Son Dakika Haberleri: Nuruosmaniye Camisi Altında Türkiye'nin İlk Fore Kazık Sistemi Bulundu

Nuruosmaniye Camisi Altında Türkiye'nin İlk Fore Kazık Sistemi Bulundu

7 yıl önce

İstanbul Nuruosmaniye Camisi'nde yapılan restorasyon çalışmalarında, caminin altında sarnıç ve su terazisi gün yüzüne çıkarıldı.

1
Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün Nuruosmaniye Camisi'nde yaptırdığı restorasyon çalışmaları sırasında, 265 yıl önce cami altında yağmur sularının drenajını sağlamak amacıyla inşa edilen sarnıç ve su terazisi gün yüzüne çıkarıldı.
2
Caminin 8.5 metre derinine inilen çalışmalarda 255 yıllık tarihi caminin altında 825 metrekare kullanım alanlı, 2 bin 42 metrekare büyüklüğünde bir alana ulaşıldı.
3
Caminin altında Türkiye'nin ilk fore kazık sistemine ulaşıldı. Hala çalışan sarnıç ve kuyunun bir yıl içinde ziyarete açılması hedefleniyor.
4
Vakıflar İstanbul Bölge Müdürü İbrahim Özekinci, İstanbul'un 7 tepesinden birinin üzerine inşa edilen Nuruosmaniye Camisi'nin yapımına 1748'de 1. Mahmud döneminde başlandığını ancak yapının 3. Osman döneminde tamamlandığını, bu nedenle buranın ''Nuruosmaniye Camisi'' adıyla anıldığını anlattı.
5
Özekinci, nur kelimesinin kullanılmasının sebebinin caminin klasik Osmanlı döneminden barok üsluba geçişin ilk örneği olmasından kaynaklandığını ifade ederek, "174 penceresiyle gerçekten her yerinden aldığı ışıklarıyla nurlu bir cami. Ondan dolayı Nuruosmaniye adıyla anılmış ki, kubbesinde de 'Allah göklerin ve yerin nurudur' ayeti yazıyor" dedi.
6
Özekinci, ''Caminin ilk önce ana haremini bitirdiklerini ve ibadete açtıklarını ifade ederek, "Bu gerçekten çok uzun ve meşakkatli bir çalışma oldu ama değdi. Kurşunlar değiştirildi, ahşap elemanlar değiştirildi''
7
''Kapılarımız, kepenklerimiz, pencerelerimiz bile kendi başına birer müzelik değer niteliğindedir. Mermer üzerine oyma tekniği ile yazılmış Fetih suresi vardır ki gerçekten harukuladedir. Böyle bir caminin restorasyonunu 2012 yılında tamamladık ve ibadete açıldı" diye konuştu.

8
Restorasyon çalışmalarının ikinci etabında ise diğer camilerde olmayan U şeklindeki revaklı avluyu, yine bu camiye has bir özellik olan taş alemli minarelerini yenileme çalışmalarına başladıklarını anlatan Özekinci, restorasyon çalışmaları sırasında Cami altında bulunan yağmur sularının drenajını sağlamak amacıyla inşa edilen yapının da ele alındığını belirtti.
9
10
11
12Haber Yayın Tarihi: 05.10.2013 02:15 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Bir zamanlar güzelliğiyle mest ediyordu! Prenses Caroline son haliyle şaşırttı Herkes bilmez! Büyükanıt, totemiyle bakın Fener'i nasıl şampiyon yaptı 83'lük İngiliz'in, emeklilik oyunu! Türkiye'de gününü gün ederken ülkesini dolandırdı Canlı yayında skandal! 74'lük kocasını, 60 yaşındaki adamla duşta aldattı Kuruluş Osman'ın Ayşe Hatun'u Açelya Özcan, yatak pozuyla nefes kesti!