Nostaljik Magazin Haberleri - Son Dakika

Nostaljik Magazin Haberleri

25.11.2014 12:28

1
Erol Taş'ın kahvehanesinden fotoğraflar/ Ses Dergisi'nde yayınlanan fotoğraflar Erol Taş'ın Cankurtaran'da tren yolunun hemen karşısında bulunan kahvehanesinden.

2
Çekimlerden boşta kalan zamanlarında burada bizzat çalışan Erol Taş, "Yeşilçam'a fazla güven olmaz. İnsan bir gün işsiz güçsüz kalabilir. Görüyorsunuz yıllarca bu işe emek vermiş bir sürü arkadaş işsiz şu sıralar...

3
Ama ben kahveme geliyorum işimin başına geçiyorum. Allah'a şükür geçinip gidiyorum..” diyor.

4
Ali Şen'in evinde verdiği çiğ köfte partisi/ Oyuncu Ali Şen, verdiği çiğ köfte partisi ile sanatçı dostlarını Etiler'deki evinde ağırlıyor.

5
Ali Şen'in kendi elleri ile yoğurduğu çiğ köfteyi ilk Sadri Alışık ve Neriman Köksal test ediyor.

6
Gecenin devamından... (Henüz 20'li yaşlarında olan evin oğlu Şener Şen sağda ayakta duruyor.)

7
Resimler 1964 tarihli Perde dergisinden. İki iyi dost olan Sadri Alışık ve Ayhan Işık Kadıköy'de bir film setinde beraber çalışırlarken verilen arada bahçeye çıkıp kartopu oynuyorlar. Ayhan Işık : “İşimiz dışındada çok zaman beraber oluruz.Hanımlarımızda birbirlerini tanır ,görüşürler. En büyük zevkim, Sadri'yi tavlada mars etmektir.” Sadri Alışık : “Genellikle filmlerdede tavla konusundada onunla çatışıyoruz. Filmlerde jön olduğu için o beni alt ediyor ama hıncımı tavlada alıyorum. Çünkü tavlada ,kamera karşısında olduğu kadar usta bir oyuncu değil Ayhan….”

8
23 yaşındaki Kemal Sunal/ 1967 yılı sonbaharı İstanbul'da yeni bir tiyatro kuruluyor. “Pendik Tiyatrosu” adı altında kurulan 10 kişilik ekibin genç oyuncularından biri de 23 yaşındaki Kemal Sunal.

9
Filiz Akın ve imamlar arasındaki ''bit'' polemiği/ 4 Şubat tarihli “Son” gazetesi manşetten Filiz Akın'ın film çekimi sırasında Aksaray Valide Camisi'nde bitlendiğini duyurdu. Birkaç gün sonra din adamları bu habere büyük bir tepki göstermeye başladılar.

10
Ayhan Işık Hollywood'da/ 1974 New York'da yayınlanan “Türkevi” dergisinin davetlisi olarak Amerikaya giden Ayhan Işık Hollywood izlenimlerini 1974 tarihli SES dergisine yazmış… "Hollywood'a gelen herkesin mutlaka ziyaret ettiği Hollywood bulvarındayım… İşte bu resimde Elizabeth Taylor ve Rock Hudson'ın 1956 tarihli “Giant” filmi için el izlerini bıraktıkları yerdeyim…"

11
Barış Manço ile Orhan Gencebay'ın ilk buluşması/ Kelebek gazetesinin aracılığı ile iki ünlü müzisyen ilk defa biraraya geliyor. Yazı işleri ofisinde gerçekleşen bu tanışma için Barış Manço şunları söylüyor, “Orhan Gencebay'ı eskiden beri takdir ederim. Düşüncelerimiz, yapmak istediklerimiz, müzik anlayışımız aynı. Hatta yetişme şeklimiz bile benziyor. Benim için müzik, folk müziği, Türk müziği diye ayrılmaz. Müzik müziktir ve 35 milyon bundan hoşlandıkça, ne olursa olsun hangi tür çalınırsa çalınsın, bu onun müziğidir.”

12
Tecavüzcü Çoşkun Fenerbahçe'de/ Resimler Saklambaç gazetesinde yayınlanan Merrhametsiz Dünya” isimli fotoromandan. Fenerbahçeli yıldız bir futbolcuyu oynayan Tecavüzcü Çoşkun'a Gökben eşlik ediyor.

