Nuruosmaniye Camisi Altında Türkiye'nin İlk Fore Kazık Sistemi Bulundu - Son Dakika

Nuruosmaniye Camisi Altında Türkiye'nin İlk Fore Kazık Sistemi Bulundu

05.10.2013 14:15

İstanbul Nuruosmaniye Camisi'nde yapılan restorasyon çalışmalarında, caminin altında sarnıç ve su terazisi gün yüzüne çıkarıldı.

1
Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün Nuruosmaniye Camisi'nde yaptırdığı restorasyon çalışmaları sırasında, 265 yıl önce cami altında yağmur sularının drenajını sağlamak amacıyla inşa edilen sarnıç ve su terazisi gün yüzüne çıkarıldı.
2
Caminin 8.5 metre derinine inilen çalışmalarda 255 yıllık tarihi caminin altında 825 metrekare kullanım alanlı, 2 bin 42 metrekare büyüklüğünde bir alana ulaşıldı.
3
Caminin altında Türkiye'nin ilk fore kazık sistemine ulaşıldı. Hala çalışan sarnıç ve kuyunun bir yıl içinde ziyarete açılması hedefleniyor.
4
Vakıflar İstanbul Bölge Müdürü İbrahim Özekinci, İstanbul'un 7 tepesinden birinin üzerine inşa edilen Nuruosmaniye Camisi'nin yapımına 1748'de 1. Mahmud döneminde başlandığını ancak yapının 3. Osman döneminde tamamlandığını, bu nedenle buranın ''Nuruosmaniye Camisi'' adıyla anıldığını anlattı.
5
Özekinci, nur kelimesinin kullanılmasının sebebinin caminin klasik Osmanlı döneminden barok üsluba geçişin ilk örneği olmasından kaynaklandığını ifade ederek, "174 penceresiyle gerçekten her yerinden aldığı ışıklarıyla nurlu bir cami. Ondan dolayı Nuruosmaniye adıyla anılmış ki, kubbesinde de 'Allah göklerin ve yerin nurudur' ayeti yazıyor" dedi.
6
Özekinci, ''Caminin ilk önce ana haremini bitirdiklerini ve ibadete açtıklarını ifade ederek, "Bu gerçekten çok uzun ve meşakkatli bir çalışma oldu ama değdi. Kurşunlar değiştirildi, ahşap elemanlar değiştirildi''
7
''Kapılarımız, kepenklerimiz, pencerelerimiz bile kendi başına birer müzelik değer niteliğindedir. Mermer üzerine oyma tekniği ile yazılmış Fetih suresi vardır ki gerçekten harukuladedir. Böyle bir caminin restorasyonunu 2012 yılında tamamladık ve ibadete açıldı" diye konuştu.

8
Restorasyon çalışmalarının ikinci etabında ise diğer camilerde olmayan U şeklindeki revaklı avluyu, yine bu camiye has bir özellik olan taş alemli minarelerini yenileme çalışmalarına başladıklarını anlatan Özekinci, restorasyon çalışmaları sırasında Cami altında bulunan yağmur sularının drenajını sağlamak amacıyla inşa edilen yapının da ele alındığını belirtti.
9
10
11
12

Son Dakika Nuruosmaniye Camisi Altında Türkiye'nin İlk Fore Kazık Sistemi Bulundu - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Grinin Elli Tonu'nun yıldızı yeni işiyle şaşırtmadı! Tanıttığı ürünü ne siz sorun ne biz söyleyelim Müzisyen Ezra, sosyal medya hesabından trans olduğunu itiraf etti Canlı yayında iğrenç anlar! Ünlü model, bebeğinin plasentasını yedi Hangi kelime yürekteki yangını söndürür! Acılı anne 5 yaşındaki kızına yapılanı öğrenince aklını kaybetti Kaçak maymun besleyen sosyal medya fenomeni Meriç İzgi'nin 5 yıl hapsi istendi