O Maskenin Sırrı Çözüldü - Son Dakika

O Maskenin Sırrı Çözüldü

28.06.2013 21:33

Anonymous'un büyük sırrı

1
Maskenin hikayesi yaklaşık 400 yıl öncesine dayanıyor. 5 Kasım 1605'de İngiltere Parlamentosu'nu patlayıcı yerleştirerek havaya uçurmaya çalışan Guy Fawkes, girişimi başarısız olunca yakalandı.
2
Fawkes ve Katolik yandaşları, Protestan Kral I. James'i öldürüp yerine Katolik bir kral geçirmeyi hedefliyordu. Fawkes halkın önünde idam edildi.
3
Saldırı girişiminin başarısız olması İngiltere'de her yıl 5 Kasım'da Bonfire Night adındaki gecede kutlanıyor. 20. Yüzyıldaki bu kutlamalarda Guy Fawkes kuklaları da yakılıyordu.
4
Günümüzdeki 5 Kasım kutlamaları artık birer eğlence etkinliğine dönüşmüş durumda.
5
Keskin, üçgen hatlı, hınzırca gülümseyen suratlı bugünkü maskeler, aslında ilk kez 1982 yılında yayınlanan 'V for Vendetta' çizgi romanında ortaya çıktı. Çizgi roman, maskeli bir anarşistin, faşist bir İngiliz hükümeti ve onun işbirlikçisi olan medyayı devirme girişimini konu alıyordu.
6
V for Vendetta ve ünlü maske figürünün dünya çapında popülerliğini artırması 2005 yılında 'V for Vendetta' kitabından esinlenerek çekilen ve aynı adı taşıyan Hollywood yapımı film sayesinde oldu.
7
V for Vendetta ve ünlü maske figürünün dünya çapında popülerliğini artırması 2005 yılında 'V for Vendetta' kitabından esinlenerek çekilen ve aynı adı taşıyan Hollywood yapımı film sayesinde oldu.
8
Filmde başrollerde Natalie Portman ve Hugo Weaving bulunuyordu. Filmle birlikte maskelerin kullanımı dünya çapında yayılmaya başladı.
9
Maskeler, Arap Baharı olarak adlandırılan süreçte bazı Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerindeki gösterilerde de kullanıldı.
10
Ve Türkiye... Maskeler Türkiye'deki eylemlerde daha önce de kullanılmıştı ama Gezi Parkı eylemlerinde kullanımı yaygınlaştı.
11
Birçok genç erkek gibi genç kadınlar da gösterilerde bu maskeleri taşıdı.
12
Maskeler o kadar ilgi gördü ki gösteri yapılan yerlerde sadece bu maskeleri satan seyyar satıcılar ortaya çıktı.
13
Maskeler son olarak Brezilya'daki eylemlerde de yoğun olarak kullanıldı. Maskeler artık dünya çapındaki protesto hareketlerinin ortak simgelerinden birine dönüşmüş durumda.

Son Dakika O Maskenin Sırrı Çözüldü - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Su içmek için nehir kenarına geldi! Muhtemel sonu bekleyen fotoğrafçı olanlar karşısında dondu kaldı Dünyada eşi benzeri yok! 99 kubbeli camii görenleri mest ediyor Ardında öksüz bir çocuk bırakıp intihar etti! Trajik ölümün altından toplu tecavüz çıktı Evli öğretmen, öğrencisiyle ilişkiye girdikten sonra polise teslim oldu Bu halini unutun! MasterChef'in sempatik kızı değişimiyle dudak uçuklattı