13
“Hababam Sınıfı” filminin afişindeki ilginç ayrıntı/ Ses Dergisi'nde yayınlanan “Bu bir olaydır” başlıklı haberin devamı şöyle: “Yeşilçam'da öteden beri süregelen ve zaman zaman da oyuncular arasında olaylara neden olan bir sorun vardır. Afiş meselesi. Tarık Akan son çevrilen “Hababam Sınıfı” filmi ile ilk kez bu kuralı bozarak güzel bir örnek verdi.

14
Ünlü oyuncu büyük bir jestle Münir Özkul'un adını kendi adından önce yazdırdı. Böylelikle Türk sinemasında ilk kez bir baş rol oyuncusu bütün kuralları bir anda yıkarak, adı karakter oyuncusuna çıkan birine yol vererek adını onun ardından yazdırdı afişlere.

15
Altın Portakal en iyi kadın oyuncu : Adile Naşit/ Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanan Adile Naşit o günü şöyle anlatıyor...

16
"24 Haziran günü Arzu Film'in setinde “Aile Şerefi” filmi için çalışıyorduk. Bir ara bir telefon geldi beni istiyorlarmış. Telefonun öbür ucunda Arzu filmin sahibi Ertem Eğilmez: ''Hazırlan Adile Antalya'ya gidiyorsun” dedi. Önce şaka zannettim benim seyahatten hele hele uçaktan hiç hoşlanmadığımı bilirdi. ”Evet Adile Antalya'ya gidiyorsun, ödül kazanmışsın onu alacaksın.'' diye devam etti. Kendisine “Acaba hangi yardımcı rol için?” diye sordum.”Yardımcı rol filan değil!!” diye gürledi Ertem Bey, “Doğrudan doğruya baş kadın oyuncu olarak alıyorsun ödülü. Sana pazartesiye kadar izin...Tebrik ederim.” deyip kapattı telefonu. Bir anda stüdyo birbirine girdi. Münir Özkul, Ayşen Gruda ve öbürleri herkes ödülü kendileri kazanmış gibi bayram ediyorlar sarılıp beni öpüyorlardı.''

17
Yıldızlar nasıl televizyon seyreder – 1977/ Televizyon henüz tüm evlerin vazgeçilmezi haline dönüşmemiş ancak yinede çok popüler Türkiyede…Tv de 7 Gün dergisi “yıldızlar nasıl televizyon seyreder” konulu bir araştırma yapmış.. "Nükhet Duru'nun evinde iki tane televizyon varmış ve bunlardan portatif olanı banyoda kullanıyormuş. En büyük zevklerinden bir imiş banyo yaparken televizyon seyretmek…."

18
Zeki Müren ,1969 yılında çıktığı Avrupa gezisinin son durağı olan İspanya nın Kanarya Adalarında…

19
Las Palmas ta ilgi odağı olan Zeki Müren şehri gezen turistlere poz veriyor.

20
Rüştü Asyalı ve Keloğlan olma hikayesi/ TRT radyoları çocuk saati programında yayınlanan Keloğlanprogramalarında Keloğlan karakterini canlandıran ve bu tipleme ile popüler olan 25 yaşındaki Rüştü Asyalı rejisörMetin Erksan'dan aldığı film teklifini kabul ediyor. Biraz sonra filmdeki Keloğlan karakteri için berbere gidecek olan Rüştü Asyalı, ilk karede Keloğlan masalları okuyarak beklemede.. Yandaki resimde ise film çekimleri boyunca normal hayatta kullanmak için satın aldığı peruğu ile... Berber Mustafa Kafalı, Rüştü Asyalı'nın saç ve sakalını ustura ile kazıyarak Asyalı'yı Keloğlan'a çeviriyor. Tıraş sonrası peruğunu kafasına geçiren Rüştü Asyalı: “Çıplak başla da aylarca dolaşılmaz ki. Film boyunca böyle suni saçla dolaşacağım.” diyor.

