmı şöyledir:

4
Şirk
Şirk
Allah'tan gayrısına kulluk etmek. Aslında Allah'ın sıfatlarını, gücünü, özelliklerini başkasında var saymak şirktir. Şirk olması için illaki puta tapmak gerekmiyor. Çünkü şirke bulaşan, kendini Allah'la iktidar ve gücü paylaşmış görüyor. Allah'a "ben de varım" demiş oluyor.

5
İnsan Öldürmek
İnsan Öldürmek
İnsan öldürmek, şirke yakın bir günahtır. Çünkü insan öldüren, bir anlamda kendisinde ilahlık gücü görüyor. Belli belirsiz şöyle demiş oluyor: Ben de Allah gibi ömre son verebilirim. Ben de Azrail'i çağırabilirim.

6
Sihir
Sihir
Sihirde, başkalarının hayatına müdahale vardır. Sihir yapan, karşısındakini ya rahatsız ediyor ya da hayat standartlarını daraltıyor. Bu ise her şeyden önce örtülü bir şirktir, hayata müdahaledir. Onun için sihirbazlar iflah etmezler deniliyor. Sihirbaz bir anlamda kendisinde kaderi –olumsuz yönde- etkileme gücünü görüyor. Ondan ötürü de sihir büyük günahtan sayılmıştır. Hatta İmam Kurtubi, "Sihir başkasının ölümüne yol açabilir. Böyle bir hal olursa, kanun uygulayıcı, misliyle mukabele etme yetkisine sahiptir" der.

7
Zina
Zina
Zinada hem Allah'a hem insana ihanet vardır. Zinada meşru yakınlığa, nikâha darbe vardır. Zinada, toplumun günaha direncine müdahale vardır. Zina eden kişi zinayı meşru sayarsa bu, şirke girer. Zina işlerse büyük günaha girmiş olur. Zina da örtülü ve dolaylı bir şirktir. Özellikle de ihtiyarın zinası, komşuyla yapılan zina, iş ortağının eşiyle yapılan zina bu fiilin en ağır olanıdır.

8
Zekat Vermemek
Zekat Vermemek
Zekâttan sakınmak da büyük günahlardan sayılmıştır. Çünkü zenginin kazandığı helal rızıkta fakire konulmuş bir hak vardır. Ve zengin bunu vermekle yükümlüdür. Bundan sakındığında Yüce Allah'ın nimetini kullardan alıkoymuş olur.

9
KÜÇÜK GÖRÜLEN BÜYÜK GÜNAHLAR
KÜÇÜK GÖRÜLEN BÜYÜK GÜNAHLAR
Namazı terk etmek. Oruç tutmamak. Hacc'a gitmemek.

10
Ana-babaya riayet etmemek. Akrabayı gözetmemek. Faiz yemek.

11
Yetim malı yemek. Allah ve Peygamber adına yalan söylemek. Savaş meydanından kaçmak.

12
Hükümdarların vatandaşları aldatması. Kibir. Yalancı şahitlik.

13
İçki içmek. Kumar oynamak. Suçsuz Müslüman kadınlara iftira atmak.

14
Ganimet malında hıyanet etmek. Hırsızlık yapmak. Yol kesmek.

15
Yalan yere yemin etmek. Zulüm. Haraç almak. Haram yemek elde etmek.

16
İntihar etmek. Çok yalan söylemek. Hâkim ve idarecilerin adaletsizlik yapması.

17
Vereceği karar için hâkimin rüşvet alması.

18
Kadının erkeğe, erkeğin kadına benzemesi.

19
Diğer din mensuplarının sembollerini sembol edinmek.

20
Riya.

21
İlmini gizlemek ve dünya için öğrenmek.

22
Hıyanet. Kadere inanmamak.

23
Başkalarının sırlarını öğrenmeye çalışmak.

Son Dakika Nihat Hatipoğlu Uyardı: Küçük Görülen Büyük Günahlar - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

7 yıl önce ölen babasının görüntülerini Google Earth'de bulan adam hüznünü sosyal medyada paylaştı Yeşilçam'ın vamp güzelinin olaylı gecesi! Gerdeğe girmeyince evin içinde kıyamet kopmuş Arjantin'de 98 milyon yıllık dinozor fosili bulundu! Yeryüzünün en büyüğü Kendilerini işkenceyle öldürüyorlar! Canlı canlı mumyalanan rahipler görenleri ürkütüyor Bu halini hatırlayan yok! Şimdi İtalyanları peşinden sürüklüyor