ODTÜ'de AJAN Gerginliği - Son Dakika

ODTÜ'de AJAN Gerginliği

20.01.2009 13:01

1
ODTÜ'lü iki öğrenci fotoğraflarının çeken kişi yemekhane görevlisi olduğunu söyledi. Yemekhane görevlileriye yüzdeşleştirilen kişinin kimliğinin sahte olduğu anlaşıldı. Bu kişinin sivil giyimli asker olduğu tespit edilince arbede çıktı.

2
DENİZ GEZMİŞ'LERİN ÜSSÜYDÜ

60'lı yıllarda sol öğrenci hareketinin merkezi olan, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının sık sık eylem yaptığı ODTÜ, halen o geleneğini büyük oranda sürdürüyor. ODTÜ'lüler geçtiğimiz yıl da o dönemde stadyum tribününe yazılan 'DEVRİM' yazısını yeniden boyayarak "Devrim ODTÜ geleneğidir" mesajı vermişlerdi.

3
ODTÜ öğrencileri Merkez cafeterya'da, cep telefonuyla kendi fotoğraflarını çeken bir kişiyi yakaladı. Sözkonusu kişinin öğrenci değil, sivil giyimli asker olduğu tespit edilince yaşanan arbede, Rektörlük Genel Sekreter Vekili Tanju Mehmetoğlu'nun devreye girmesi üzerine sona erdi. Yakalanan kişinin üzerinde ATO üyesi Şehmus Çelik ve Uzman Çavuş Suat Yılmaz adına düzenlenmiş askeri bir belge çıkarken, tutulan tutanağa kendisinin "istihbaratçı" olduğunun düşünüldüğü notu düşüldü.
4
ODTÜ Merkez Cafaterya'da öğlen saatlerinde M.B ve Z.S adlı öğrenciler, okuldan bir hocanın 'uyarısıyla' bir kişinin cep telefonuyla, fotoğraflarını çektiğini gördü. İki öğrenci, fotoğraflarını çeken kişinin yanına giderek 'neden fotoğlarını çektiğini' sordu.
5
ÜSTÜNDEN 'ATO' KİMLİĞİ ÇIKTI

Üzerinde "Ankara Ticaret Odası üyesi Şehmus Çelik" adına düzenlenmiş bir kimlik çıkan kişi, öğrencilere fotoğraflarını çekmediğini iddia etti. Öğrencilerin ısrarlı soruları üzerine yemekhane görevlisi olduğunu öne süren kişi, öğrenciler tarafından yemekhaneye götürüldü ve yemekhane personeliyle yüzleştirdi. Ancak yemekhane personeli bu kişinin kendi birimlerinde çalışmadığını söyledi. Bu sırada öğrenciler toplanmaya başladı.

6
BU YAPTIĞIN HAYATINA MAL OLACAK

Esrarengiz kişinin telefonuna el koyan öğrenciler kendilerine ait fotoğrafları da telefon hafızasında gördüler. Rehberinde çok sayıda askeri personel numarası bulunan telefona kısa süre sonra 'öğrenciler gazete standı açtı gidecek misin?' içerikli bir mesaj geldi. Bu sırada çıkan arbade üzerine Genel Sekreterivekili Mehmetoğlu olay yerine geldi ve bir tutanakla bu kişiyi yetkililere teslim ettik" dedi.

7
M.B adlı öğrenci, söz konusu kişinin kendisini "Ne yaptığını sanıyorsun hayatına mal olacak" diyerek tehdit ettiğini öne sürdü.
8
TUTANAK TUTULDU

Bazı öğrecinlerin imzası ve Genel Sekreter vekili Mehmetoğlu'nun imzasını taşıyan tutanakta "19 Ocak 2009 tarihinde kafeteryada fotoğraf çekilirken tespit edilen ve öğrenci olmadığı tahmin edilen bir kişinin ve arkadaşının kimliği sorulması ve gösterilmesi üzerine kafeterya şefliğine yönlendirilmiş, kişinin üzerinde Şehmuz Çelik adına ATO tarafından düzenlemiş kimlik bulunmuştur. Kişinin istihbarat için çalıştığı düşünülmektedir. İş bu tutanak tutulmuştur" denildi.

9
Öğrenciler, yaptıkları arama sırasında, Ankara İl Jandarma Komutanlığına ait "Tekerlikli Araç Günlük ve Koruyucu Bakım Formu"nu şüphelinin üzerinde buldu. Jandarma Üsteğmen Serkan Karakoç'un imzsasını taşıyan formda personelin adının Uzman Çavuş Suat Yılmaz olduğu anlaşıldı.

10
ODTÜ'LÜLER 14 YIL ÖNCE DE AJAN YAKALAMIŞTI

Öğrenciler yaptıkları basın açıklamasının ardından kampüs içinde bulunan Jandarma Karakoluna yürüdü. Karakol, çevresinde yoğun güvenlik önlemi alan Jandarma yetkilileri sadece üç öğrencinin karakol komutanıyla görüşmesine izin verdi. Gazi olaylarının yaşandığı 16 Mart 1995'ten bir gün sonra da ODTÜ'de bir JİTEM mensubu takip ettiği öğrenciler tarafından yakalanmış, çok sayıda öğrenci olayı protesto etmişti.

Son Dakika ODTÜ'de AJAN Gerginliği - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Sivaslılar'dan kangal sayısını ikiye çıkaran Adriana Lima'ya çağrı: Üçüncüsü bizden olsun Bir ay içinde hamile bıraktığı 6 kadınla yan yana gelip poz verdi Köyün yarısı koronaya yakalandı, kimse vefat etmedi! Sırrı iki şeyde saklı Çok şaşıracaksınız! Ali Baba ve Kırk Haramiler'deki içi altın dolu mağara bakın neredeymiş Sadece meyve ve bitkilerle besleniyor! Ormanın gerçek kralını görenler hayretler içerisinde