21
Barış Manço ve özel kuvvet macunları/ Haftasonu gazetesinin, “Damat bey 70 çeşit macun kullanıyor” başlıklı haberinden sonra baharatlara olan özel ilgisi ortaya çıkan Barış Manço tam 132 çeşit bitki ve baharattan 70 çeşit macun yaptığını anlattı.Öyle ki bazı baharatları özel olarak Afrika'dan, 'dan, Güney Amerika'dan getirttiğini söyledi.
22
Mahkeme salonunda Cem Karaca Yılmaz Güney buluşması/ Adana Yumurtalık hakimi Sefa Mutlu'yu öldürmek suçundan yargılanan Yılmaz Güney'in 13 Temmuz 1976 günü yapılan karar duruşması. Ankara'da devam eden ve 18 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldığı duruşmada Yılmaz Güney'e destek amaçlı salonda sanatçı dostları Hakan Balamir, Semra Özdamar ve Cem Karaca da bulunmaktaydı.

23
Türkan Şoray'ın plak koleksiyonu/ Ses Dergisi için evinde evinde yapılan söyleşide sahip olduğu plak koleksiyonu için şunları söylüyor Türkan Şoray: ''Sayısını kesin olarak bilmiyorum ama herhalde 2000'in üzerinde plağım var. Her ay kazancımın belli bir kısmını plaklara ayırırım. Bugünlerde yabancılarda favorilerin Paul Mauriat, Bing Crosby, yerlilerde Zeki Müren, Behiye Aksoy ve Emel Sayın.''

24
31 Aralık 1970 12'ye 5 kala, “Arım Balım Peteğim” filminin setinde Türkan Şoray ve Münir Özkul bir şişe bira ile yeni yılı kutluyorlar.

25
Türkiye'de ilk tangayı Bülent Ersoy giydi.

26
3 Temmuz 1977 tarihli haberde, Avrupa'da yeni moda olmaya başlayan 'tanga' iç çamaşırının Türkiye'de ilk defa Bülent Ersoy tarafından giyildiği yer alıyor.

27
28
Bülent Ersoy, kadınlığa ilk adımı attığı Londra'daki ameliyattan sonra Allah'a şükredip, af diledi.

29
Ünlü şarkıcı Bülent Ersoy, 14 Nisan 1981 Salı sabahı Londra saatiyle 8.30'da Charring Cross Hastanesi'nde geçirdiği ameliyatla cinsiyet değiştirdi ve hayata bu kez Bülent Hanım olarak "Merhaba" dedi.

30
Bülent Ersoy, ameliyatın üç gün sonrasında tamamen kendine geldiğinde, yüzünde buruk bir tebessüm vardı.

31
Daha önce doğum günlerini kutlamayan Bülent Hanım, Türkiye'ye döndükten sonra 9 Haziran 1981'deki 29. yaş gününde küçük bir parti verdi ve "Bu benim 1. yaş günüm" dedi.

32
Tiyatroda eski, sinemada yeni bir isim, Şener Şen... Yıllardır beklediği şöhrete kavuştuğunu söyleyen sanatçı, sinemayı tiyatroya tercih ediyor.

33
34
Yalnız yaşadı, yalnız öldü/ Mualla Sürer, tek gözlü evinin geçimi, kalbini yaşatacak ilaçların parası için film şirketlerinden gelen en küçük teklifleri bile kabul ediyordu... Rol seçecek, düşünecek zamanı yoktu. Yapayalnızdı.

35
Mualla Sürer, Vahi Öz'le birlikte oynadığı Horoz Nuri'nin Bedia'sı olarak ölümsüzler arasına girmişti.

36
Mualla Sürer, son filmi "Perişan"da Perihan Savaş ile.

37
Mualla Sürer, 1962'de çevrilen "Ayşecik Çıtıpıtı Kız"da Hülya Koçyiğit ve Cüneyt Arkın ile.

38
Kemal Sunal ile Aydemir Akbaş da Mualla Sürer'in cenaze töreninde hazır bulundular.

39
Hülya Koçyiği ve Selim Soydan'ın düğünü/ (13 Temmuz 1968) Hülya Koçyiğit ile Selim Soydan'ın nikahları eşine ender rastlanır bir kalabalık içinde yapıldı.

40
Telli duvaklı gelinle smokinli damat salona polis kordonuyla girebildiler.

41
Nikah masasının etrafını üniformalı ve sivil polisler kordon altına almıştı.

42
Bol tezahüratlı bu töreni izleyenler sonunda aynı kanaatte birleştiler:

43
Fenerbahçeli takım arkadaşları, Selim Soydan'ı yalnız bırakmadı. Genç çifti ilk kutlayanlar arasında Lefter vardı.

44
45
46
Hülya Koçyiğit ile Selim Soydan, nikah sonrasında balayı için Avrupa'ya uçtu.

47
20 Eylül 1975/ Gülden Karaböcek, ablası Neşe'nin eski eşiyle evlendi

48
Eski "baldız-enişte" Gülden Karaböcek ile Atilla Alpsakarya, balayına çıkmadan önce, "Mutluluğumuzu ve birbirimize olan sevgimizi kimse gölgeleyemeyecek" dedi.

49
Oya Aydoğan, şöhreti için 4 milyon lirayı reddetti!

50
Beş yılda kazandığı şöhretini korumak için yanlış adım atmamaya özen gösteren Oya Aydoğan, gazinocuların astronomik teklifine "Hayır" dedi.

51
23 Ocak 1965/ Hulusi Kentmen kadın kılığında basıldı!

52
Yeşilçam'ın babacan aktörü Hulusi Kentmen, bikinili kızların arasında yakalanınca, kendisini linç edilmekten zor kurtardı! Yukarıdaki fotoğrafta "Adalardan bir Yar Gelir" filminin bu sahnesi görülüyor.

53
16 Eylül 1962/ Şakayla karışık, Sadri Alışık!

54
55
Türk sinemasının en kıdemli aktörlerinden Sadri Alışık'ın sanat yaşamı birbirinden ilginç anılarla dolu. Kendisiyle ilgili çıkan tüm haberleri arşivleyen Alışık, ciltleri karıştırdıkça içlerinden hatıralar fırlıyor!

56
Güldürebilmek için ağlamayı bilmek gerek/ 14 Ocak 1976

57
Herkesin yüzünü görünce güldüğü, insanlara dertlerini, sıkıntılarını unutturup, umut ve neşe veren Kemal Sunal özel yaşamında çok duygulu ve hassas... En basit olaylarda bile göz pınarlarına yaşlar birikiyor ve başkalarının acılarını yüreğinde hissediyor.

58
Ferdi Tayfur: Orhan Gencebay rakibim olamaz (21 Mayıs 1977)/ Yaptığı plaklarla rekorlar kıran Ferdi Tayfur, Orhan Gencebay'a rakip olarak gösteriliyor. Ancak o, «Orhan Gencebay'ı rakip olarak görmüyorum. Şarkılarımızın türünde bazı benzerlikler var, o kadar. Aramızda hiçbir zaman rekabet olamaz» diyor.

59
24 Ekim 1977/

Domates Güzeli, beyaz cama sünger çekti

60
Ayşen Gruda, "Domates Güzeli" olarak, tekrar TV'ye girdi.. Ama ana kapıdan değil, reklam kapısından.. Ana kapıdan içeriye adımını atmaya ise hiç niyeti yok. Çünkü artık TRT'cilere küskün.

61
İşte Zeki Müren'in gardrobu.

62
Zeki Müren nasıl Türk musikisinde büyük kişiliği ve cesareti olan bir sanatçıysa giyim konusunda da iddialı ve güçlüdür. 1954 yılından bugüne kadar giydiği sahne elbiselerine bir buçuk milyon liraya yakın para sarfetmiştir.

63
28 Ocak 1980/ Yeni bir yasak aşk: İbrahim Tatlıses-Perihan Savaş

64
Yeşilçam'da, attığı yanlış adımlar yüzünden istediği noktaya gelemeyen Perihan Savaş ile "Ayağında Kundura" türküsüyle yıldızı parlayan İbrahim Tatlıses arasındaki ilişkide, ikisi de ayrı tellerden çalıyor.

65
23 Temmuz 1977/ "Şeytan", artık güzel bir genç kız olarak aramızda!

66
Canan Perver, 1977 yılına gelindiğinde alımlı bir genç kız olarak karşımıza çıktı.

67

Son Dakika Nostaljik Magazin Haberleri - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Depremin kucağındaki Yunan Adası Sisam'da da manzara vahim! Sokaklar taş yığınıyla doldu İzmir'de şiddetli deprem sonrası korkutan görüntü! Deniz çekildi, tekneler karaya oturdu Cinsel içerikli film yıldızından maçta testis travması geçiren Rodriguez'e destek mesajı: Umarım iyisindir Nedeni bilinmiyor! Aynı fırından ekmek alan 300 kasabalı aklını yitirdi Bir döneme damga vurdu! Yumruklu saldırıda burnu kırıldı, barajı geçemeyince istifayı bastı